Mi derülhet ki a szívultrahangból?
Az egyik leggyakoribb kardiológiai vizsgálat a szívultrahang, hiszen rendkívül hatékony eszköz a diagnosztizálásban. Ha olyan tünetekkel keressük fel a kardiológiai szakrendelést, mint például a mellkasi fájdalom, szabálytalan szívverés vagy légszomj, biztosak lehetünk benne, hogy a szakorvos elvégezteti a szívultrahang vizsgálatot. De milyen információkhoz juthatunk ennek a képalkotási technológiának a segítségével? Olvassa el blogcikkünket a válaszért!
Az echokardiográfia menete
Az echokardiográfiaként – vagy röviden ECHO-ként – is ismert szívultrahang a többi UH technológiához hasonlóan képet alkot, amelynek segítségével a szakorvos felfedi a szív elváltozásait, sérüléseit, és adatokat kap a szerv és annak részeinek állapotáról. A 15-20 perces vizsgálat menete roppant egyszerű és teljesen fájdalommentes, mindössze a mellkast kell szabaddá tenni a képalkotáshoz, először háton, majd oldalt fekve, hogy több szögből is képet kapjunk a szívről. Az ultrahang-vizsgálat két szempontból is fontos: egyrészt az alaki eltéréseket mutatja ki, másrészt a szívben végbemenő áramlásokról is tájékoztat. Többek között az alábbi elváltozások, állapotok válnak láthatóvá és mérhetővé ezzel a módszerrel:
- szívüregek – kamrák és pitvarok – mérete és mozgása
- szívfal vastagsága és mozgása
- szívbillentyűk alakja és mozgása
- szív pumpafunkciója – vagyis a szívizom merevsége, illetve rugalmassága
- szívben előforduló patológiás elváltozások: daganat a szívüregben és -burokban, trombózis a szívüregben, folyadék a szívburokban
- a bal kamrából eredő verőér, az aorta kezdeti szakasza
Fontos megjegyezni, hogy a szívultrahang sokszor csak az egyik, pontosabban fogalmazva az első lépés a diagnosztizálásban. Mivel a szív- és érrendszeri megbetegedések világszinten is a vezető halálokok közé tartoznak, olyan vizsgálatok elvégzésére is szükség lehet, mint a nyugalmi vagy terheléses EKG, továbbá a Holter monitorozás, adott esetben MR és CT – tehát a szívultrahang a kardiológiai vizsgálatnak csak az egyik lépését képezi, a teljes kardiológiai képhez szívultrahanggal egybekötött komplex vizsgálatra van szükség.
Szívultrahangra nemcsak akkor érdemes bejelentkezni, ha direkt a mellkasában érez valamilyen kellemetlenséget vagy fájdalmat, hanem akkor is, ha példának okáért úgy érzi, hogy fáradékonyabb és kevésbé terhelhető, mint korábban, esetleg azt veszi észre, hogy bedagad a lába, netán szédül vagy eszméletvesztése volt – ne halogassa a vizsgálatot!