Vírusok látható nyomai: a szemölcsök
A szemölcsök olyan vírusos eredetű bőrelváltozások, amelyek bármilyen életkorban, változó méretben és különböző testtájakon jelenhetnek meg. Többségében a HPV (humán papilloma vírus) kórokozó felelős a kialakulásukért, amelynek több mint hetvenféle válfaja ismert. Vannak ártalmatlan és veszélyes változatai, ezért ha bármi kellemetlenséget tapasztalunk, érdemes felkeresni egy bőrgyógyászati magánrendelőt.
A szemölcs kialakulása és leggyakoribb típusai
A vírus elsősorban a bőr mikrosérülésein keresztül hatol a hámsejtekbe, ahol csökkent immunválasz esetén megfertőzi azokat, és beindítja a szemölcsképzést. A szemölcs a vírus típusától, testhelyzettől és mérettől függően sokféle formát ölthet.
A leggyakoribb szemölcstípus a kézfejen, ujjakon, térd és könyök környékén megjelenő közönséges szemölcs, amely könnyen felismerhető karfiolszerű megjelenéséről.
Az uszodaszemölcsöt egy himlővírushoz tartozó, erősen fertőző törzs okozza. Amint a neve is mutatja, az uszodák nedves közegéhez köthető, ahol a felpuhult bőrfelület kitűnő táptalajt jelent a vírus számára.
A lógó szemölcsök fonálszerű, hosszúkás és puha felületű kinövések főként az arc, nyak, szemhéj és ajkak környékén. Nagyon könnyen terjednek, és mivel érzékeny testfelületeken jelentkeznek, eltávolításukhoz orvosi beavatkozás ajánlott.
A talpi szemölcs a kellemetlen esztétikai élményen túl komoly fájdalmakat okozhat. Kívülről csak egy része látszik, valójában a bőr alatt növekszik, és súlyos esetben a járást is ellehetetlenítheti. Ha ilyet tapasztalunk, jelentkezzünk minél előbb bőrgyógyászati magánrendelésre!
5 tipp, amivel csökkenthetjük a szemölcsök kialakulásának esélyét
- Ne tapogassuk, harapdáljuk, vagdossuk a már kialakult szemölcsöket! Azért is lényeges, hogy ne piszkáljuk meglévő szemölcseinket, mert a magas fertőzésveszély miatt akár azonnal átvihetjük a vírust egyéb testterületeinkre.
- Mossunk rendszeresen kezet! A rendszeres kézmosás a vírusok és járványok kapcsán állandóan felmerülő tanács. Ezzel nemcsak magunkat, hanem környezetünket és hatékonyan védjük, hiszen sokszor egy kézfogás is elég a vírus továbbterjedéséhez.
- Kizárólag saját törölközőnket és papucsunkat használjuk! Az uszodák és a közös zuhanyzók környékén különösen magas a fertőzés veszélye, hiszen a felázott, izzadt bőrfelületen keresztül sokkal könnyebben bejut a vírus, és a víz is hordozhatja a vírusos bőr levált hámrétegeit.
- Fürdés után töröljük szárazra testfelületeinket! A nedves bőrfelület, különös tekintettel a hajlatokra, védtelenebb a kórokozókkal szemben.
- Hordjunk pamut zoknit és jól szellőző lábbelit! Ha fokozottan izzadunk, érdemes odafigyelnünk, hogy minőségi anyagból készült ruhaneműt viseljünk, így csökkenthetjük a fertőződés esélyét.
Mikor keressünk fel bőrgyógyászati magánrendelőt?
A szemölcsök nem minden esetben igényelnek orvosi beavatkozást. Ha nem okoznak problémát, otthonilag is kezelhetőek különböző vény nélkül kapható ecsetelőkkel, vagy kivárható az elmúlásuk. Előfordulhat, hogy a szemölcsök napokon belül eltűnnek, de néha hónapokig, akár évekig is makacsul kitarthatnak.
Ha bármilyen kellemetlenséget tapasztalunk, ne bízzuk a véletlenre, és – amint lehet – jelentkezzünk bőrgyógyászati magánrendelésre, ahol szakszerűen megvizsgálják, és szükség esetén eltávolítják szemölcseinket!