Mikor van szükség a Doppler-vizsgálatra?
Az ultrahang, illetve az ultrahangra épülő technológia az orvoslás egyik leghatékonyabb eszköze, megbízható diagnosztika ma már szinte elképzelhetetlen nélküle. Míg a hagyományos ultrahang-készülékkel egy adott szerv és környezete alaki elváltozásairól kaphatunk pontos képet, addig a Doppler-ultrahang segítségével az erekben történő áramlást, a vér keringésének paramétereit vizsgálhatjuk tüzetesebben. A Doppler-ultrahang működésének lényege, hogy a nagyfrekvenciás hanghullám visszaverődik a vérben áramló vörösvértestekről és egyéb alakos elemekről, ami alapján kiszámítható az érben áramló vér mennyisége és sebessége. De ezzel az eszközzel nemcsak a véráramlási rendellenességet állapíthatók meg, hanem a véredények átmérőjéből az is kimutatható, hogy fennáll-e lerakódás vagy vérrög okozta érszűkület.
Érelmeszesedés és trombózis
Az artétriás (verőér) érelmeszesedés és a vénás (gyűjtőér) trombózis az érrendszer leggyakrabban előforduló betegségei. Bár máshol és másképp megy végbe a folyamat, mégis mindkét elváltozás érszűkületet okoz, amelynek legsúlyosabb formája a véredény elzáródása és a véráramlás leállása. Ha fennáll ezen betegségek gyanúja, mindenképp szükség van a Doppler-vizsgálat elvégzésére. Míg a vénák állapotáról átfogó képet nyújt az ultrahang, mind az alsó, mind a felső végtagok esetében gyorsan és biztosan kimutatható a trombózis esetleges jelenléte, addig az artériák tekintetében csak korlátozott eredményt nyújt a vizsgálat, mivel csak a felső végtagokat érintő érszűkület esetében alkalmas szűrésre.
Tágult vénák – visszérbetegség
Amikor a véna nem tudja maradéktalanul elszállítani az elhasznált vért a szív felé, vagyis a billentyűrendszer nem megfelelő működése és egyéb tényezők miatt visszaáramlás történik, a vér pangani kezd, és idővel kialakul a gyűjtőér kóros kitágulása. A Doppler-vizsgálattal nemcsak maguk a tágult visszerek mutathatók ki, hanem a billentyűk rendellenes működése is.
A visszér lényegében népbetegségnek mondható, a lakosság körülbelül egyötödét érinti. Az évekig kezeletlenül hagyott betegségnek súlyos szövődményei lehetnek, akár rokkantsághoz is vezethetnek, ezért különösen fontos a kezdeti tünetek felismerése. Ha valaki rendszeresen azt tapasztalja, hogy a nap végére bedagad a lába, bokája, fájdalmat érez, viszket a bőre, netán már izomgörcsöket is tapasztal, nem szabad húzni-halasztani a vizsgálatot, mert a tünetek idővel csak súlyosbodni fognak, a Doppler-vizsgálattal pedig tökéletesen diagnosztizálható az állapot.
A Doppler vizsgálattal képet kaphat a nyak, az egyes szervek és a végtagok ereinek állapotáról. A vizsgálat teljes mértékben biztonságos és fájdalommentes, mindössze az adott területet kell szabaddá tenni a készülék számára. Amennyiben kimutatható az elváltozás, természetesen precízebb vizsgálatokra is szükség van, egy érműtétet mindenképp érfestés előz meg.
Tekintse meg foglalható időpontjainkat, és kérje professzionális ultrahang-vizsgálatunkat!