Mit vizsgál a kardiológus?
Ha kardiológiáról van szó, a legtöbb embernek elsősorban az EKG-vizsgálat juthat az eszébe. Noha ez valóban része a kardiológus praxisának, a kardiológia ennél jóval többet takar. A szívgyógyászatot ugyanakkor nem szabad összekeverni a szívsebészettel, hiszen a kardiológus nem végez nyílt műtéti beavatkozásokat. Mi tartozik tehát a kardiológus szakterületébe, és milyen esetekben szükséges felkeresni?
A kardiológia rövid története
A kardiológia a belgyógyászatból a 70-es évek végén, illetve a 80-as évek elején kivált tudományág. Noha az EKG-t már a huszadik század eleje óta alkalmazzák, a szívultrahang és a szívkatéterezés a 70-es években jelent meg – így a technológiai fejlődés felgyorsulásával és számos új diagnosztikai műszer megjelenésével a szívgyógyászat önálló szakterületté vált, különböző technikák segítségével szerezve átfogó képet a szív működéséről, valamint betegségeiről.
Milyen vizsgálatokat végez a kardiológus?
A kardiológiai vizsgálat során a legtöbb esetben EKG-ra (elektrokardiográfia), terheléses EKG-ra, 24 órás EKG-ellenőrzésre, szívultrahangra, 24 órás vérnyomás-monitorozásra, illetve laborvizsgálatokra kerül sor.
Elektrokardiográfia (EKG)
A kardiológiai szakrendelések alapvető fajtája az EKG-vizsgálat, melynek során képet kaphatunk a szívveréssel kapcsolatos elektromos tevékenységről. A nyugalmi EKG során ezt az elektromos tevékenységet egy papíron vagy monitoron leírt görbével jeleníti meg az EKG-készülék, így könnyen felismerhetők a szívritmuszavarok és egyéb elváltozások is.
Terheléses EKG
A terheléses EKG abban különbözik a nyugalmi EKG-tól, hogy előbbi esetben a vizsgálat során a beteg egy futószalag vagy szobabicikli segítségével terhelésnek teszi ki magát, miközben monitorozzuk a szívműködést és a vérnyomást. A terheléses EKG-vizsgálatok értékes adatokat adnak a koszorúerek vérellátásáról, így segítve a súlyos szívbetegségek kezelését.
24 órás EKG ellenőrzés – Holter vizsgálat
A 24 órás EKG-ellenőrzés során egy úgynevezett Holter készülékkel rögzítjük a szív elektromos jeleit. A hordozható Holter készüléket öntapadós elektródák segítségével csatlakoztatjuk a beteg mellkasára, és azt 24 órán át tilos eltávolítani.
Szívultrahang
A szívultrahang-vizsgálat során mozgóképet készítünk a szív működéséről, így vizsgálva a szív anatómiáját, illetve ereit. A szívultrahang segítségével hatékonyan figyelhetők meg többek között a szívkamrák, a szívizom-elváltozások, a szívbillentyű-rendellenességek, valamint a véráramlással kapcsolatos problémák.
24 órás vérnyomás-monitorozás
A 24 órás vérnyomás-monitorozás során a páciens egy hordozható készülék segítségével egy napon keresztül méri a vérnyomását. A vizsgálathoz nem szükséges befeküdni a kórházba, a készülék automatikusan működik, és így a beteg zavartalanul végezheti mindennapi ügyeit.
Konzultáció és laborvizsgálatok
Mint láthatjuk, a kardiológia valójában több komplex vizsgálat összessége. Ezen vizsgálatok eredményeit orvosi konzultáció keretében értékeljük ki, majd a pontos diagnózis felállításához elvégezzük a megfelelő laborvizsgálatokat, így meghatározva a rizikófaktorokat.
Mellkasi fájdalmat, erős szívdobogást, szédülést, fulladást, magas vagy éppen alacsony vérnyomást észlel magán? Mindenképpen keresse fel kardiológus szakorvosainkat – jelentkezzen be klinikánkra mindössze néhány kattintással!