A klimax: új kezdet vagy rémálom?
Sokan előre tartanak tőle, mások igyekeznek felkészülni rá, alig érzik vagy évekig szenvednek a hatásaitól, drámaian élik meg, vagy új életszakaszként, kezdetként definiálják. A klimax a női lét természetes velejárója, de a tünetek súlyossága és szubjektív megtapasztalása is egyénenként változó lehet.
A klimax görög eredetű szó, jelentése: változókor, ami az utolsó menstruációt követő állapotot jelöli. A változókor vagy klimaktérium 45 és 60 év között jellemző, időtartama egyénenként változó: a szerencsésebbek néhány hónap leforgása alatt átesnek rajta, de legtöbbször évekig húzódik. Átlagos időtartama 5-7 év, de akár 7-12 évig is tarthat ez az átmeneti állapot.
A változókor fogalma sokáig ismeretlen volt, hiszen a 19-20. század fordulóján a nők várható élettartama 45 év, így viszonylag kevés esély volt arra, hogy átéljék a klimax kellemetlenségeit. Ezzel szemben a mai nők életük közel egyharmadát kénytelenek leélni hormonhiányos állapotban, a fejlődő orvostudománynak köszönhetően viszont ma már létezik hatékony válasz a változókor kihívásaira.
A klimax okai és tünetei
A klimax jelentős hormonális változásokkal jár, ami érinti az egész szervezet működését. Az állapotot a petefészek hormonreceptorainak elöregedése váltja ki, amelynek következtében csökken a szexuális hormontermelés. Elsőként a tüszőrepedés és a sárgatestfázis marad el, majd a tüszőérést serkentő hormonnal szemben is érzéketlenné válnak a petefészkek, így végül a tüszőérés sem megy végbe, ami tartós ösztrogénhiányhoz vezet.
A változókor testi és lelki téren is szerteágazó tüneteket produkál. A legjellemzőbb testi tünetek:
- hőhullámok, heves szívdobogás, éjszakai verejtékezés, fejfájás,
- hüvelyszárazság, fájdalmas együttlétek, inkontinencia (hüvely és húgyúti szervek szöveteit érintő problémák),
- ráncosodás, szemszárazság, hajhullás (bőr hidratáltságának és rugalmasságának csökkenése),
- ízületi és izomfájdalmak.
A testi szimptómák mellett olyan lelki tünetek nehezítik a mindennapokat, mint az ingerlékenység, depresszió, koncentrációzavar, memória- és alvászavarok.
A klimax kezelése
A változókor tüneteinek kezelése hagyományos módon hormonterápiával történik, ami a lecsökkent hormonszint visszapótlását jelenti. A hormonpótlás történhet szájon át, bőrön keresztül (tapasz) vagy lokálisan (hüvelykúp, hüvelykrém). A hormonterápiát ajánlott a tünetek jelentkezésekor elkezdeni, és azok megszűnéséig folytatni a lehető legkisebb, de még hatékony dózisban.
A változókori tünetek kezelésének megkezdése előtt elengedhetetlen az állapotfelmérés, ami kiterjed a hormonszintek, a csontsűrűség és a méhnyálkahártya vastagságának mérésére, az emlők és a petefészkek vizsgálatára. Lényeges ugyanakkor az anamnézis felvétele, hiszen a hormonpótlás nem mindenki számára elérhető opció: a trombózisra való hajlam, a hormonérzékeny daganat és a májbetegség például kizáró körülmények.
Akik számára túl nagy kockázatot jelent a hormonpótlás, vagy csak enyhe tüneteik vannak a klimax során, azok választhatják a növényi alternatívák nyújtotta segítséget: a fitoösztrogéneket (pl. szója, vöröshere) és a fito-SERM-eket (poloskavész).
A terápia típusát mindig a szakorvos és páciense együtt határozzák meg a változókori tünetek komolyságának, a kórelőzmény, a testsúly és az egyéni elvárások függvényében.
A klimax tüneteinek kezelésétől függetlenül is érdemes a nőgyógyászati szűrővizsgálatokat évente beiktatni, hogy időben felfedezzük a fertőzéseket vagy rosszindulatú elváltozásokat. Jelentkezzen nőgyógyászati magánrendelésünkre!