Mi okozhat állandó, kellemetlen puffadást?
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy ilyen-olyan okokból, de mindannyian megtapasztaltuk már a puffadás kényelmetlen, zavaró tüneteit. Az esetek többségében igyekszünk valamilyen elfogyasztott, köztudottan puffasztó hatású ételre fogni a kellemetlenségeket, pedig nem ritka, hogy a probléma mögött több is van, minthogy ebédre kelkáposztát vagy valamilyen hüvelyes zöldséget fogyasztottunk. Az állandó puffadás mögött káros életmódbeli tényezők éppúgy lehetnek, mint komolyabb, gasztroenterológiai kivizsgálást is igénylő egészségügyi gondok. A következőkben a leggyakoribb okokat vesszük górcső alá.
A puffadás életmódbeli okai
Az ülőmunka, a mozgásszegény életmód, a stressz, a nem megfelelő táplálkozás, de még az is, ha kapkodva eszünk (és ezáltal több levegőt nyelünk a kelleténél) egyaránt állhat a rendszeres puffadás mögött. Mint ahogy az sem ritka, hogy egy másik betegségre felírt antibiotikum kúra borítja fel olyannyira a bélflóránk egyensúlyát, hogy napokon vagy akár heteken át kínzó puffadással, hasmenéssel is számolnunk kell.
Betegségek, amik puffadással is járhatnak
Abban az esetben, ha a puffadás állandósul, és ha már nem nagyon tudjuk valamilyen negatív életmódbeli dologra vagy bizonyos ételek elfogyasztására fogni a tüneteket, esetleg más panaszok (hasmenés, hányás, rendszeres émelygés, rosszullétek) is kísérik, ajánlott mielőbb gasztroenterológushoz fordulni a problémával.
- Tejcukor-érzékenység – a laktózintolerancia egyik kísérő tünete, hogy tej vagy tejtermékek fogyasztása után hasmenést, puffadást tapasztalunk. Amikor a szervezet nem tudja lebontani a tejcukrot, mert túl kevés laktáz enzim termelődik, olyankor tejcukor-érzékenységről beszélünk. Megfelelő diétával, életmódváltással és laktózmentes termékek fogyasztásával kezelhető a probléma.
- Gluténérzékenység – gyomortükrözéssel és megfelelő vérvizsgálattal lehet utána járni, hogy a puffadásnak, rosszulléteknek, hasmenéseknek, székrekedésnek hátterében gluténérzékenység áll-e. Ez is rendkívül gyakori oka az állandó puffadásnak.
- Inzulinrezisztencia – a cukor és a finomított szénhidrátok nagyban hozzájárulhatnak a fokozott gázképződéshez, a puffadáshoz, ami az IR egyik kísérőtünete is lehet.
- Gyulladásos bélbetegedések – epekő, hasnyálmirigy-gyulladás egyaránt állhat a rendszeres puffadás hátterében. Ennek szintén hasi ultrahanggal, béltükrözéssel, széklet- és vérvizsgálattal lehet megfelelően utánajárni.
- Hisztamin-intolerancia – hányingerrel, kínzó fejfájással, kellemetlen puffadással, hasi fájdalommal, csalánkiütéses foltokkal jár a hisztamin-intolerancia. A gasztroenterológiai kórkép felállításához hozzáértő szakemberre van szükség.
- Gyomorfertőzés – hasmenés, hányinger, gyomorfájdalom, túlzott bélgázképződés és ezzel járó puffadásnál már ajánlott valamilyen gyomorfertőzésre gyanakodni. Okozhatja vírusfertőzés vagy valamilyen baktérium (pl. E.coli).
Nőgyógyászati megbetegedések – amikor a méh nyálkahártyasejtjei nem a méhben, hanem azon kívül jelennek meg, azt nevezzük endometrózisnak. Gyakori nőgyógyászati probléma, ami fájdalmas menstruációval és többek között puffadással is jár. A különféle petefészekgyulladások is okozhatnak zavaró puffadást.