Miért alapbetegség a magas vérnyomás?
Az alapbetegségek olyan krónikus betegségek, amelyek lassan alakulnak ki, gyakran sokáig észrevétlenek maradnak, a lefolyásuk is időben elhúzódik, és sok esetben tulajdonképpen el sem múlnak, hanem pusztán különféle gyógyszerekkel és kezelésekkel kordában tarthatók. Ilyen alapbetegség többek között a cukorbetegség, ami megfelelő táplálkozással, fogyással, gyógyszeres kezeléssel akár vissza is fordítható, de a szív- és érrendszeri betegségek krónikus típusai is az alapbetegségek közé tartoznak. Utóbbiak között is kiemelkedik a magas vérnyomás, ami gyakorlatilag népbetegségnek számít – világszinten és Magyarországon is a lakosság 20-25 százalékát érinti –, és kezeletlenül sok és súlyos, akár végzetes probléma kialakulásához vezethet.
A magas vérnyomásnak nagyon komoly veszélyei vannak
Noha a fiatalabb korosztály képviselői között is vannak, akiknek a magas vérnyomás veszélyezteti az egészségét, való igaz, hogy az életkor előre haladtával megnövekedik az állapot kialakulásának az esélye. A fel nem ismert és ezért kezelés nélküli magas vérnyomás súlyosan károsítja a szív- és érrendszert, mindenekelőtt az ereket: azok falát roncsolja, ami érelmeszesedéshez vezet. Az érelmeszesedés következtében számos területen romlik a vérellátás:
- agyban – ez agyvérzéshez vagy stroke-hoz (agyi erek elzáródása) vezethet
- szívben – megnő a szívinfarktus esélye
- vesében – veseelégtelenség kialakulását eredményezheti
- szemben – látásromlást okoz, de végső esetben akár vakság is kialakulhat
Mindez nagyon ijesztően hangzik, de ezek a kíméletlen tények, ezért a magas vérnyomást nagyon komolyan kell venni. Emiatt van az, hogy még a legegyszerűbb háziorvosi vizsgálatból sem maradhat ki a vérnyomásmérés, és az évenként kötelező üzemorvosi vizsgálatnak is részét képezi. A magas vérnyomás sokáig tünetmentes is lehet, miközben súlyos károkat okoz az érrendszerben, ugyanakkor vannak konkrét tünetei is, amelyeket minden esetben komolyan kell venni – ilyenek például a rendszeres orrvérzés, szédülés, fejfájás vagy a légszomj.
A magas vérnyomás kialakulásának rizikófaktorai
A genetikai hajlamon túl számos olyan tényező van, amely súlyosbítja a helyzetet. Ezek külön-külön is gondot jelentenek, együtt viszont igazán veszélyesek. Az elhízás, a mozgásszegény életmód, a dohányzás, a stressz, a helytelen táplálkozás vagy akár egy másik alapbetegség, a cukorbetegség megléte is mind-mind rátesznek egy lapáttal a bajra. Ezek a faktorok szerencsére részben kiküszöbölhetők, leginkább életmódváltással, tudatos táplálkozással, sportolással. Ugyanakkor mivel valószínűsíthetően mégis a genetika játssza a legnagyobb szerepet a veszélyes alapbetegség kialakulásában, célszerű rendszeresen felkeresni a kardiológiát, ahol a szakorvosok elvégzik a szükséges vizsgálatokat.