Füldugulás – amikor már az ásítás sem segít
Mindannyian ismerjük azt a kellemetlen érzést, mikor autóval vagy repülővel haladunk meredeken felfele, és egyszer csak minden előzmény nélkül bedugul a fülünk. Ez a fajta füldugulás általában pár percen belül megszűnik, de mit tehetünk olyankor, ha elhúzódik és egyre zavaróbb lesz?
Csak nyomáskülönbség, vagy komolyabb betegség áll a háttérben?
A füldugulás egyike a leggyakoribb problémának, amivel fül-orr-gégészhez fordulunk. Bár magával az érzéssel mindenki találkozott már, hiszen ha alacsonyabb helyről hirtelen magasabbra megyünk, az esetek többségében bedugul a fülünk. Ez abból adódik, hogy dobüreg nem tud olyan gyorsan alkalmazkodni a kinti tényezőkhöz, így a nyomáskülönbségre ekképp reagál.
A tüneteteket amolyan bevált „praktikákkal” azonnal orvosolni is szoktuk: iszunk pár korty folyadékot, nyelünk egy nagyot, ásítunk, befogjuk az orrunkat, vagy éppen bekapunk egy rágógumit. De mi történik akkor, ha minden igyekezetünk ellenére sem szűnik meg a füldugulás, vagy minden előzmény nélkül tőr ránk? Ilyenkor már ajánlott szakemberhez fordulni, mert komoly következményei is lehetnek ennek a kezdetben csak zavaró, kellemetlen panasznak.
Mi okozhat füldugulást?
Fülzsírdugó
Gyakori kiváltó ok a tetemes mennyiségben összegyűlt, a külső hallójáratot eldugító fülzsír, amitől egy egyszerű fülmosással meg is szabadulhatunk. Alkati tényező is lehet, hogy kinél milyen mennyiségben termelődik a fülzsír, mint ahogy az is közrejátszhat, hogy nyaranta, a melegben mindig eleve több fülzsír van fülünkben, amit a rossz fültisztítási technikákkal csak beljebb és beljebb tolunk a hallójáratban. A füldugulást okozó fülzsírdugót a fül-orr-gégész egyszerűen kimossa, amivel az esetek többségében meg is szűnik a bosszantó probléma.
Felső légúti megbetegedések
Ha valamilyen felső légúti betegség miatt megduzzad az orr- és orrgarati nyálkahártya, az elzárhatja a fülkürtöt, így – egyszerűen lefordítva –, a fül nem tud szellőzni, a középfülben kialakult nyomáskülönbségre pedig a fül dugulással reagál. Ilyenkor a legjobb, amit tehetünk, hogy igyekszünk mihamarabb megszüntetni magát az alapbetegséget. A középfülgyulladás és füldugulás lehet egy megfázás szövődménye, de akár önálló betegségként is felütheti a fejét. Minden esetben érdemes szakember segítségét kérni.
Füldugulás búvárkodás, repülés után
Mint ahogy fentebb is említettük, repülés alkalmával biztosan mindenki tapasztalata már, hogy ahogy felfele halad a gép, úgy kezd bedugulni a fül. Ugyanez érvényes a búvárkodásra is, a hirtelen légnyomásváltozás füldugulást okozhat. Azoknál nem szoktak pár percen belül enyhülni a tünetek, akiknek például orrpolipjuk van, vagy valamilyen más fülkürt működési zavarral élnek együtt. Az allergiások is hajlamosabbak a füldugulásra, amire általában gyógyszeres kezelést vagy orrsprayt ajánlanak az orvosok.
Semmiképp sem szabad az interneten olvasott trükkökkel, vagy innen-onnan hallott módszerekkel próbálkozni még akkor sem, ha már egyre bosszantóbb a füldugulás. Ha nem enyhül, ha egyre zavaróbb, mindenképp kérjük szakember segítségét, aki egy átfogó kivizsgálás után, a megfelelő gyógymóddal kezeli majd a problémát!