Allergia, a nem fertőző népbetegség
Egyes becslések szerint a világ lakosságából közel félmilliárd ember szenved valamilyen allergiában. Az allergia nem más, mint váratlan, nem megfelelő immunválasz valamilyen anyagra, allergénre. Kis túlzással azt is mondhatjuk, hogy szinte bármire lehetünk allergiásak: a pollentől kezdve az ételeken át a gyógyszerekig, atkákig, kórokozókig. Ilyenkor a genetikánk és a környezetünk összjátéka nyomán kellemetlen, az egészen enyhétől a kifejezetten súlyos szintet elérő tünetek jelentkeznek, amelyek egy része a bőrt érinti. Jelen blogcikkünkben a bőrallergiákról lesz szó.
A bőrallergia formái
Amikor az antigénként viselkedő allergén anyag beindítja az immunrendszer antitesttermelését, és a folyamat a kültakarónkat érinti, akkor az allergiás reakció leginkább bőrpír, viszketés, kiütés vagy duzzanat formájában jelentkezik. Ezek gyakran együtt járnak többek között az olyan légúti allergiás reakciókkal, mint a nyálkahártya irritációja vagy a tüsszögés, de önállóan is kialakulhatnak.
- Csalánkiütés. Az egyik leggyakoribb bőrallergia, a lakosság ötöde előtt nem ismeretlen. Fájdalmas, viszkető, égető érzést keltő ödéma, ami az irharétegben keletkező gyulladás. Leggyakrabban a bizonyos gyógyszerekre és tápanyagokra való túlérzékenység váltja ki az allergiás reakciót.
- Ekcéma. Gyulladásos megbetegedés, amit szintén kiválthatnak allergének, például poratka vagy egyes vegyszerek, de alapvetően genetikai hajlam határozza meg a megjelenését. Száraz, viszkető, kisebesedő és ezek nyomán megvastagodó bőr jellemzi.
- Atópiás dermatitisz. Endogén vagy atópiás ekcémaként is ismert betegség, amelynek tünetei rendszerint már kisgyermekkorban jelentkeznek. A krónikus, azaz állandó vagy hullámokban jelentkező bőrgyulladás kialakulásában genetikai és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszanak, és egyes trigger faktorok is (stressz, pszichés állapot) kiválthatják, akárcsak bizonyos allergének a pollentől a poratkáig. A bőr száraz és viszket, kipirosodik, kisebesedik, hólyagos, nedvedző kiütések jelentkeznek rajta.
Bőrünk a legnagyobb szervünk, és bármilyen elváltozást tapasztalunk rajta, mindenképp célszerű szakemberhez fordulni, hiszen az esetek túlnyomó részében megfelelő kezeléssel gyógyítható, tünetmentessé tehető a kellemetlen állapot. Ráadásul a bőrallergia kellő odafigyeléssel valóban kordában tartható. Ha tudjuk, milyen vegyszereket, tápanyagokat kell kerülnünk, akkor egyszerűen megkímélhetjük magunkat a legtöbb nehézségtől. Vegye fel velünk a kapcsolatot, és érdeklődjön bőrgyógyászati magánrendelésünk professzionális szolgáltatásairól!