A szaglásvesztés lehetséges okai
A szaglásvesztés lehetséges okai
Immár több mint egy éve az új típusú koronavírus járvány határozza meg a mindennapjainkat. A Covid-19 világjárvány mindenki életére kihat, folyamatosan olvassuk és hallgatjuk a pandémiával és a különféle vakcinákkal kapcsolatos olykor biztató, máskor csüggesztő híreket, szívjuk magunkba a rengeteg információt, így nem csoda, ha olyan kifejezések kerülnek a mindennapi szóhasználatunkba, mint például a szaglásvesztés. A szaglásvesztésről valószínűleg már mindenki tudja, hogy a Covid-19 betegség egyik tünete, de azt is fontos tudni, hogy más oka is lehet a kialakulásának. Jelen blogcikkünkben utóbbiakat vesszük sorra a teljesség igénye nélkül.
Mit jelent a szaglásvesztés?
Az anozmia egyféle szaglászavar, ami az illatok, szagok érzékelését érinti. Előrehaladott életkorban, idős emberek esetében a szagláscsökkenés természetes jelenség. Úgy is fogalmazhatunk, hogy az öregség velejárója, és nem valamilyen betegség, kóros állapot tünete, egyéb helyzetekben viszont mindenképp szimptómaként kell tekinteni rá.
A legtöbben bizonyára tapasztalták már, hogy példának okáért a megfázás, a nátha, az allergiás rinithis, azaz szénanátha vagy az influenza szaglásvesztéssel jár. Ekkor nincs különösebb ok az aggodalomra, a jelenség átmeneti, és a betegségből való felépülés együtt jár a szagérzékelés visszanyerésével. Ám ha huzamosabb ideig, netán folyamatosan fennáll, szükségessé válik a lehetséges okok feltárása.
Ha az állapot tartós vagy elhúzódó
- Ennek egyik oka lehet az orrpolip kialakulása. Ez a gyulladásos kórkép nem más, mint az orrnyálkahártya jóindulatú túlburjánzása, amit az orrmelléküreg gyulladása okoz. A betegség orrdugulással és orrfolyással jár együtt, rontja az ízérzékelést, nehézlégzést és fejfájást vált ki. Ez a gyulladásos kórkép hatékonyan kezelhető, és a páciensek maradéktalanul visszanyerik a szaglásukat.
- Egyes betegségek, például a cukorbetegség, az érszűkület, vagy a Parkinson- és az Alzheimer-kór is negatív hatással lehetnek a szagérzékelésre. Utóbbiak esetében korai tünetként jelentkezhet, évekkel a súlyosabb szimptómák megjelenése előtt.
- Bizonyos környezeti hatások károsíthatják a szaglómező érzékelő sejtjeit és receptorait. Egyes vegyszerek, a mérgező gázok, vagy akár a dohányfüst is kiválthatja az orrnyálkahártya irritációját.
- A szaglásvesztés agysérülésre is utalhat. Fejsérüléssel járó baleset, daganatos megbetegedés és gyulladás is kiválthatja.
- Hormonzavar is vezethet anozmiához.
Szaglásvesztés esetén mindenképp ajánlatos felkeresni egy felkészült fül-orr-gégészetet, de akár neurológiai és képalkotó vizsgálatokra is szükség lehet, hiszen az anozmia súlyos betegségek tünete is lehet, és a korai diagnosztizálás fontos szerepet játszik a felépülésben. Keressen minket bizalommal!