A pajzsmirigy alul- vagy túlműködés kivizsgálásáról
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy szinte nincs is olyan szervünk, aminek működését ne befolyásolná a pajzsmirigy hormon, amit a pajzsmirigy termel. A következőkben a pajzsmirigy alul- vagy túlműködés kivizsgálásról ejtenénk néhány szót.
A szerteágazó tünetek szakorvosért „kiáltanak”
A pajzsmirigyet az agyalapi mirigy szabályozza, amely az agy (hypothalamus) irányítása alatt áll. Ha a hormonális rendszerben, a pajzsmirigy működésében valamilyen zavar keletkezik, ha a pajzsmirigy túl sok vagy túl kevés hormont termel, azzal megborulhat a szervezet egészséges működésének egyensúlya, és olyan szerteágazó tünetekkel, panaszokkal találhatja szembe magát, amiket fontos mielőbb kivizsgáltatnia. A hormonrendszerrel összefüggő problémák feltérképezésével és kezelésével endokrinológiai magánrendelésünkön foglalkozunk, így ha pajzsmirigy alul- vagy túlműködéssel kapcsolatba hozható tüneteket észlel, forduljon mielőbb endokrinológushoz!
Ha fáj valamije, ha valamilyen szervi/testi rendellenességet tapasztal, azt viszonylag gyorsan sikerül felismernie, így azt is pontosan érzi, hogy mikor kell orvoshoz fordulnia, viszont ha a hormonális rendszere rendetlenkedik, az annyi különböző, olykor összefüggéstelen panaszt is képest okozni, ami miatt fokozottan fontos alávetnie magát egy komplex endokrinológiai kivizsgálásnak.
Kórtörténet, vérvizsgálat, ultrahang
A pajzsmirigy alul- vagy túlműködés az egyik leggyakoribb endokrinológiai probléma. Ezek diagnosztizálását a beteg tüneteinek részletes kikérdezésével, illetve az anamnézis felvételéve kezdik. Ezt követően vérvizsgálattal, illetve ultrahang vizsgálattal térképezik fel a szerv aktuális működését, illetve azokat a szervi elváltozásokat, amelyeknek csak képalkotó eljárással lehet biztosan utána járni. Ha gyulladás, ha daganat okozza a tüneteket, azt az ultrahang megmutathatja.
A laboratóriumi vizsgálatok során többek között az agyalapi mirigy által termelt TSH szintet nézik. Ha a TSH értéke emelkedett, akkor ez általában pajzsmirigy alulműködésre utal, viszont ha a TSH lényegesen csökkent, akkor ennek hátterében – gyakorta – a pajzsmirigy fokozott működése áll.
Mi minden befolyásolhatja a TSH szintet?
- az életkor – az életkor előre haladta a TSH szint növekedésével is együtt jár;
- az aktuális évszak – hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra van szüksége, ezért télen magasabb lehet a TSH szint;
- a napszak – a TSH szint a vérben napszakok szerint is eltérő lehet;
- egészségi állapot, stressz – bizonyos betegségek, az azokra szedett gyógyszerek, a láz, de a stressz is hatással lehet a TSH szinte;
- Várandósság – az állapotosoknál alacsonyabb értékek is mérhetőek.