Vastagbélrák – rendszeres szűréssel megelőzhető
A vastagbélrák az egyik legelterjedtebb rákos megbetegedés, azonban megfelelő szűrővizsgálatokkal a korai stádiumban lévő daganat jó eséllyel gyógyítható. Lássuk, mit érdemes tudni a vastagbélrák megelőzéséről, valamint a kolonoszkópia szerepéről a szűrővizsgálatokban!
A szűrővizsgálat életet menthet
Amennyiben a különböző bélrendszeri, illetve gyomordaganatokat nézzük, a vastagbélrák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés. Ez a daganattípus sok ideig maradhat észrevétlen, így ha csak késői stádiumban derül fény a betegségre, komoly műtéti beavatkozások ellenére is halállal végződhet. A rendszeres szűrővizsgálatok azonban segíthetnek már korai stádiumban feltárni a betegséget, jó esélyeket teremtve a gyógyuláshoz.
A vastagélrák a legtöbb esetben jóindulatú polipokból fejlődik ki, ráadásul igen hosszú idő, nem egyszer akár több mint egy évtized alatt. A betegség korai fázisában való felismerése esetén a polipok eltávolíthatók, így a túlélési esély akár 90%-os is lehet, míg ha hagyjuk kifejlődni a daganatot, ez az arány már csak 40%. Fontos megjegyezni, hogy polipok a lakosság mintegy 10%-ában fordulhatnak elő, ám az ötven év feletti férfiak esetében ez az arány már 25%-ra, míg az azonos életkorú nők esetében 15%-ra rúg. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a kor előrehaladtával időről időre szűrővizsgálaton vegyünk részt, még akkor is, ha nem tapasztalunk tüneteket.
Milyen módszerek lehetnek alkalmasak a szűrésre?
A szűrővizsgálat a széklet megvizsgálásával és vastagbéltükrözéssel is történhet. Fontos tudni azonban, hogy a negatív vérteszt sem jelenti azt, hogy biztosan nem rejtőzik kialakulóban lévő daganat a vastagbélben, hiszen sem a polipok, sem pedig a kifejlődött daganatok mindegyike vérzik, és vérzés hiányában a székletben nem feltétlenül mutatható ki a betegség. Az igazán hatékony szűrővizsgálathoz kolonoszkópiára, azaz vastagbéltükrözésre van szükség, amely segíti a pontos diagnózis felállítását.
A vastagbéltükrözés menete
A vastagbéltükrözés egy kellemetlen vizsgálat, ezért a legtöbb esetben altatásban vagy bódításban végzik. A kolonoszkópiát szakorvosi vizsgálat előzi meg, feltárva a beteg tüneteit, illetve a betegség kórelőzményeit. Természetesen a vastagbéltükrözés során ugyanakkor nem csupán daganat, de Crohn-betegség, iszkémiás vastagbélgyulladás, fekélyek vagy épp vastagbélelzáródás is kimutatható – ezért is fontos, hogy kolonoszkópiával feltárjuk, vajon valóban daganat okozza-e a panaszokat.
A kolonoszkópia során a szakorvos csúszást segítő gél segítségével egy fényforrást, illetve kamerát tartalmazó csövet juttat a végbélbe, majd annak kihúzása során feltérképezi a vastagbélben található esetleges elváltozásokat.
Előzze meg a vastagbélrák kialakulását helyes táplálkozással!
A szakorvosok mára megegyeznek abban, hogy a vastagbéldaganat kialakulásának esélye a helyes táplálkozással nagymértékben csökkenthető. A napi ötszöri nyers zöldség, illetve gyümölcs fogyasztás elegendő rostbevitelt biztosít ahhoz, hogy segítse a széklet tömegének növelését és a bélsár gyorsabb távozását, valamint nyomelemekkel és vitaminokkal látja el a szervezetet.
Úgy érzi, elérkezett az idő a vastagbéltükrözésre? Jelentkezzen be gasztroenterológia magánrendelésünkre online!