Tudnivalók az arcüregemelésről
Fogpótlás esetén sok esetben lehet szükség sinus liftre, azaz arcüregemelésre, amennyiben az állkapocsban jelentkező csonthiány nem elegendő az implantátumok megtartására. Lássuk, mit is kell tudni erről a szájsebészeti beavatkozásról!
Arcüregemelés vagy sinus lift fogpótlás előtt
A felső állcsontban, az őrlőfogak felett található üreges, vékony nyálkahártyával bélelt csontüreget arcüregnek nevezzük. Amennyiben az arcüreg alapjánál nincs elegendő fogmennyiség, így az implantátum behelyezéséhez nem elegendő a csontmagasság, szükség lehet az arcüreg alapjának megemelésére.
A szájsebészeti eljárás során lehetőség van a csontállomány magasságának és szélességének növelésére is, így biztonságosan lehetséges az implantátum beültetése.
Az arcüregemelés vagy szaknyelven sinus lift ugyanakkor rutinbeavatkozásnak tekinthető, melynek során az arcüreg nyálkahártyát elválasztjuk a csonttól, majd csontpótló anyagot helyezünk a kettő közé. A kezelés mintegy negyvenöt percet vesz igénybe, és más rutinbeavatkozásokhoz hasonlóan helyi érzéstelenítéssel elvégezhető.
Miért csökkenhet a csontállomány?
- Az arcüreg sajátos anatómiájából adódóan előfordulhat, hogy nem csökken a csontállomány, egyszerűen csak az arcüreg és a felső állcsont túl közel vannak egymáshoz.
- Öregedés folytán az arcüreg egyre kiterjedtebb lesz.
- Fogvesztés után természetes módon fogy a csontállomány, amennyiben nem ültetnek implantátumot a fog helyére.
- Kezeletlen fogínysorvadás miatt a baktériumok nem csak a fogínyt, de a csontot is megtámadják, így a csontállomány is sorvadásnak indulhat.
Milyen típus arcüregemelési beavatkozások léteznek?
A sinus liftnek alapvetően két típusát különböztetjük meg, a zárt, illetve a nyitott arcüregemelést.
Belső vagy zárt sinus lift: amennyiben nem tapasztalható nagyobb mértékű csonthiány, ám a foghiány helyén érdemes megerősíteni az arcüreg alapját, zárt arcüregemelést végzünk. Ilyen esetben lehetőség van a kezelés után közvetlenül beültetni az implantátumot.
Külső vagy nyitott sinus lift: ebben az esetben a felső állcsont oldalán sebészeti fúróval ablakot nyitunk, amelyen keresztül megemeljük a nyálkahártyát, és csontpótló anyaggal erősítjük meg az arcüreg alapját.
Mit és mit ne tegyünk arcüregemelés után?
Az arcüregemelés szájsebészeti beavatkozás, ezért a terület zárása varratokkal történik, és a kezelés utáni hetekben fokozott óvatossággal kell eljárni. A beavatkozás után előfordulhat duzzanat, fájdalom vagy érzékenység, ezért sok esetben ajánlott a terület mérsékelt hűtése, antibiotikum szedése a fertőzések elkerülése érdekében, illetve fájdalomcsillapító is felírható. Az arcüregemelés után kerülendő az orrfújás, illetve mindenfajta erőlködés vagy nehezebb tárgyak emelése.
Megbízható fogászatot keres? Jelentkezzen be magánrendelésünkre egyszerűen!!