Szúr, csíp, ég – beszéljünk a felfázásról!
Az őszi-téli időszakban sok nő szenved a felfázás kellemetlen tüneteitől. Annyira gyakori ez a megbetegedés, hogy a nők 80%-a életében legalább egyszer átéli. Sőt, egyes szakemberek szerint kétféle nő van: akit már érintett, és akit a jövőben fog érinteni a hólyaggyulladás. De vizsgáljuk meg közelebbről, milyen panaszokat okoz a betegség, és mit tehetünk ellene!
Felfázás vagy hólyaggyulladás?
A köznyelvben megragadt felfázás kifejezés alapján azt hihetnénk, hogy a betegségnek kizárólag a hideghez van köze. Erre ráerősítenek a gyermekkorban gyakran hallott intelmek is, hogy öltözzünk fel megfelelően, ne üljünk a hideg kőre stb.
A valóságban ez egy bakteriális eredetű, felszálló fertőzés, ami azt jelenti, hogy a húgycső felől terjed a húgyhólyag irányába, súlyosabb esetekben pedig a felső húgyutakat is elérheti. Mivel nem közvetlenül a hideg okozza a tüneteket, megtévesztő a felfázás megnevezés, és sokkal célszerűbb a hólyaggyulladás vagy húgyúti fertőzés kifejezéseket használni.
Mi okozza a húgyúti fertőzést, és melyek a tünetei?
A betegség különböző megnevezései: hólyaghurut, hólyaggyulladás, húgyúti fertőzés, felfázás ugyanazon tünetcsoportot jelölik. A betegség már a kezdeti tünetek alapján könnyen azonosítható: gyakori vizelési inger, vizeletürítési és alhasi fájdalom, esetenként véres vizelet jelentkezhet. Ezek a baktériumok húgyutakba kerülését követő egy-két napon belül már erős intenzitással jelentkezhetnek. A lázas állapot már szövődmények, többnyire vesemedence-gyulladás kialakulását jelzi.
A hólyaggyulladást jellemzően a hüvelyflórában is jelen levő bélbaktériumok okozzák: főként az E. coli, de említésre méltók még a Klebsiella, az Enterobacter és a Proteus fajok is. Az emésztésben fontos szerepet betöltő, alapesetben ártalmatlan baktériumok a húgycsőbe kerülve bizonyos csíraszám felett heveny gyulladásokat okoznak.
De hogyan kerülnek bélbaktériumok a húgycsőbe?
Nők esetében ez anatómiailag magyarázható, hiszen a húgycső, a hüvely- és a végbélnyílás egymás közvetlen közelében találhatók. Más biológiai okok is állhatnak a gyakori megbetegedés mögött: nőknél például a rövid húgycső, férfiaknál a prosztatamegnagyobbodás hajlamosító tényező. Emellett általános egészségi állapotunk, higiéniai és életviteli szokásaink is befolyásolják hólyagunk védekezőképességét.
Mi köze akkor a hidegnek a hólyaggyulladáshoz?
A hidegnek annyiban lehet köze a húgyúti fertőzéshez, hogy az alacsony hőmérséklet csökkenti a hólyag ellenállását, ami a baktériumok gyors elszaporodását eredményezi. Ugyanígy más, alhasi vérbőséget okozó hatások is felerősíthetik a tüneteket, például: forró fürdő, szex, csípős és fűszeres ételek.
Hogyan kezelhető a hólyaggyulladás?
Ha már érezzük a tünetek jelentkezését, első körben megpróbálhatjuk házi praktikákkal gyógyítani magunkat. Az egyenletes, bő folyadékbevitel alap, ezen kívül ajánlott a tőzegáfonyát és medveszőlőlevél-kivonatot tartalmazó gyógykészítmények szedése.
Ha egy napon belül nem javul jelentős mértékben az állapotunk, mindenképpen tanácsos a teljes gyógyulás érdekében urológia magánrendelést felkeresni. Az urológus szakorvos a megfelelő laborvizsgálatok tükrében rendszerint antibiotikus kezelést ír elő, ami gyors javulást eredményez.
Ha kellemetlen felfázásos tüneteket tapasztal, ne bízza a véletlenre – foglaljon időpontot urológiai szakrendelésünkre!