Szájhigiéniai tanácsok: út az egészséges szájüreghez

A szájhigiénia szükségességéről mindenki gyerekkora óta hall, a rohanó mindennapokban mégis sokan elhanyagolják a fogaikat. A helyes rutin kialakítása azonban nem nehéz, mindössze néhány egyszerű lépésre kell odafigyelnünk a szájüreg egészségének megtartásához. Lássuk, mit érdemes tudni a szájápolásról, és milyen betegségeket előzhetünk meg vele!
Szájhigiénia: több mint a fogak egészsége
A szájhigiénia nem csak a fogmosást jelenti, hiszen az egészséges szájüreg fenntartásához a fogak, az íny, illetve a nyelv tisztítása ugyanannyira szükséges. Szerencsére egy egyszerű reggeli és esti rutin kialakításával bárki sokat tehet szája egészségéért, így elkerülve a későbbi betegségek kialakulását.
Jó technika jó fogkefével
A szájhigiénia fenntartásának legfontosabb eleme természetesen a fogmosás, mely napi legalább két alkalommal javasolt. Az egészséges fogmosáshoz a helyes technika mellett az ideális fogkefe kiválasztását sem érdemes elhanyagolni. Sokan fogkefevásárláskor csupán leemelnek a polcról egy számukra kedves, olcsó fogkefét, azonban javasolt lehet több fajta termékkel is próbálkozni. Bizonyos fogkefék túl kemények lehetnek – különösen akkor, ha az ember hajlamos erős mozdulatokkal fogat mosni. Kemény fogkefe használata mellett az íny vérzését okozhatja, így sok esetben javasolt lehet puhább sörtéjű termékeket választani. A fogkefét havonta cseréljük. Ahhoz, hogy a fogmosás valóban hatékony legyen, javasolt minden alkalommal legalább két percet szánni a folyamatra. A fogkefét körkörösen mozgassuk, és így tisztítsuk meg a fogak valamennyi oldalát, különös figyelmet fordítva a fogak gyakran elhanyagolt belső felületére is.
Fogselyem használata napi akár többszöri alkalommal
Sok ételmaradék nehezen vagy csak hosszú idő után távozik a fogak közötti résekből. Legyen szó nagyobb húsdarabokról vagy alig érezhető szennyeződésekről, fogselyemmel minden ételmaradék eltávolítható. Ez a gyakran mellőzött technika igen fontos lehet, hiszen a fogak egymást érintő belső felülete fogkefével nem érhető el. Fogselyem vásárlásakor érdemes odafigyelni a termék vastagságára, hiszen a túl vastag fogselyem a szűkebb részekbe lehet, hogy nem fér be – ilyenkor nézhetünk vékonyabb típusok után. A fogselyem helyes használata először ugyan nehézségeket okozhat, egy-két alkalom után azonban könnyen rutinná válhat. A tisztító mozdulatokat minden fogköznél végezzük el, és minden esetben a fogselyem tiszta részével dolgozzunk, elkerülve az eltávolított lepedék fogakra való újbóli felvitelét.
Figyeljen oda a tünetek megjelenésére!
Szájhigiéniai problémákra több intő jelből is következtethetünk, így ezek megléte esetén könnyen előfordulhat, hogy változtatni kell a szájápolási szokásokon. Legyen szó tartósan rossz leheletről, látható vagy az íny alatti, akár vérzést is okozó fogkőről, esetleg szájüregi fertőzésekről, fontos, hogy konzultáljon fogorvosával a probléma okairól, és annak lehetséges megoldásáról.
Profi magánfogorvost választana? Jelentkezzen be klinikánk magánrendelésére!