SHOPPING ÉLETRE-HALÁLRA. SZÜKSÉG, VAGY MÁNIA?

Túl egy újabb kuponos shopping-hétvégén, újra és újra felmerül bennünk a kérdés, erre tényleg szükség van? Egyrészt örülünk és jó, hogy van egy lehetőség, amikor dömpingszerűen leárazzák a termékeket, így amire valóban vágyunk és valóban nélkülözhetetlennek érezzük, kedvezőbb áron szerezhetjük be. De vajon normális az, hogy nők százezrei lassan jobban várják a leértékelést, mint a karácsonyt? Alapvetően nincs gond a vásárlással, annak szükségességével, és az örömmel, amit egy-egy darab beszerzése okoz, a kérdés csupán az, mikortól számít a vásárlás szenvedélynek, és vajon hol van az a pont, amikor az már káros az egészségünkre. És a férfiakéra, akik trombózist kapnak a boltok előtti szakadatlan ücsörgésben.
A kényszeres vásárlás nem csak anyagi, de súlyos mentális problémákat okozhat, ezért összegyűjtöttünk néhány figyelmeztető jelet, ami segíthet felismerni a problémát, mely szakember bevonásával ma már hatékonyan orvosolható.
1. FELCÍMKÉZETT, ÉRINTETLEN RUHÁK A GARDRÓBBAN
Nem a karácsonyi barna zoknikra gondolunk elsősorban, amit ajándékba kaptunk, és évek óta nem tudjuk értelmezni a létezését, ezért bontatlanul száműztük a szekrény legmélyebb zugába. Sokkal inkább azokra a darabokra, amiket mi magunk vásároltunk; kiszemeltük, egy óráig próbáltuk, végigálltuk a sort, majd kőkemény pénzeket fizettünk annak birtoklásáért, ráadásul tudatában is vagyunk annak, hogy ezek ott csak úgy vannak, teljes mértékben kihasználatlanul, akkor ott baj van.
2. EGYSZERŰEN CSAK MERT KELL!
A svéd bútorbolttal vagyunk úgy, hogy elmegyünk, de csak körülnézünk, meg max. veszünk egy csomag illatmécsest… Ennek általában az a vége, hogy MINDENT, ami a szemünk ügyébe kerül, megvásárolunk – nagyon jól csinálják egyébként a svédek -, és nem hogy a gyertya lemarad, de hívni kell apát, hogy álljon elő az Iveco Stralis-szal. A szükségtelen felhalmozás, a száztizenkettedik pár cipő és a negyvennyolcadik táska – nyilván nem ugyanolyan, tudjuk -, nem biztos, hogy létszükséglet.
3. CSAK EZ NYÚJTHAT VIGASZT
Ha valamilyen negatív behatás következtében úgy érezzük, valamilyen pótcselekvés képes csak elvonni figyelmünket arról, hogy megbántott a főnök, vagy mufurc volt a boltban az eladó, gyakran keresünk valamilyen boldogságforrást. Ez van, akinek a mozgás, van, akinek az evés, és van, akinek a vásárlás. Az utóbbi kettő egyáltalán nem szerencsés. Ha a problémákat nehezen, vagy egyáltalán nem tudjuk helyén kezelni, és ehelyett a vásárlásba menekülünk, legyen ez intő jel, és próbáljunk valami egészségesebb, lélek-, és pénztárca kímélőbb elfoglaltságot találni magunknak.
4. BÚJTATOTT SZENVEDÉLY
Ha dugdosni kell a megvásárolt cipőt, vagy az új ruhákhoz vad sztorikat gyártunk, hogyan is kerültek a gardróbba, az mind rossz jel. Ha a vásárlási szenvedély már hazugságra kényszerít bennünket, az bőven a lejtő alsó egyharmada. Gondoljuk át, vajon érdemes-e kockáztatni a családi békét, vagy munkahelyi kapcsolatainkat egy-két fancy alkotásért.
A vásárlási szenvedélynek természetesen vannak fokozatai, és ha ránk is tör olykor, az lehet teljesen természetes. Gond akkor van, ha a fenti problémák olvasása közben bőszen bólogattunk, és a legtöbb betalált. A szenvedélybetegségek ma már kezelhetőek, a hangsúly annak felismerésén, és időben történő kezelésén van. A shopping-vágyat pótolhatjuk egyéb, hasznos tevékenységekkel is, a lehetőségek tárháza széles. Segítséget kérni pedig sosem késő. Akár egy családtag, barát, vagy szakorvos tökéletes megoldás lehet, hogy akár segítséggel is, de vágyainknak gátat szabjunk, és biztonságba helyezzük mind egészségünket, mind pedig bankkártyánkat.
Szerző: Eat, Move & Smile
Fotó: #cover
Inspiráció: huffingtonpost.com
thevaultluxuryresale.com, playbuzz.com, scarymommy.com