Reflux betegség: gyomortükrözéses diagnózis és kezelés
A reflux betegség (gastrooesophagealis reflux betegség / GERD) az egyik leggyakoribb gasztroenterológiai kórkép napjainkban. A fejlett nyugat-európai országokban a lakosság 8-25 százalékát érinti.
A reflux egy olyan állapotot jelent, amikor a záróizom elégtelen működése folytán, a savas gyomortartalom (ritkán epés vékonybéltartalom) visszaáramlik a nyelőcsőbe, és ott nyálkahártya-irritációt, súlyosabb esetben szervi (gyulladás, fekély, szűkület) károsodást okozhat. Az elhízás és a terhesség a megnövekedett hasűri nyomás folytán gyengíti a záróizomzatot. A betegséget okozhatja dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, bizonyos gyógyszerek szedése, telt gyomorral történő gyakori lefekvés, ill. rekeszsérv is.
A betegség tünetei változatosak lehetnek. Leggyakoribb közülük a nyelőcsőégés, amikor a mellkas középső, szegycsont mögötti részén érzünk égő érzést vagy fájdalmat érez a páciens, ami felfelé a torok irányába sugárzik. További tüntetek lehetnek a gyomorégés, savas felböfögések, gombócérzés a torokban, keserű, savas szájíz, rossz lehelet, száraz köhögés, rekedtség, fülfájás vagy fogíny/fogzománc károsodások.
A reflux súlyosabb esetben nyelési panaszokat, szívrohamhoz hasonló mellkasi fájdalmakat vagy asthmaszerű köhögéses, fulladásos rosszulléteket idézhet elő. Amennyiben a páciens elmúlt 45 éves, és/vagy tüneteihez étvágytalanság, fájdalmas nyelés, fogyás, véres vagy fekete székürítések is társulnak, azonnali gasztroenterológiai kivizsgálás szükséges.
A reflux betegség diagnózisának felállítására az egyik leggyakrabban alkalmazott eljárás a gyomortükrözés (gasztroszkópia). A gyomortükrözés során egy kamerával ellátott – vékony, hajlékony csövet (endoszkóp) vezetnek be a szájon át a nyelőcsőbe, majd a gyomorba. A kamera által látott kép megjelenik a monitoron, így az orvos közvetlenül láthatja a nyelőcső, a gyomor és a nyombél állapotát, illetve azok organikus eltéréseit. A vizsgálat során szükség esetén az orvos szövetmintát (biopsziát) is vehet, hogy laboratóriumi elemzést végezzen.
A reflux kezelése
A tünetek súlyosságától és a gyomortükrözés során talált elváltozásoktól függően a reflux betegség kezelése többféle módon történhet.
- Helyes étkezés: kerülni kell azokat az ételeket és italokat, amelyek súlyosbítják a tüneteket (például zsíros, fűszeres ételek, csokoládé, kávé, szénsavas üdítők, alkohol). Egyszerre kisebb adag ételt kell fogyasztani, és kerülni kell a lefekvés előtti közvetlen étkezést.
- Túlsúly esetén súlycsökkentés javasolt.
- Dohányzás abbahagyása.
- Gyógyszeres kezelés:
- savlekötők, amelyek enyhülést nyújtanak a gyomorsav semlegesítésével.
- H2-receptor antagonisták: csökkentik a gyomorsav termelését.
- Protonpumpa-gátlók (PPI): hatékonyan csökkentik a gyomorsav termelését hosszabb távon.
- Prokinetikumok: segítik a gyomor gyorsabb kiürülését.
Súlyos esetekben, amikor a gyógyszeres kezelés és az életmódbeli változtatások nem elegendőek, műtétre kerülhet sor. A leggyakoribb sebészeti beavatkozás a Nissen-fundoplikáció, amely során a gyomor felső részét a nyelőcső alsó szakasza köré tekerik, így megerősítve a záróizmot, és csökkentve a reflux kialakulását esélyét.
Bármely kezelés eredményességéhez elengedhetetlenül fontos az orvosi utasítások pontos betartása, így 2-4 héten belül a páciens állapotában jelentős javulást tud elérni.
Várjuk szeretettel Önt is magánklinikánkon, ahol gyomortükrözést fájdalommentesen – altatásban is végzünk. A vizsgálatra való bejelentkezéshez kérjük személyesen vagy telefonon egyeztessen velünk!