Óvatosan a fülpiercingekkel!
Egyszerű divathóbort, vagy az egyéniségünk kifejezője? Trendi kiegészítő, vagy egyfajta lázadási szimbólum? Sokan sokfélét gondolnak a piercingekről, amik – nem kizárólag –, de főleg a fiatalok körében nagy népszerűségnek örvendenek. Sokszor még a lyukasztással járó fájdalom, és a belövést követő utólagos kellemetlenségek sem tudják eltántorítani őket. Ha megszületik az elhatározás egy kamaszban, mit sem ér a szülői szigor vagy tiltás, de egy felelősségteljes felnőttet is bármikor cserben tudnak hagyni az észérvek, ha önkifejezésről, esetleg egy stílusváltást követő extrémebb megjelenésről van szó. Pedig a különféle testékszerek gyógyulási ideje akár hosszadalmas is lehet, mi több, a nem megfelelő, nem steril eszközökkel történő lyukasztás, a silány minőségű testékszer, a rossz higiénia komoly egészségügyi kockázatokkal járhat. Itt van máris egy példa, a fülpiercing esete, ami nem összetévesztendő a fülbevalóval (a fülbevaló a fül lágy részébe kerül, a piercing a porcosba).
Fülkagyló-betegségek és fertőzések melegágya
A fülpiercing nem egyszerű fülbevaló vagy klipsz. Számos típusa ismert, annak megfelelően, hogy a fül melyik porcos részébe lövetjük. Pedig alapvetően a porcos részeket nem arra találták ki, hogy azokban ékszereket viseljünk. A fülporcba fúrt lyuk nagyon könnyen elfertőződhet, ami egyenes utat jelent a porchártya-gyulladáshoz, ez pedig nem ritkán deformációkat és egyéb betegségeket okozhat a fülkagylóban. Ha pedig megtörténik a baj, már mit sem ér az otthoni fertőtlenítés, és sok esetben már a piercing eltávolítása sem oldja meg azonnal a problémát. Ilyenkor már fül-orr-gégészeti magánrendelésre érdemes menni, ahol az esetek többségében célzott antibiotikumos kezelésnek vetik alá a pácienst, miután alaposan kivizsgálták a problémát. Nem szólván arról, hogy köztudottan a fül teljes felülete akupunktúrás pontokkal van körbevéve, amik az egész szervezetet képesek mozgásba hozni. Ha rossz helyre kerül a fülpiercing, nem csak a fület, de egyéb testrészeket és szerveket is károsíthatunk. Summa summarum: fülbevaló igen, de a fülporcba lőtt piercing már meggondolandó. Persze senkit sem szeretnénk lebeszélni róla, inkább arra kívánjuk felhívni a figyelmet, hogy ha mégis belevágnánk, fokozottan ajánlott hozzáértő szakemberhez fordulni, így kisebb a kockázat is.
Hosszabb gyógyulási idő, nagyobb odafigyelés
Mivel a fülpiercing gyógyulási ideje igen eltérő – másképp gyógyul egy Daith-piercing, amit a belső fülkagyló hídjába szúrnak, és másképp jön helyre az, ami a felső porcredőbe kerül –, ezért nagyon fontos, hogy a belövést követő hosszú hetekben az előírtak szerint tartsuk tisztán, óvjuk a külső hatásoktól, és kezeljük megfelelően. Még lyukasztás előtt győződjünk meg arról, hogy a felhasznált piercing valóban orvosi fémből készült, mert a fül ilyen extrém esetben biztosan nem tolerálja majd az olcsóbb bizsukat. Figyeljünk oda a rendszeres és alapos sebkezelésre, és ha bármilyen rendellenességet tapasztalunk, azonnal forduljunk szakemberhez!