Nyaki doppler vizsgálat – minden, amit tudni érdemes
A doppler ultrahangvizsgálat különösen előnyösen használható nyaki verőérvizsgálat során, ezért fontos, hogy pácienseink tisztában legyenek a folyamat részleteivel. Lássuk, mit kell tudni a doppler vizsgálat technológiájáról, illetve az így kimutatható betegségekről!
Mi is a doppler ultrahang vizsgálat?
Akárcsak más ultrahangtechnológiák esetén, a doppler ultrahangvizsgálat alatt is az emberi fül számára nem érzékelhető hanghullámokkal dolgozunk. A vizsgálat során ezek a hanghullámok a vér alakos elemeiről verődnek vissza, így nem csak kiszámolható a vér áramlási sebessége, valamint mennyisége az ér adott keresztmetszetében, de minderről számítógép segítségéről valós idejű képet is kaphatunk.
A doppler vizsgálat egy nem invazív, teljes mértékben fájdalommentes vizsgálat, ami a páciens részéről nem igényel felkészülést. A nyak ultrahangvizsgálata különösen egyszerű, hiszen levetkőzni sem szükséges hozzá, ráadásul a folyamat gyorsan elvégezhető. Fontos tudni, hogy a többi ultrahangos vizsgálathoz hasonlóan a doppler vizsgálat sem jelent semmilyen sugárterhelést a szervezet számára, hiszen kizárólag hanghullámokat alkalmaz.
Nyaki ultrahangvizsgálat lépésről lépésre:
- A páciens szabaddá teszi a nyakát, így a hosszabb hajat érdemes felkötni, és a nyakláncokat le kell venni.
- A beteg vizsgálóasztalra fekszik, és a vállak alá párnát helyezünk.
- A vizsgált területre speciális gélt helyezünk, ami segíti az ultrahang terjedését.
- A folyamat legfeljebb húsz percet vesz igénybe.
A nyaki ultrahang során egyaránt megvizsgálhatjuk a nyaki verőér, valamint a pajzsmirigy állapotát. Az ultrahangos képalkotó eljárás segít meghatározni, hogy tapasztalható-e érszűkület a vizsgált területen, vagy kimutatható-e a véráramlás más típusú rendellenessége.
Miért fontos a doppler ultrahangos vizsgálat?
Mivel maga az eljárás igen egyszerű és fájdalommentes, mégis hatékony, érdemes élni a lehetőséggel, hiszen a segítségével több súlyos betegség jele is idejében felismerhető. Legyen szó stroke-ró vagy érszűkületről, a vizsgálattal eredményesen előzhetjük meg a későbbi problémákat.
Doppler vizsgálatra általában olyan esetekben lehet szükség, amikor fennáll az agy vérellátási zavarának lehetősége. A tünetek magukban foglalják a tartós vagy gyakori szédülést és egyensúlyzavart. Amennyiben a beteg korábban már átesett nyaki érműtéten, esetleg stroke-ja volt, a doppler ultrahangos szűrővizsgálat szintén ajánlott.
Doppler vizsgálat egyéb területeken
Természetesen a véráramlást nem csak a nyak területén lehet szükséges vizsgálni, így az eljárás kifejezetten gyakran alkalmazott módszer a szívbillentyűkkel kapcsolatos betegségek kiszűrésében vagy éppen a vénás trombózis diagnózisában. A doppler vizsgálattal éppen ezért a nyaki erek mellett az alsó végtagi vénák és artériák, valamint a felső végtagi erek, is vizsgálhatók.
Szeretne várakozás nélkül sorra kerülni? Foglaljon időpontot online rendszerünkben most!