Mit tehetünk a szétcsúszó fogsor ellen?
Bár a fogak közötti rés, azaz a diasztéma akár bájos is lehet, vannak olyan esetek, amikor érdemes a kezelés mellett dönteni – akár esztétikai, akár egészségügyi okokból. Lássuk, milyen okok vezethetnek a diasztéma kialakulásához, és milyen módszerekkel kezelhetjük azt.
Mi is az a diasztéma?
Amikor a fogak között a normálisnál nagyobb rés van, diasztémáról beszélünk. A rés ugyan a legtöbb esetben akkor válik feltűnővé, ha a metszőfogaknál jelentkezik, azonban sokszor éppen a rágófogaknál is megfigyelhető, ami már nem csupán esztétikai problémát, hanem akár rágási nehézségeket is okozhat.
Diasztéma abban az esetben alakul ki, ha a fogak kisebb méretűek, így azok nem képesek kellőképpen kitölteni az állcsontban található területet. A metszőfogak közötti hézag sokszor örökletes eredetű, de előfordulhat, hogy fejlődési rendellenesség okozza, míg az alsó metszőfogak esetében a legtöbbször csontveszteség, esetleg hiányzó fogak miatt jelentkezik. Gyermekek esetében gyakrabban találkozhatunk fogak közötti résekkel, azonban ezek általában a fogak fejlődése során idővel maguktól eltűnnek.
Diasztéma az alábbi okok miatt is kialakulhat:
- Ajakfék lenövése miatt.
- Nyelvlökés következtében.
- Ujjszopás eredményeképp.
Mikor kell kezelni a diasztémát?
Amennyiben a rés csupán a frontfogak között található, úgy mindössze esztétikai problémáról beszélünk. Van, aki úgy érzi, hozzászokott a fogai közötti réshez, így nem kívánja kezeltetni, mások azonban fontosnak tartják, hogy eltűntessék a szélesebb hézagokat. Amennyiben a rés foghiányból, így a fogak elvándorlásából adódik, fontos mielőbb megállítani a folyamatot, hiszen a rágási rendellenességek kialakulásával a fogak szuvasodásnak való kitettsége is fokozottabb.
A fogak közötti rések eltüntetésének fogászati módszerei
A diasztéma kezelését elsősorban annak típusa határozza meg. Amennyiben csupán a metszőfogak közötti rés eltüntetéséről van szó, lehetséges fogászati héjakkal vagy adott esetben koronával is megoldani a problémát, de bizonyos esetekben érdemes lehet a fogszabályozás mellett dönteni.
A fogászati héjak előnyei: egyszerűen felhelyezhető, és kevés foganyagveszteséggel is esztétikailag kifogástalan eredmény valósítható meg velük. A fogászati héjak színe tökéletesen megegyezik a páciens fogainak eredeti színével, és szabad szemmel azoktól megkülönböztethetetlen végeredményt kínálnak.
A koronák előnyei: fogászati koronákat a legtöbb esetben akkor érdemes felhelyezni, ha nagyobb problémát kell kezelni. A korona felhelyezése mindig nagy foganyagveszteséggel jár, így egészséges fogak esetében érdemes mérlegelni egyéb fogászati megoldásokat.
A fogszabályozás előnye: amennyiben a hézagok kialakulásának oka a foghiány, sok esetben a fogszabályozás a legjobb megoldás, így nem kell a fogak lecsiszolásával járó fenti beavatkozásokat választani.
Magán fogászatot keres, ahol a legkorszerűbb módszereket alkalmazzák? Foglaljon időpontot klinikánkon online!