Mit kell tudni az EKG-ről, a szívultrahangról és a terheléses vizsgálatokról?
A szív összehúzódása a szinusz csomóból induló elektromos inger hatására jön létre, és a szív ingerületvezető rostjain keresztül a szívizomsejtekhez jut.
Az EKG (elektrokardiográfia) egy fekvő helyzetben végzett, fájdalommentes és veszélytelen kardiológiai alapvizsgálat, ami a szívműködést szabályozó elektromos aktivitást vizsgálja négy végtagi és 6 mellkasi elektróda segítségével. Segít a szabálytalan szívritmusok (ritmuszavarok) és heveny vérellátási zavarok (szívinfarktus, koszorúérgörcs) diagnosztizálásában, a szívizomkárosodás felismerésében, a szívkamrák terhelésének és a szív általános egészségi állapotának értékelésében, de nem alkalmas a koszorúér-betegségek felismerésére. A nyugalmi EKG gyakran az egyik első vizsgálat, amelyet a szívvel kapcsolatos tünetek kiértékelésekor végeznek.
- A terheléses EKG vizsgálat (stressz echokardiográfia) elsősorban a koszorúérrel kapcsolatos betegségek diagnosztizálására (pl. koszorúerek vérellátási zavara) alkalmas, amelynek tünetei csak akkor jelentkeznek, amikor fizikai aktivitást végzünk. Segít felmérni a szív stresszre adott válaszát, fontos információt szolgáltat a keringésről, képes kimutatni a terhelés okozta ritmuszavarokat, az iszkémiát (a szívizom csökkent vérellátását) és a szív általános működését, ugyanakkor nem alkalmas a koszorúér szűkületének vizsgálatára. A futópad vagy szobakerékpár használata közben végzett vizsgálat során vérnyomást és a vér oxigéntelítettségét vagy az oxigénfogyasztást is mérik.
- Az EKG monitorozásra egyes beavatkozások, műtétek, kórházi kezelések során kerül során, amikor a szív folyamatos vizsgálata szükséges.
- A Holter-EKG egy 24, 48, 72 órás vagy akár 7 napos EKG (kardiológiai) mérés, amelyet a hagyományos EKG-n nem látható, folyamatosan nem kimutatható – időszakosan kialakuló különböző eltérések és szívritmuszavarok kimutatására, illetve gyógyszeres kezelés hatásosságának mérésére végeznek, gyakran szívrohamot követően. A vizsgálat során az elektródákat a nyugalmi EKG-tól eltérően a törzsre helyezik, és az ún. Holter készülékhez csatlakoztatják, amely a szívből érkező elektromos jeleket rögzíti.
A szívultrahang-vizsgálat (echokardiografia) hanghullámok segítségével valós idejű képeket készít a szív egészéről és az egyes struktúrák (izomzat, billentyűk) méretéről, azok egészséges vagy kóros működéséről. Eredménye kimutatja a szívméret változását, a pumpálási erőt, az izomkárosodás mértékét, a billentyűzavarokat, továbbá a szívkamra hibáit, a szívben levő erek rendellenességeit és a komplex veleszületett szívhibák jelenlétét. Biztonságos, veszélytelen vizsgálat, ami nem igényel előkészítést.
- A nyelőcsöves szívultrahang-vizsgálatra akkor kerül sor, ha az orvosnak részletesebb képre van szüksége, vagy valamilyen okból nem sikerül hagyományos módszerrel tiszta képet kapni a szívről.
- A Doppler szívultrahangot hagyományos és nyelőcsöves ultrahang esetében is használhatják, amelynek során a hanghullámok magassága változik, amikor a szívben és az erekben áthaladó vérsejtekről visszaverődnek. Ezek a változások (Doppler jelek) segítik elő a szíven átfolyó vér (monitoron színekkel jelzett), a szívben levő verőerek és azok problémáinak vizsgálatát.
- A terheléses szívultrahang futópados vagy szobabiciklis terhelés során végzett vizsgálat, ami a hagyományos terheléses EKG-nál jóval megbízhatóbb vizsgálati eredményt képes szolgáltatni a koszorúér-betegségekről.
A szívizom-izotópvizsgálat egy nukleáris terheléses vizsgálat, amelynek során futópadon vagy szobabiciklin végzett mozgás közben vagy mozgásszervi panaszok esetén értágító hatású szerek beadása mellett a beteg izotópot tartalmazó injekciót kap. Az izotóp által kibocsátott gamma-sugárzást egy speciális kamera felfogja, és az így beérkező jelekből a számítógép képeket rajzol ki. A vizsgálat segítségével felmérik a szívizom pumpafunkcióját és a szív nyugalmi és terheléses körülmények közötti vérellátását a csökkent vérellátású területek azonosítása céljából. speciális kamera fogja fel az izotóp által kibocsátott gamma-sugárzást, és a beérkező jeleket számítógépbe továbbítja, ami azokból képet rajzol ki.
A korai diagnózis felállítása kulcsszerepet játszik a súlyosabb szövődmények megelőzése és a szívbetegségek kezelése során, ezért szívpanaszok esetén (légszomj, erős szívdobogás-érzés, mellkasi szorító, égő fájdalom) kiemelten fontos, hogy azonnal orvoshoz forduljunk.
Kardiológia magánrendelésünk szombaton és vasárnap is elérhető, foglaljon időpontot online vagy telefonos elérhetőségünkön, ha kérdése van, forduljon hozzánk bizalommal!