Mire számítsunk a gyomortükrözés során?
Ha a tápcsatorna különböző betegségeinek diagnosztizálásáról van szó, az endoszkópos vizsgálat alapvető és hatékony módszernek számít. Lássuk, mit is takar a vizsgálat, hogyan érdemes felkészülni a beavatkozásra, és mire számítsunk a vizsgálat utáni időszakban!
Mi az gyomortükrözés?
A gyomortükrözés vagy más néven gasztroszkópia során hajlékony, száloptikás technológiával készült endoszkóppal vizsgáljuk meg a felső tápcsatorna elváltozásait. Akár a nyelőcső, a gyomor vagy a nyombél betegségeiről van szó, az gasztroszkópiával gyorsan, fájdalommentesen és nagy pontossággal végezhetünk előzetes vizsgálatot.
A gyomortükrözés során a szájon át egy flexibilis csövet (endoszkópot) vezetünk a patkóbélig, így monitoron, egy nagy felbontású képet elemezve értékelhetjük az esetleges elváltozásokat. Legyen szó gyulladásokról, daganatokról, fekélyekről, polipokról, hasi vérzésről vagy egyéb fájdalmakról, gyomortükrözéssel nagy pontossággal állapítható meg a tünetek oka.
Az alábbi tünetek megjelenésekor mindenképpen javasolt a gyomortükrözés elvégzése:
- reflux
- nyelési nehézségek
- gyomorfájdalmak
- fekély gyanúja
- felső tápcsatorna vérzése
Felkészülés a vizsgálatra
Fontos, hogy a gyomortükrözés során a lehető legtisztább képet kapjuk, és megelőzzünk minden lehetséges kellemetlenséget. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a páciens éhgyomorral érkezzen a vizsgálatra, azelőtt legalább hat órával ne egyen, valamint legalább négy órával ne igyon semmit. A nagyjából tíz percet igénybe vevő vizsgálatot általában lidokainos érzéstelenítés mellett végezzük, így az endoszkóp nyelőcsőbe juttatása legfeljebb minimális kellemetlenséggel járhat.
Gyomortükrözés után
Amennyiben a gasztroszkópia nem altatásban, csupán érzéstelenítés mellett zajlik, a vizsgálat ambuláns módon végezhető. A vizsgálat végeztével – amennyiben panaszok nem tapasztalhatók – a páciens átöltözhet, és miután az orvos úgy ítéli, távozhat. Fontos tudni ugyanakkor, hogy az érzéstelenítő hatásának elmúlásáig (fél-egy óra) várni kell az étkezéssel és a folyadékbevitellel. A kezelést követően a beteg általában folytathatja a napi rutinját, azonban egy napig érdemes kerülni a nagyobb erőkifejtéssel járó feladatok végzését.
Szeretne sorban állás nélkül gyomortükrözést végeztetni? Jelentkezzen be gasztroenterológia magánrendelésünkre online most!