Mire számítson foghúzás esetén?

A fogorvosok legfőbb célja a fogak megmentése, azonban előfordulhat, hogy bizonyos okokból mégis foghúzásra kerül a sor. A fogeltávolítás azonban szájsebészeti beavatkozás, amely a páciens részéről is gondos odafigyelést igényel, ezért érdemes alaposan ismerni a foghúzás előtti és utáni teendőket.
Amikor már csak a húzás segíthet
Legyen szó fogszuvasodásról vagy a fogakat érő sérülésekről, az elsődleges cél, hogy a fogak megőrzése mellett találjunk megoldást a problémára. Noha a kompozit tömések, az inlay és onlay megoldások, valamint a gyökérkezelés számos esetben alkalmazhatók, előfordulhat, hogy a fog károsodása olyan kiterjedt, hogy a fog teljes eltávolítása mellett kell dönteni.
Milyen esetekben lehet szükség fogeltávolításra?
- Fogágygyulladás,
- Mozgó fog,
- Fogszabályozás,
- Gyakran begyulladó bölcsességfog,
- A roncsolódás miatt a fogat nem lehet helyreállítani,
- A pulpa gyulladása miatt nem lehet gyökérkezelést végezni.
Foghúzás előtt és után a gyors regenerációért
Szerencsére a foghúzás megfelelő érzéstelenítés mellett ma már teljes mértékben fájdalommentes, azonban a fog helyén maradt nyílt seb könnyen elfertőződhet, így a beavatkozás előtt és a regeneráció során is körültekintően kell eljárni.
A foghúzás előtt minden esetben érdemes kiterjedt fogkőeltávolítást végezni, hiszen ez nem csak esztétikai beavatkozás, de az eljárás a baktériumoktól is megtisztítja a fogsort, csökkentve a későbbi elfertőződés esélyét. A fog eltávolítása után a sebbe fertőtlenítő tablettát helyeznek, ami segíti a regenerációt, majd a sebet egy öltéssel zárják. Mindemellett fontos tudni, hogy a kihúzott fog helyét véralvadék tölti ki, amely a gyógyulás első napjaiban érzékeny lehet, éppen ezért az elfertőződés elkerülése érdekében a páciensnek mindenben követni kell a fogorvos utasításait.
- A foghúzás utáni napokban tilos tejtermékeket fogyasztani, hiszen az abban megtalálható lactobacillus baktérium elfertőződést okozhat.
- Nem szabad szívogatni a sebet, mert a sebet kitöltő véralvadék így könnyen kieshet, ami a baktériumok elszaporodásához és így fájdalomhoz vezethet.
- Kerülni kell a dohányzást, a forró italokat, illetve a sebet esetlegesen felsértő aprószemű, kemény ételeket.
Fájdalmat tapasztal foghúzás után?
Noha a foghúzás folyamata fájdalommentes, a fog után maradt nyílt seb igen érzékeny lehet, ezért nem ritka a beavatkozás utáni fájdalomérzet. Gyakran előfordul az arc duzzadása, amit jeges pakolással eredményesen kezelhetünk, és fájdalom esetén akár erősebb fájdalomcsillapítók szedése is javasolt lehet. Foghúzás után sok esetben antibiotikumkúra is javasolt, hiszen az antibiotikum segítheti, hogy a regeneráció periódusa során ne alakuljon ki elfertőződés vagy éppen gyulladás. Amennyiben betartja fogorvosa előírásait, és nem alakul ki gyulladás, a foghúzás utáni seb mindössze egy-két hét alatt képes regenerálódni.
Magán fogorvosi rendelésre kérne időpontot, esetleg fogimplantációt tervez? Jelentkezzen be online rendszerünkben, és konzultáljon fogorvosainkkal!