Mindennapi kellemetlenségeink – a benőtt köröm
Azok számára, akik még nem tapasztalták, apróságnak tűnhet, pedig a benőtt köröm igen nagy fájdalmat tud okozni, és a kellemetlen állapot megszüntetése orvosi beavatkozást igényel, különben súlyosabb szövődményei lehetnek. Esetében különösen igaz a mondás, hogy sokkal könnyebb megelőzni, mint kezelni, kiváltképp hogy gyakorlatilag a rossz beidegződéseinken és szokásainkon múlik, hogy találkozunk-e ezzel a fájdalmas problémával.
Miért nő be a köröm?
A benőtt köröm jellemzően a nagylábujjon alakul ki, elsősorban a helytelen körömvágás következtében. A helyes vágásnak két alapszabálya van. Az egyik, hogy olló helyett lehetőleg használjunk csipeszt, mert az könnyebben elbánik a kézkörmöknél jóval vastagabb lábkörmökkel. A másik és minden bizonnyal a legfontosabb előírás, hogy kizárólag a szabad szélből, azaz a tetejéből vágjunk, és azt is csak egyenesen, a sarkakat pedig hagyjuk érintetlenül, semmiképp se vágjuk ki.
Amikor a rosszul vágott köröm széle vagy sarka belenő a körömbarázdába, kialakul a benőtt köröm. Az állapot nem gyógyulhat meg magától, hiszen a köröm folyamatosan nő, így egyre mélyebbre hatolva a bőrben egyre nagyobb terület lesz érintett. A fájdalmas seb könnyen begyulladhat és elfertőződhet, ezért soha nem szabad elhanyagolni ezt a problémát.
Mit tehetünk benőtt köröm esetén?
Fontos, hogy már a legkisebb jelet is vegyük komolyan. Amikor a köröm épp csak elkezd benőni, a fájdalom még enyhe, és csak adott helyzetekben érzékelhető, például szűk cipő viselésekor. Ne várjuk meg, míg teljesen begyullad a szövet, minél hamarabb forduljunk szakorvoshoz!
A benőtt körömre az esetek döntő többségében a sebészeti beavatkozás jelenti a megoldást. A műtétet helyi érzéstelenítéssel végzik. Szerencsére nincs szükség a teljes köröm eltávolítására, pusztán a benőtt körömrésztől kell megszabadulni, és persze a körömbarázda adott részétől is.
Pár szabály betartásával megelőzhető
Az alábbi tanácsok segítenek a körömbenövés kockázatának minimálisra csökkentésében.
- Helyes körömvágás: csak egyenesre vágjuk a végét! Ne kerekítsük le, ne vágjuk ki a sarkát, és ne vágjuk túl rövidre!
- A lábköröm lassan nő, elegendő nagyjából háromhetente vágni.
- Ne hordjunk szűk cipőt!