Milyen tünetek árulkodhatnak pajzsmirigy-alulműködésről?
A pajzsmirigy-alulműködést az idézi elő, hogy a pajzsmirigy nem tud annyi pajzsmirigy hormont termelni, mint amennyire amúgy a szervezetnek szüksége lenne. Gyakori endokrinológiai rendellenesség, aminek az orvosi neve a hypothyreosis. Mivel a pajzsmirigy hormonok az anyagcserét szabályozzák, ezért mikor alulműködés áll fenn, akkor tulajdonképpen – leegyszerűsítve úgy is mondhatnánk –, lelassulnak testünk bizonyos funkciói. Amiatt, mert a pajzsmirigy hormonok szervekre, szövetekre egyaránt hatnak, ezért nagyon szerteágazó tünetei lehetnek annak, ha így borul fel a hormonháztartásunk. Olykor kifejezetten a tünetek sokfélesége miatt nehéz pontosan beazonosítani, hogy endokrinológiai vagy más típusú problémáról van szó, azonban vannak bizonyos panaszok, amiknek egyidejű, tartós jelenléténél már fokozottan ajánlott endokrinológushoz fordulni.
Ezek a tünetek utalhatnak leggyakrabban a hypothyreosisra
Ha Ön vagy egyik családtagja a következő tünetekből többet is észlel magán, érdemes mielőbb alávetnie magát egy átfogó endokrinológiai vizsgálatnak, hogy kiderülhessen, pajzsmirigy-alulműködés vagy esetleg más jellegű rendellenesség áll-e a problémák hátterében. A teljesség igénye nélkül, íme, a tünetlista:
- hízás,
- fáradékonyság, állandó fáradtságérzet,
- lassú szívritmus,
- száraz bőr,
- székrekedés,
- izom- és ízületi fájdalom, gyakori izomgörcsök,
- töredezett haj, elvékonyodott körmök,
- rendszertelen menstruáció, amit erős vérzés kísér,
- az arc, a kéz- és a lábfej látványos duzzanata,
- rossz alvás,
- libidócsökkenés,
- vérszegénység,
- magas koleszterin szint,
- májenzim-eltérések,
- fázékonyság, állandóan hideg kezek és lábak,
- visszatérő légúti fertőzések,
- hangulatingadozások, ingerlékenység,
- csökkenő koncentráció képesség.
A TSH, illetve a pajzsmirigy hormonok ellenőrzése kulcsfontosságú a betegség beazonosítása szempontjából
Mivel a tünetek önmagukban is gyakori problémának számítanak, és vannak bizonyos életmódbeli hajlamosító tényezők is, amelyek ezeket előidézhetik, ezért ha biztosan ki szeretné zárni, hogy a hypothyreosis lehet felelős a tünetekért, érdemes egy endokrinológus által elrendelt laboratóriumi vizsgálatnak is alávetnie magát. Ilyenkor az agyalapi mirigy által termelt TSH, illetve a pajzsmirigy hormonok (fT3 és fT4) szintjét ellenőrzik. Fontos tudni, hogy a TSH aktuális értéke egyénenként más és más lehet: változását az életkor, az évszak, a napszak, illetve bizonyos gyógyszerek szedése is befolyásolhatja, ezért önmagában még egy laborvizsgálat sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudja, hogy pajzsmirigy-alulműködésről van szó vagy sem.
Ne halogassa, inkább derítsen fényt mielőbb arra, hogy mi állhat a tünetei mögött, jelentkezzen be endokrinológiai szakrendelésre!