Milyen érbetegségeket érinthetik a fiatalabb generációkat?
![Image_of_a_wrist_with_blue_veins_visible.jpg](https://ezustfenyklinika.hu/wp-content/uploads/2023/05/Image_of_a_wrist_with_blue_veins_visible.jpg)
Az érbetegségeket gyakran az idősebb korosztállyal hozzuk összefüggésbe, ugyanakkor a stresszes életmód, a mozgásszegény mindennapok és a helytelen táplálkozási szokások következtében a fiatalabb generációk is érintettek lehetnek. A következő érbetegségek életkortól függetlenül előfordulhatnak:
- Visszérbetegség: az alsó végtagok vénáinak tágulata, amikor a vénák elveszítik rugalmasságukat és faluk meggyengül. Leggyakrabban a lábakat érinti, mivel a gravitáció és a tartós állás vagy ülés megnehezíti a vér megfelelő visszaáramlását a szívbe, amelynek következtében a vénákban vérpangás alakulhat ki, ami duzzadt, kanyargós visszereket eredményez. A visszér kezdetben esztétikai problémának tűnik, de hosszabb távon fájdalmat, duzzanatot és akár trombózist is okozhat.
- Érelmeszesedés: leggyakrabban az alsó végtagok szöveteit tápanyaggal és oxigénnel ellátó erek fokozatos beszűkülése majd elzáródása, ami később fekélyek kialakulásához és akár a végtag elvesztéséhez is vezethet. Ritkán előfordul, hogy az érszűkület nem okoz különösebb tüneteket, de típusos formában lábfájdalomként jelentkezik. Kialakulását a rossz koleszterinszint és a magas vérnyomás is elősegítheti, az egészségtelen táplálkozás és a dohányzás (károsítja az érfalakat) miatt egyre több fiatalnál diagnosztizálják az artériák szűkületét.
- Trombózis: egy olyan állapot, amikor vérrög (trombus) alakul ki az érrendszerben, akadályozva a vér normális áramlását. Leggyakrabban a vénákban fordul elő (vénás trombózis), de az artériákban is kialakulhat (artériás trombózis). A vérrög kialakulása életveszélyes lehet, ha az elzáródást nem kezelik időben, mivel tüdőembóliához vezethet.
- Raynaud-szindróma: az ujjak és a lábujjak hideggé válnak, mivel az érintett területeken a vérkeringés hideg vagy stresszes környezetben lelassul, ami zsibbadást, bizsergést, fájdalmat és elszíneződést okozhat. Fiatalabb nőknél gyakrabban fordul elő, és annak ellenére, hogy többnyire ártalmatlan, súlyosabb esetekben keringési problémákat jelezhet.
Hogyan csökkenthetjük az érbetegségek kialakulásának kockázatát?
A fiataloknál kialakuló érbetegségek gyakran tünetmentesen indulnak, ezért a korai felismerés kulcsfontosságú a komolyabb szövődmények elkerülése érdekében. A betegségek kialakulásának kockázata egészséges életmóddal és étrenddel jelentős mértékben csökkenthető. Az alacsony intenzitású sportok (pl. gyaloglás, úszásm kerékpározás), javítják a vérkeringést, és csökkentik a vénás pangás esélyét.
A zsírszegény, magas rosttartalmú, gyümölcsökben, zöldségekben és teljes kiőrlésű gabonákban gazdag étrend segít fenntartani az érrendszer egészségét. A megfelelő minőségű és mértékű folyadékbevitel kulcsfontosságú a vér megfelelő viszkozitásának fenntartásához, ami csökkenti a vérrögképződés esélyét.
Az ülőmunkát végzők számára alapvető fontosságú, hogy rendszeresen szünetet tartsanak, felálljanak, és mozogjanak. A kompressziós harisnya viselése is segíthet a vénás pangás megelőzésében.
Magánklinikánk érsebészetén – empatikus környezetben és precíz hozzáállással szakorvosi vizsgálatot és visszérkezelést is biztosítunk Önnek – foglaljon időpontot online vagy telefonon a hét bármely napján!