Milyen betegségeket lehet felismerni gyomortükrözés segítségével?

2024-10-21 by nposition
Emesztorendszerrel-osszefuggo-gondja-van_1_edit.jpg

A gyomortükrözés (gasztroszkópia) egy sokoldalú endoszkópos vizsgálat, amely lehetővé teszi az orvos számára, hogy közvetlenül vizsgálja meg a nyelőcsövet, a gyomrot és a vékonybél kezdeti szakaszát, így számos emésztőrendszeri probléma és betegség diagnosztizálására alkalmas. Emellett a gyomortükrözés segítségével egyre több terápiás megoldás és műtéti beavatkozás is elvégezhető. (pl.: vérzéscsillapítás, nyelőcső-szűkület tágítása, polipok, kisebb daganatok eltávolítása, daganatos szűkületek tágítása, nyelésképtelen betegek gyomrába tápszonda ültetése, a gyomorszáj elernyedési képtelenségének műtéti kezelése, idegentest eltávolítása)

  • Gyomorfekély (peptikus fekély: a gyomorsav hatására a gyomor vagy a nyombél nyálkahártyáján kialakuló seb.
  • Gyomorrák, nyelőcső, illetve az epe- és hasnyálmirigy vezeték kiömlőnyílásának (Vater-papilla) daganatai: a vizsgálat lehetővé teszi, hogy az orvos szövettani mintát vegyen (biopsziát) a gyanús területekről.
  • Gastrooesophagealis reflux betegség (GERD): a gyomorsav és a gyomor tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe, irritációt és kellemetlen tüneteket okozva. Normális esetben a nyelőcső alsó záróizma megakadályozza, hogy a gyomorsav visszajusson a nyelőcsőbe, de reflux esetén ez az izom nem zár megfelelően, vagy túl gyakran nyílik ki, ami lehetővé teszi a sav visszaáramlását.
  • Patkóbél gyulladás: a vékonybél kezdeti szakaszának, a patkóbélnek a gyulladása, amit a leggyakrabban Helicobacter pylori fertőzés, gyomorsav túltengés, bizonyos gyógyszerek, túlzott alkoholfogyasztás vagy bélfertőzések okoznak.
  • Rekeszsérv: a gyomor felső része áttüremkedik a hasüreget és a mellkast elválasztó izmos, inas és rugalmas lemezen, a rekeszizmon. A rekeszizomnak azon a részén, ahol a gyomorba becsatlakozik a nyelőcső, van egy nyílás, amelynek a neve hiatus. A rekeszsérv kialakulásakor a gyomorszáj, vagyis a gyomor-nyelőcső közötti átmenet és akár a gyomornak egy kisebb, felső szakasza felfelé tolódik és ezen a nyíláson keresztül a mellkas ürege irányába betüremkedik.
  • Helicobacter pylori fertőzés: a Helicobacter pylori nevű baktérium által okozott fertőzés, ami főként szájon át, szennyezett ételek vagy italok fogyasztásával terjed. A H. pylori baktérium a gyomor nyálkahártyájában telepszik meg, és számos emésztőrendszeri problémát okozhat. (gyomorhurut- és fekély, nyombélfekély)
  • Barrett-nyelőcső: a nyelőcső hosszan tartó savas irritációja következtében kialakuló, kóros sejtváltozás ami növeli a nyelőcsőrák kialakulásának kockázatát.
  • Gyomorhurut (gasztritisz): gyomor nyálkahártyájának gyulladása, ami lehet akut vagy krónikus, és különféle tényezők okozhatják. (például Helicobacter pylori baktérium, gyógyszerek, alkoholfogyasztás, stressz, autoimmun betegség)
  • Nyelőcsőgyulladás (oesophagitis) és fekély: a nyelőcső nyálkahártyájának gyulladása, ami leggyakrabban a gyomorsav visszaáramlása következtében alakul ki, de bizonyos fertőzések vagy gyógyszerek használata is okozhatja.
  • Polipok a vékonybélben és a gyomorban: gyomor és a vékonybél belső falán kialakuló, jóindulatú szöveti növedékek, amelyek általában nem okoznak tüneteket, de bizonyos típusok rákmegelőző állapotot jelenthetnek.
  • Nyelőcső szűkülete (strictura): a nyelőcső belső átmérőjének szűkülése, ami megnehezíti az ételek és italok lenyelését. A nyelőcső falának hegesedése vagy gyulladása következtében alakulhat ki, amit olyan tényezők okozhatnak, mint a reflux betegség, daganatok, sérülések, égések, öröklött, szűkebb nyelőcső.
  • Vérzés forrásai: lehet fekély, daganat vagy varix (vénatágulat) okozta vérzés, amelyek kezelésére gyakran azonnali kezelési lehetőség is rendelkezésre áll.
  • Cöliákia (gluténérzékenység): a vékonybélből vett szövettani minta alapján meg lehet állapítani, hogy a gluténfogyasztás károsítja-e a bélfalat.
  • Divertikulumok: a gyomor vagy a nyelőcső falán kialakuló zsák formájú kiöblösödések, amelyek a nyálkahártya és a submucosa rétegek kiboltosulásából erednek, és általában jóindulatúak, de számos kellemetlen tünetet és káros szövődményt okozhatnak.

Ha emésztőszervi panaszai vagy gyomorfájdalmai vannak, forduljon hozzánk bizalommal, és jelentkezzen be magánklinikánkra telefonon vagy személyesen – gyomortükrözést fájdalommentesen, altatásban is végzünk!

Magánklinika a 10 – 16 kerület határán

 

Az Ezüstfény Magánklinika 2014 augusztusában indult. Büszkék vagyunk arra, hogy három és fél év alatt több mint 31000 páciens közel 49000 alkalommal fordult hozzánk egészségügyi problémájával és tisztelt meg minket bizalmával. Családi vállalkozásként mindig a magas színvonal megtartására törekszünk, ezért a páciensközpontú betegellátás mellett, folyamatos fejlesztésekkel és bővítésekkel garantáljuk orvosaink és betegeink számára a lehető legjobb körülményeket a gyógyításhoz és gyógyuláshoz egyaránt. Személyes jelenlétünkkel mindig igyekszünk figyelemmel kísérni pácienseink reakcióit, véleményeit és azt, hogy miben lehetnénk még jobbak. Talán ez az, ami megkülönbözteti magánrendelőnket a többitől. Köszönjük a rengeteg pozitív visszajelzést, ezek sok energiát adnak nekünk a mindennapokban! 2017 ben 24 000 betegellátást végeztünk melyek kapcsán 31 negativ észrevételt kaptunk vagyis a betegek 0,129 % élt kifogással. Sajnos egy kifogásolt eset is sok de mi minden nap azon dolgozunk, hogy betegeink elégedetten távozzanak tőlünk.

Kérjen időpontot online

Kövess minket a Facebookon!

Facebook Pagelike Widget

Copyright © 2018 Ezüstfény Magánklinika