Mikor szükséges a gyomortükrözés, és hogyan készüljünk a vizsgálatra?
Szervezetünk optimális működésének fenntartása folyamatos energiát igényel, amelynek fedezéséhez elengedhetetlenül fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagok bevitele, továbbá azok felszívódása, majd hasznosulása a véráramon keresztül. Éppen ezért nem túlzás azt kijelenteni, hogy egészségünk záloga az emésztőrendszerünk zavartalan működése.
Az emésztőszervi panaszokkal, rendellenességekkel foglalkozó belgyógyászati ág, a gasztroenterológia endoszkópos (tükrözéses) vizsgálatokkal igyekszik feltárni a gyomor, illetve a bélrendszer esetleges szerkezeti elváltozásait, aminek jelentős szerepe lehet egyebek mellett a gyulladásos, rákos vagy fekélyes megbetegedések megelőzésében, de ezen felül bizonyos autoimmun betegségekre is fényt deríthetünk általa. Az egyik leggyakrabban végzett gasztroenterológiai eljárás a gyomortükrözés, azaz a gasztroszkópia, amelynek során a felső tápcsatorna (a nyelőcső, a gyomor és a nyombél) állapotát vizsgálja a szakorvos.
Milyen betegségek mutathatóak ki a gyomortükrözéssel?
A gyomortükrözéssel többek között olyan betegségek diagnosztizálhatóak, mint a gyomor- vagy nyombélfekély, a gyomor, illetve a nyelőcső gyulladása, a nyelőcsőszűkület, a refluxbetegségek, a felszívódási zavarok vagy éppen a lisztérzékenység. A vizsgálat elvégzésére mindenképpen ajánlott sort keríteni abban az esetben, ha a páciens hasi fájdalmat vagy gyomorbántalmakat, gyakori hányingert érez, nyelési, illetve refluxos panaszokat, állandó hasmenést/székrekedést tapasztal, valamint ha felszívódási zavarokra utaló jelek mutatkoznak.
Előkészületek a gyomortükrözéshez
A nagyjából 10-15 percet igénybe vevő vizsgálat során egy száloptikás kamerát tartalmazó flexibilis csövet (endoszkópot) juttatnak a páciens nyelőcsövébe, majd gyomrába, ami lehetővé teszi a képi diagnosztikát; emellett bizonyos esetekben szövetminta vételére is sor kerülhet. Ezek az eljárások némi kellemetlenséggel járhatnak, ugyanakkor teljesen fájdalommentesek.
Ahhoz azonban, hogy a gasztroszkópia garantáltan eredményes legyen, néhány előkészületre mindenképpen sort kell keríteni. Fontos, hogy a vizsgálatra éhgyomorral kell érkezni, ha ugyanis a gyomortestben pang az étel, az bizonyos szervi elváltozásokat eltakarhat. A gyomortükrözést megelőző 12 órában már nem szabad enni, az utolsó 5-6 órában pedig a folyadékbevitelt is szüneteltetni kell. Amennyiben dohányzik, a vizsgálat előtti napon ezt is mellőzni szükséges. Légúti megbetegedés (influenza, nátha stb.) esetén a gasztroszkópiát el kell halasztani, hiszen az orrlégzés akadályozottsága miatt könnyen fulladásérzés léphet fel a vizsgálat során.
Emésztőrendszeri panaszok esetén forduljon bizalommal gasztroenterológiai szakrendelésünkhöz, és egyeztessen időpontot altatással is kérhető gyomortükrözés szolgáltatásunkhoz!