Mikor forduljunk ortopédushoz?
A mozgás a szabadságunk egyik záloga. Bizonyos tekintetben olyan, mint a légzés: nélkülözhetetlen az élethez, minden pillanatban velünk van, de csak akkor veszünk róla tudomást, ha valamiért eltér a megszokottól, nehezünkre esik, netán fájdalmat okoz. Magától értetődőnek tekintjük, hogy ha reggel véletlenül elalszunk, akkor szó szerint kipattanunk az ágyból, kapkodva elkészülünk, lesietünk a lépcsőn és futunk a busz után. Természetes igényünk, hogy a szabadidőnkben nagyokat kiránduljunk a családdal, hosszú sétákat tegyünk a párunkkal, és új dolgokat próbáljunk ki az aktív, tevékeny pihenés területén a barátainkkal.
De hiába tudjuk pontosan, hogy a mozgás az egészségünk egyik kulcsa, az életmódunk sokszor teljesen szembemegy ezzel. Gondoljunk csak az autóban töltött rengeteg időre, az ülőmunkára vagy a testet túlzottan igénybe vevő fizikai tevékenységekre. Egyszer csak észrevesszük, hogy a derékfájdalmunk szinte állandósult, nehezünkre esik leguggolni, a fájdalomtól szinte leszakad a hátunk, vagy a folyamatosan fennálló térdfájdalom miatt már alig mozdulunk ki otthonról.
Nem szabad megvárni ezt az állapotot. Egy jó ortopédus a mozgási szervrendszer szakavatott ismerőjeként nagyon sokat segíthet, legyen szó a csontok és ízületek sérüléséről vagy hibás fejlődéséről, és sok esetben az életminőségünk múlik azon, hogy időben orvoshoz fordulunk-e.
Hogyan segíthet az ortopédus?
A csontváz- és izomrendszert – avagy tartó- és mozgatórendszert – érintő rendellenességek lehetnek veleszületettek vagy szerzettek, de bármelyikről is legyen szó, rendkívül fontos, hogy a panaszok megjelenése esetén mihamarabb keressünk fel egy szakembert. Az ortopédus megállapítja a probléma okát, és ha az elváltozás visszafordítható, a megfelelő kezeléssel akár gyors javulásra is esélyünk van. Sajnos adódhat olyan helyzetis, hogy az elváltozás csak lassítható, de ekkor sem érdemes elodázni a kezelést, mert a tünetek így is enyhíthetők, és a fájdalom is csillapítható.
A leggyakoribb panaszok a hát- és derékfájdalom, a nyaki gerincet érintő panaszok (ami akár fej- és vállfájdalmat is okozhat), valamint a térdízületet érintő fájdalmas elváltozások. A diagnosztizálás sok esetben képalkotó eljárásokkal, esetleg minimálisan invazív módszerrel történik, vagyis nem kell tartani a fájdalmas beavatkozásoktól. Ugyanez igaz lehet a kezelésre is, amennyiben még időben, a kínzó fájdalom állandósulása előtt orvoshoz megyünk.
Ne várja meg, hogy a panaszai állandósuljanak, és a fájdalom megkeserítse a mindennapjait! Vegye fel a kapcsolatot professzionális ortopédiai magánrendelésünkkel!