Miért tűnnek kéknek az ereink?
Az ereink számos helyen láthatók a testünkön, gondoljunk csak a kéz- vagy lábfejünkre, a halántékunkra, a csuklónkra, vagy a könyök- és térdhajlatunkra. Különös jelenségként is elkönyvelhetnénk, hogy noha a vérünk köztudottan vörös színű, az ereinket mégis kéknek látjuk – de mint mindenre, természetesen erre is van észszerű, tudományos magyarázat.
A válasz a kérdésre nem túl bonyolult, de nem is pofonegyszerű. Először is tudnunk kell, hogy a kékes árnyalat kizárólag a vénákra, azaz a gyűjtőerekre, még ismertebb nevükön a visszerekre jellemző. Az elnevezésük utal a funkciójukra is, mivel ezek azok az erek, amelyek visszaszállítják az elhasznált, szén-dioxidban dús vért a szívhez. Igaz, ugyan, hogy ennek a vérnek az alacsony oxigénszint miatt sötétebb az árnyalata, mint az oxigéndús, inkább élénkpiros vérnek, de a fő testnedvünk, ez a folyékony szövet minden esetben vörös – vagyis a választ nem az oxigénszint körül kell keresni.
Optikai csalódás
A vizuális illúziók nagyon izgalmasak, világszerte rengeteg múzeum is látogatható a témában – de egy jelenséget magunkon is megfigyelhetünk. Tudniillik az, hogy a véna kéknek látszik, nem több optikai illúziónál, a megfejtést pedig a bőrünk és az alatta húzódó zsírszöveg összetételében kell keresni.
Úgy tartják, minden fejben dől el, és a színek esetében ez valóban így van. Az, hogy valamit milyen színűnek látunk, voltaképpen azon múlik, hogy az adott dolog hogyan nyeli el és veri vissza a rá eső fényt, és az agyunk a visszaverődő fény hullámhosszát érzékeli színként. Egy egyszerű példával így tehetjük érthetőbbé: ha van egy kék labdánk, akkor az nem azt jelenti, hogy a labda kék színt sugároz, sokkal inkább arról van szó, hogy a kék szín érzetét keltő frekvencián kívül minden egyéb frekvenciát elnyel – ezért mi kéknek érzékeljük, holott ez nem a labda fizikai tulajdonsága. Ráadásul most csak az emberi látásról beszélünk, más fajok eltérő módon érzékelik a színeket.
Ugyanez áll a bőrre és a zsírrétegre is, amelyek a nagyobb hullámhosszú fényt elnyelik, a kisebbeket pedig átengedik. Mivel a vörös nagyobb hullámhosszú, így az elnyelődik. A bőrön át a rövidebb hullámhosszú kék jut el az erekhez és a vérhez, ami aztán onnan visszaverődve jut el a retinánkhoz, majd onnan a csapokon keresztül az agyba – és ezért látjuk kéknek az ereket.
De miért csak a vénákat látjuk, mi a helyzet az artériákkal?
Az artériák, azaz ütő- vagy verőerek fala a három rétegből adódóan jóval vastagabb, mint a vénáké, így azokon nem hatol át a fény, és így nem is verődhet vissza a bennük lévő vérről.
A véna jól látható tehát – ezért is vesznek a vénából vért –, így a visszerekkel kapcsolatos elváltozások is gyorsabban észlelhetők. Amennyiben ön is érintett, keresse fel érsebészetünket!