Miért elengedhetetlen az esztétikus fogpótlás?
Az egészséges és hiánytalan fogazat nem csupán esztétikai, de egészségügyi szempontok miatt is rendkívül fontos, éppen ezért elengedhetetlen, hogy senki se halogassa a szükséges fogpótlást. De milyen fogpótlási technikák léteznek, és milyen kockázatai lehetnek a hiányos fogsornak?
A hiányos fogazat mint esztétikai probléma
A fogszuvasodás igen nagy fájdalommal járhat, mégis sokan nem fektetnek kellő hangsúlyt a mindennapi fogápolásra. A fogmosás elmaradása, valamint a lepedékképződésre és a fogkőre való kevés odafigyelés visszafordíthatatlan károkat okozhat a fogazatban, ami a fogak elvesztéséhez vezethet. A hiányos fogazat komoly minőségi romlást okozhat az ember mindennapjaiban, önbizalomhiányt és stresszesebb mindennapokat eredményezve. A magabiztos mosoly alapfeltétele az egészséges fogazat, ezért fontos, hogy akár korábbi fogbetegség vagy éppen baleset következtében kellett eltávolítani az adott fogat, hamar találjunk megoldást a problémára.
Milyen egészségügyi problémát okozhat a hiányos fogazat?
Noha a frontfogak pótlása általában a legtöbb ember esetében prioritást élvez, amennyiben kevéssé látható rágófogakról van szó, sokan halogatják a beavatkozást. Egy-egy foghíj azonban nem csupán esztétikai, de egészségügyi problémákat is okozhat, hiszen akár már egyetlen hiányzó fog is nehézkesebbé teheti a rágás folyamatát, ráadásul mindez a többi fog egészségét is negatívan érintheti. A rágófogak hiánya nem csupán a rágás során tapasztalható diszkomfortérzetet eredményezhet, de növelheti a többi fogra jutó terhelést is. Amennyiben a száj egyik oldalán hiányoznak az őrlő fogak, a másik oldalra irányuló terhelést a megmaradt rágófogak csak nehezebben tudják elviselni. Az így traumatizált fogak könnyebben sérülnek, mint egy egészséges fogsor esetében, és akár meg is lazulhatnak.
Egy-egy hiányzó fog mindemellett más szempontból is veszélyeztetheti a fogsor megmaradt részét. Amennyiben a foghiány tartós, a hiányzó foggal szemközti fog könnyen kiemelkedhet, míg a mellette lévő fogak előre, valamint hátra dőlhetnek. Ha sokáig nem történik meg a fog pótlása, az előre, illetve hátra dőlt fogak összezárhatnak, így akár el is lehetetleníthetik a későbbi fogpótlást. Amennyiben ilyen esetben nincs lehetőség fogimplantációra, akár az egészséges fogak eltávolítása is szükségessé válhat.
Modern fogpótlási megoldások
A fogpótlási megoldások között egyaránt elérhetők kivehető és fix fogpótlási módszerek is, így a foghiány mértékétől, valamint a beavatkozás összegétől függően ma már bárki számára könnyen kezelhetővé váltak a harapási és esztétikai problémák.
Kivehető fogsor: a kivehető fogpótlások alacsony ár-érték aránnyal elérhetők, és ma már igen esztétikus megoldást jelentenek. A fogprotézisek könnyen tisztíthatóak, ugyanakkor bizonyos helyzetekben kényelmetlenebbek lehetnek, mint a fix fogpótlási megoldások.
Korona: amennyiben a fogat nem szükséges eltávolítani, azonban a szuvasodás mértéke elengedhetetlenné tette a gyökérkezelést, koronát kell alkalmazni. A cirkónium vagy porcelán korona tökéletesen igazodik a fogsor arányaihoz, így kényelmes és tartós fogpótlási megoldást jelent.
Fogászati híd: ha egymás mellett egy vagy több fog hiányzik, beültetés helyett gazdaságosabb megoldás lehet a fogászati híd készítése. Az eljárás során a foghézaggal szomszédos fogakra korona kerül, amelyek pillérekként szolgálnak a foghíj áthidalásához. Ilyenkor elengedhetetlen a foghézag melletti fogak lecsiszolása, így ez a technika abban az esetben igazán javasolt, amennyiben ezen fogak állapota különben is szükségessé tette volna korona felhelyezését.
Implantátum: a fogbeültetés a ma elérhető legmodernebb megoldás, amely akár lehetővé teheti az egész fogsor pótlását is. Az állkapocscsontba beágyazott implantátum a fog természetes gyökeréhez hasonlóan viselkedik, így segít a csontvesztés megelőzésében, valamint élettartama is messze meghaladhatja a hagyományos fogpótlásokét.
Szeretne bejelentkezni magánklinikánk szakrendelésére? Foglaljon időpontot most!