Miért alakulnak ki vesekövek?
Vannak betegségek, állapotok és szindrómák, amelyek rendkívül erős fájdalommal járnak. Ilyen többek között a gyulladt foggyökér, a cluster-fejfájás vagy a vesekövesség is, amelyről sokan úgy nyilatkoznak, hogy adott esetben a létező legerősebb fájdalmat okozza. De mi is pontosan a vesekő, hogyan alakul ki, és mit tehetünk a megelőzéséért? A válaszokért olvassa el blogcikkünket!
Mi a vesekő, és hogyan alakul ki?
Vesekő akkor keletkezik, amikor a vizeletben lévő egyes alkotóelemek, kristályok kicsapódnak, és különböző méterű köveket képeznek. Méret szerint igen változatosak, a homokszemnyi nagyságútól egészen a tojásnyiig terjedhetnek, bár utóbbi igen szélsőséges eset. Felépítésük tekintetében is vannak különbségek, de a legtöbb kő kalcium-oxalátból áll, miközben vannak főleg húgysavból és magnézium-foszfátból felépülők is.
Keletkezésük fő oka a kevés folyadékbevitel, de betegségek is vezethetnek a vesekövek kialakulásához, a továbbiakban ezeket a folyamatokat mutatjuk be közelebbről.
- Ha genetikailag hajlamosak vagyunk erre a betegségre, és emellett túl kevés folyadékot iszunk, azért alakulhat ki vesekövesedés, mert a vesében keletkező kristályok egyszerűen nem ürülnek ki a szervezetből. Normális esetben a kristályok a húgyhólyagon és húgyutakon át folyamatosan távoznak, így nem áll módjukban kővé összeállni. Ezért kell a nyári kánikulában vagy a sok izzadással járó rendszeres sporttevékenység alatt odafigyelni a megfelelő vízfogyasztásra, mivel ilyenkor nagyobb folyadékveszteséggel kell számolnunk.
- Egyes betegségek is növelik a vesekő kialakulásának esélyét. Ha a mellékpajzsmirigy rendellenesen túlműködik, az megemeli a vér kalciumszintjét, valamint a vesében is erőteljesebb a visszaszívás. Ezen kívül egyes anyagcserezavarok is közreműködhetnek a vesekő kialakulásában.
- Az elégtelen folyadékbevitel mellett a nem megfelelő táplálkozás is lehet a bajok forrása. A túlzásba vitt húsfogyasztás miatti húgysavszint-növekedés nemcsak köszvényhez vezethet, hanem akár vesekőhöz is.
- Húgyúti fertőzés és az abból kialakuló gyulladás is lehet a probléma gyökere.
- Egyes gyógyszerek szedése is hajlamosít erre a betegségre.
A vesekövesség legfőbb és legismertebb tünete az ágyékban és a lágyékban fellépő görcsös, kínzó fájdalom, de a véres vagy gennyes vizelet, égető vizelés, hányinger, hányás vagy a vesemedence puffadása is utalhat a betegségre. Ha bármelyik tünetet tapasztalja, ne késlekedjen, jelentkezzen be hozzánk hasi ultrahangra!