Mi is az a trombózis és mit tehet ellene az érsebészet?
Véralvadási zavarok következtében trombózis alakulhat ki, melynek során vérrögök akadályozzák az egészséges véráramlást. Lássuk, mik is ennek a betegségnek a jellemzői, illetve milyen érsebészeti kezelések léteznek.
Trombózis – a véralvadás betegsége
A véralvadási betegségeket két csoportra különíthetjük, a vérveszteséggel járó csökkent véralvadást (amikor a sebek lassabban, nehezen gyógyulnak), illetve a fokozott véralvadást, mely esetben a vér a véráram útjában alvad meg, vérrögöket képez, és akadályozza a véráramlást – ez utóbbi típusba tartozik a trombózis.
A trombózisnak két fajtáját különböztetjük meg, a mélyvénás, illetve az artériás trombózist.
- A mélyvénás trombózis az alsó végtagokban mélyen futó vénákban alakul ki, akadályozva a vérellátást, és súlyos esetben akár szövetelhalást okozhat. A vérrögökből vagy más néven trombusokból apróbb darabok szakadhatnak le, amelyek, ha a szívbe vagy a tüdőbe kerülnek, súlyos kockázatot jelentenek.
- Az artériás trombózist legtöbbször a vérlemezkék összecsapzódása okozza, de a kialakulásában szerepet játszhatnak különböző érbetegségek is. Jellemzően az artériás trombózis is végtagokban alakul ki, azonban az agyi erekben, illetve a szívben is előfordulhat.
A trombózis tünetei
A trombózis leggyakoribb tünete az alsó lábszárban, illetve a térdhajlatban tapasztalható fájdalom, mely járásra fokozódik. Emellett a lábszár bőrfelülete kipirosodhat, fekélyes lehet, vagy akár a bokánál sötéten elszíneződhet. Fontos tudni azonban, hogy a trombózisnak nem feltétlenül vannak jól látható jelei – ezt néma trombózisnak nevezzük.
Szükséges érsebészeti kezelések
A trombózis a legtöbb esetben a lábszárak körfogatának összehasonlításával könnyen diagnosztizálható, azonban előfordulhat, hogy ultrahangvizsgálat, röntgen, EKG, esetleg CT-vizsgálat is szükséges lehet. A trombózis korai felismerése esetén gyógyszeres kezeléssel megakadályozható a vérrög növekedése, és segíthető, hogy a szervezet természetes módon oldja fel azt. Fontos tudni azonban, hogy a trombózis után a vénák nem gyógyulnak meg, ezért rugalmas harisnyanadrággal, illetve zoknival kell segíteni a vénák összezáródását, csökkentve a trombózis újbóli kialakulásának esélyét.
Trombózis kialakulhat többek között hosszan tartó üléstől vagy fekvéstől, műtét vagy sérülés következtében, öröklött módon, terhesség folyamán, de a dohányzás és az elhízás is nagyban növeli a trombózis kockázatát.
Trombózisgyanús tünetei vannak? Jelentkezzen be érsebészetünkre online, egyszerűen!