Mi a különbség a 2D, 3D és 4D ultrahangvizsgálatok között?
Az ultrahangvizsgálatok alapvető eszközei a modern orvosi diagnosztikának. A technológia fejlődése lehetővé teszi, hogy egyre részletesebb és pontosabb – térbeli képeket kapjunk a test legkülönbözőbb szerveiről, szöveteiről és a magzat fejlődéséről, illetve, hogy egyre hatékonyabb segítséget nyújtsanak a precíziós műtétek elvégzése során.
2D ultrahang: az alapvető diagnosztikai eszköz
A 2D ultrahang során az orvos egy ultrahangzselével bevont, érzékelőt helyez a bőrre, ami nagyfrekvenciás hanghullámokat bocsát ki, amelyek visszaverődnek a vizsgált belső szervekről és szövetekről. Az ultrahang eszköz ezeket a visszaverődéseket fekete-fehér, síkbeli, kétdimenziós képpé alakítja, amit a monitoron láthatunk.
Mivel ez a legelterjedtebb és alapvető ultrahangos vizsgálati forma, ezért költsége alacsonyabb a 3D és 4D vizsgálatoknál, ugyanakkor csak egy síkban mutatja meg a vizsgált területet, így például egy magzat esetében nem nyújt részletes, térbeli képet az arcról vagy a végtagokról. Széles körben alkalmazható, megbízható módszer az orvosi diagnózis felállításához, legyen szó terhességről, hasi fájdalmakról, belső vérzés gyanújáról vagy különböző szervi problémákról. Kismamáknak a terhesség korai szakaszában ajánlott, amikor a magzat fejlődése alapvető ellenőrzést igényel.
3D ultrahang: a térbeli képalkotás előnyei
A 3D ultrahang a 2D vizsgálathoz hasonlóan hanghullámokat használ, de sokkal több adatot gyűjt be, amelyeket a számítógép térbeli, színes képpé alakít át. Ez a technológia lehetővé teszi a vizsgált területek vagy a magzat arcának és végtagjainak különböző szögekből való precíz vizsgálatát, így kiváló módszer az összetett struktúrák (pl. szív, erek, mozgásszervi rendszer) vizualizálásra,
A 3D ultrahangot leginkább a terhesség második vagy harmadik trimeszterében ajánlják, amikor a magzat arca és végtagjai már jobban kifejlődtek. Rendkívül hasznos diagnosztikai eszköz, ha az orvos valamilyen anatómiai rendellenességet gyanít a magzatnál. A 3D ultrahang sebészeti útmutatást ad a szervátültetésben és a rákkezelésben is azáltal, hogy a szkennelés során rotációs vizualizációt alkalmaz, illetve a helyi érzéstelenítő ideg körüli terjedésének nyomon követésére is optimális megoldást tud nyújtani.
4D ultrahang: mozgás a képernyőn
A 4D ultrahang lényegében a 3D ultrahang „kiterjesztése”, hiszen nem csak térbeli képet ad, hanem az idő dimenzióját hozzáadva élő videóképet biztosít a vizsgálandó területről, így valós időben mutatja meg a magzat mozdulatait, az arckifejezéseket, kézmozdulatokat vagy akár az ásítást is.
Szív- és érrendszeri képalkotásban is egyre elterjedtebb diagnosztikai módszer a véráramlás, a billentyűfunkciók és a mozgásban lévő szívszerkezetek vizsgálatára. A kiterjesztett valóság technológia (AR) 4D ultrahangrendszerekbe való beépítése a jövőben nagyban megkönnyítheti a pontos navigációt a robot-asszisztált sebészeti beavatkozások során. A kompakt, hordozható 4D ultrahang készülékek jövőbeli fejlesztései lehetővé teszik a különböző klinikai körülmények között történő gyors diagnosztizálást, és megkönnyítik az időben történő beavatkozást (pl. sürgősségi osztály, mentő, távoli egészségügyi intézmények), illetve a fiziológiai folyamatok és molekuláris kölcsönhatások valós időben történő megjelenítését is.
Az ultrahangvizsgálatok biztonságosak, de a 3D és 4D vizsgálatok hosszabb ideig tartanak, így a páciens nagyobb sugárterhelésnek van kitéve. Jelenleg még költségesebbek, mint a 2D ultrahang, de egyre szélesebben körben alkalmazzák mindkét technológiát, elsősorban a szülészeti alkalmazásokban.
Magánklinikánkon barátságos környezetben, precíz hozzáállással – széles körben biztosítunk ultrahang vizsgálatokat gyermek (10 éves kortól Dr. Yassef Yassin) és felnőtt pácienseink részére is. Jelentkezzen be hozzánk online vagy telefonon, és ha kérdése van, keressen minket bizalommal!