Mennyire fájdalmas a gyomortükrözés?
Mivel a gyomortükrözéstől jó néhányan tartanak, mindenkiben felmerül a kérdés: vajon mennyire fáj valójában a vizsgálat? Elöljáróban elmondhatjuk, hogy a gyomortükrözés mindössze minimális kellemetlenséggel jár, azonban a téma kapcsán érdemes bemutatnunk a vizsgálat jellemzőit.
Mi is az a gyomortükrözés?
A gyomortükrözés valójában az emésztőrendszer száloptikás kamerával történő vizsgálata. Az eljárás során lehetőség van endoszkóppal megvizsgálni a nyelőcső, a gyomor, valamint a nyombél felső szakaszának állapotát. Gyomortükrözésre a legtöbb esetben olyankor kerül sor, amikor a betegnek gyomorbántalmai, felhasi fájdalmai, vérszegénységgel kapcsolatos tünetei, nyelőcsőszűkülete vagy éppen refluxos panaszai vannak. Amennyiben felmerül a daganatos megbetegedés gyanúja, szintén gyakori az endoszkópos technika alkalmazása.
Milyen betegségeket jelezhetünk gyomortükrözéssel?
A gyomortükrözés számos emésztőrendszeri megbetegedés diagnosztizálásában segít, így közelről ellenőrizhető a fertőzések vagy daganatok megléte, és adott esetben segíti a mintavételt is.
Gyomortükrözéssel kimutatható betegségek:
- Baktériumfertőzés
- Gyomor- vagy nyelőcsődaganat
- Polip
- Lisztérzékenység
- Rekeszsérv
- Nyelőcsőfali sérv
- Nyelőcső visszér
- Felső tápcsatorna vérzése
- Gyulladások, fekélyek a gyomorban és a nyelőcsőben
- Reflux
- Felszívódási zavarok
A gyomortükrözés menete
A gyomortükrözéshez használatos száloptikás eszköz mindössze kisujjnyi vastagságú, így könnyen lenyelhető, amit lidokainsparay érzéstelenítő segít. Az eszköz lenyelése minimális kellemetlenséggel jár, azonban a lenyelés után ez az érzés megszűnik. Amennyiben a páciens kellően nyugodt, az eljárás gyors és problémamentes, mindössze 5-10 percet vesz igénybe. A vizsgálat során az endoszkóp munkacsatornáján keresztül speciális eszközök juttathatók a nyelőcsőbe, illetve a gyomorba, melyekkel könnyedén és fájdalommentesen végezhető el az esetlegesen szükséges mintavétel. Ha a szervek belső része nem látható eléggé, kis mennyiségű levegő fújható a gyomorba, így is segítve az elváltozások könnyű azonosítását.
Hogyan készüljünk fel a vizsgálatra?
Fontos, hogy a gyomortükrözésre éhgyomorral érkezzen a páciens, így a vizsgálat előtt hat órával ne egyen, és három órával ne igyon semmit. Amennyiben a beavatkozás altatás nélkül zajlott, a vizsgálat elvégzése után rövid idő elteltével távozhat a beteg, és az orvos utasításait követve folytathatja napi tevékenységét.
Gyomortükrözésre van szüksége? Jelentkezzen be gasztroenterológia magánrendelésünkre most!