Mekkora valójában a szívünk?
Az emberi szív gyermekkortól kezdve egész életünkben egy kicsivel nagyobb méretű, mint az ökölbe szorított öklünk, súlya nőknél körülbelül 230-280 gramm, férfiaknál pedig 280-340 gramm között van.
Az emberi szív a keringési rendszer érrendszerén keresztül pumpálja a vért testben, oxigént és tápanyagokat juttat a szövetekbe, illetve eltávolítja a szén-dioxidot és más salakanyagokat. A szívet egy duplafalú zsák, a szívburok veszi körül, ami a szerv védelmére és a mellkasban való rögzítésére szolgál.
A szívben két felső kamra (pitvarok) és két alsó kamra (kamrák) található, a szív jobb és bal oldalát egy izomfal választja el egymástól. A felső és alsó kamrákat billentyűk kötik össze, ezek nyitása és zárása okozza a szívverés hangját. A vér a szív jobb oldalán lép be a felső pitvarba, ami azt a tüdőbe pumpálja, miközben a bal oldala a tüdőből kapja a vért, és azt a testbe pumpálja.
A szívizom elektromos impulzusai végighaladnak a pitvarok és a kamrák izomrostjain, és a szív összehúzódását (pulzus) okozzák, ami biztosítja a normális vérkeringést a szervezetben. A szív pumpálja a vért a szervezet körülbelül 37 billió sejtjéhez, kivéve a szaruhártyát, ami az egyetlen olyan testrész, ami nem kap vért.
Érdekes tények:
- csak a fogantatás pillanatától kezdődő 4. héten kezd el verni
- a 6. héten az embrió szíve körülbelül kétszer annyit ver percenként, mint egy felnőtt emberé
- a nők szíve (körülbelül 8 szívveréssel) gyorsabban ver
- az összes izmunk közül a szív dolgozik a legerősebben, a szívizmok még nyugalomban is kétszer olyan erővel dolgoznak, mint egy sprintelő ember lábizmai
- a vér mindössze 6 másodperc alatt jut el a szívtől a tüdőig és vissza
- a szív naponta átlagosan 100 000-szer, egész életünk során akár 3,5 milliárdszor is megdobbanhat
- a szív 1 millió hordónyi vérnek (6 kis tartálykocsi) megfelelő mennyiségű vért pumpál egész életünk során
- a szív saját elektromos impulzusának köszönhetően a testen kívül is képes tovább verni, amíg friss oxigénhez tud jutni
- a nevetés kifejezetten jót tesz a szívnek: csökkenti a stresszt, és erősíti az immunrendszert
- ha a testünkben lévő összes érhálózatot végigfektetnénk, akkor azok körülbelül 96 500 kilométer hosszúságúak lennének, ami akkora távolság, mintha kétszer megkerülnénk a Földet.
A következő tünetek esetén kiemelten fontos minél előbb kardiológus szakorvoshoz fordulni: mellkasi fájdalom, erős szívdobogás, nyugalmi állapotban is szapora pulzus, szabálytalan szívverés, légszomj, kifulladás vagy magas vérnyomás.
Kardiológia magánrendelésünkön a szív vizsgálatára szolgáló szívultrahang hétvégén is elérhető, foglaljon időpontot online vagy telefonon, és, ha kérdése van, forduljon hozzánk bizalommal!