Lúdtalp – nem csak a gyerekeket érinti, sőt
A lúdtalp, hivatalos nevén harántsüllyedés az egyik leggyakoribb lábrendellenesség. Bizonyára mindenki emlékszik arra a gyerekkorából, amikor a szülei, szerettei alaposan szemügyre vették a vizes lábnyomát: ha a talplenyomata afféle C-alakzatot rajzolt, akkor minden rendben volt, de ha teli talpú volt a lenyomat, akkor hamarosan felkeresték az ortopédust. Igen, a lúdtalpat ilyen könnyű felismerni, szerencsére. Bár a gyerekek esetében a süllyedés sokszor magától korrigálódik a növekedéssel, az izmok és inak fejlődésével, nem szabadd félvállról venni a helyzetet. Lássuk, miért kell szükséges mindenképp foglalkozni ezzel aprónak tűnő, ám annál komolyabb következményekkel, súlyos fájdalmakkal is járható problémával!
Hogyan alakul ki a lúdtalp?
A láb kettős feladatot lát el: egyrészt a járáshoz kell, másrészt megtartja a testet, illetve átvezeti a testsúlyt a talajra. Bonyolult anatómiai felépítése, boltozatos szerkezete gondoskodik arról, hogy ezeket gond nélkül teljesítse. Ám ha az izmok és szalagok által megtartott boltozattal (kereszt és hosszanti) baj van, akkor a testsúly átvezetése sem megy végbe tökéletesen: a testsúlyt tartó láb lényegében ellapul, és a mozgás során keletkező rezgéseket nem tudja tompítani. A folyamat a következőképpen zajlik: lecsökken a hosszanti boltozat magassága, az ugrócsont és a bokavilla befelé, míg a sarokcsont kifelé fordul, a talp belső éle kidomborodik a talaj felé, és ezek következményeként a harántboltozat is süllyedni kezd.
A kezeletlen lúdtalp következményei
A láb, a talp a teljes testsúlyt tartja, így erős alapnak kell lennie. Ha az alap megsüllyed, az óhatatlanul kihat az egész testre, megváltoztatja a helyes, egészséges testtartást. A boka, a térd, a csípő és a derék is rendellenes helyzetbe kerül, ami komolya fájdalomhoz vezet, és talpon kellemetlen bőrkeményedések jelennek meg, de a kalapácsujj és a bütyök is az elhanyagolt lúdtalp következménye.
Hatékony kezelések gyerekeknek, felnőtteknek, időseknek
Bármelyik életkorban is alakuljon ki a harántsüllyedés, szerencsére viszonylag egyszerűen és hatékonyan kezelhető. Sok esetben elegendő a megfelelő lúdtalpbetét használata, de a speciális torna, az izomzat erősítése is jelentős javulást vagy akár teljes gyógyulást eredményez. Komolyabb esetekben a műtéti beavatkozás és az azt követő gipszrögzítés lehet a megoldás, de az eredményt gyógytornával szükséges támogatni. Akárhogy is, a tünetek tapasztalásakor mindenképp célszerű felkeresni egy szakorvost – ortopédiai magánrendelésünkön minden szükséges kezelésben részesülnek a páciensek.