LÁBÁPOLÁS CUKORBETEGEKNEK NAPONTA?
A napi lábápolás – főként nyári időszakban – alapvető kellene, hogy legyen, sokan mégis hajlamosak túllendülni a lábak, talpak, körmök és sarkak megfelelő karbantartásán. A gondosan ápolt lábfej nem csak a cukorbetegek, de az egészséges szervezet számára is fontos, hiszen a hangsúly mindig a megelőzésen van. Azt pedig már meg sem említjük, milyen romboló látvány az ápolatlan, meztelen lábfej, ahogy a repedezett sarkak kivillannak a méregdrága topánokból, vagy az NDK-s turista szandálból. Lehet, ezért húznak bele sokan zoknit?
MIÉRT FONTOS?
A cukorbetegségtől legyengített szervezet nehezen tud megbirkózni a baktériumokkal és fertőzésekkel. A láb gondozatlan, kiszáradt és repedezett bőre hívogatóan csalogatja a letelepedni vágyó kórokozókat, melyektől aztán kőkemény munka árán tudunk csak megszabadulni. Már ha egyáltalán meg tudunk. Megelőzni mindig könnyebb, mint a problémát elhárítani, így törekedjünk arra – cukorbetegek és egészségesek egyaránt -, hogy lábfejünknek mindig megadjuk a kellő napi gondoskodást.
LÁBÁPOLÁS 5+1 LÉPÉSBEN
#1 LÁBVIZSGÁLAT
Otthoni körülmények között is elvégezhető a procedúra. Szánjunk rá pár percet, hogy ellenőrizzük a lábfej felső és oldalsó részét, a talpakat, az ujjakat, a körmöket és a sarkakat. Ha esetleg mozgásunk akadályozott, kérjük meg családtagunkat, hogy vizsgálja át tappancsainkat, de egy tükör is jó szolgálatot tehet. Ha bármi elváltozást, bőrpírt, repedezést látunk, vagy csíp, ég a láb bőre, azonnal forduljunk orvoshoz!
#2 MOSSUNK LÁBAT
Szomorú, hogy erre egyáltalán fel kell hívni a figyelmet, pedig hisszük vagy sem, sokan nem szeretnek tisztálkodni. Pedig a víz és a szappan jó barát, egyik sem harap, és megkockáztatjuk, hogy a végén még jól is érezzük majd magunkat a bőrünkben. A cukorbetegeknek viszont kiemelten fontos a láb mindennapos tisztítása, ahol a bőr érzékenysége miatt a víz hőfokával is óvatosan kell bánni!
#3 SZÁRÍTÁS
A gombás fertőzések melegágya a nedves láb, ezért különös figyelmet fordítva a lábujjközökre, fürdés vagy mosakodás után jó alaposan töröljük át a bőrt, felitatva róla még a jövő hetet is! Mielőtt zoknit húznánk, vagy cipőbe bújtatnánk lábunkat, győződjünk meg, hogy teljesen száraz a bőrfelület.
#4 HIDRATÁLÁS
Ahhoz, hogy a láb bőre ne repedezzen ki, fontos, hogy megfelelően hidratáljuk. Erre már kaphatók speciális lábkrémek, bőrpuhító olajok, amit célszerű éjszaka használni, hogy minél hosszabb ideig puhítsa bőrünket. Arra feltétlenül vigyázzunk, hogy a krém ne kerüljön a lábujjak közé!
#5 A LÁBKÖRMÖK
A diabéteszesek számára kiemelten fontos a lábkörmök megfelelő karbantartása. Alapvetően magunk és elvégezhetjük otthon, de veszélyes, ha látási-, idegrendszeri-, vagy keringési problémákkal küzdünk. Célszerű szakemberre bízni a körmök ápolását, bár sajnos valós probléma, hogy kevés az igazi, gyakorlott és gondos gyógypedikűrös. Ha otthon végezzük a körmös hadműveletet, érdemes előtte kikérnünk diabetológus szakorvos véleményét és tanácsát az eljárást illetően.
HASZNOS TIPPEK A LÁBKÖRÖM ÁPOLÁSÁHOZ:
– A lábkörmöket fürdés vagy lábmosás után vágjuk le, akkor puhábbak a körmök.
– Vágjuk a lábkörmöket egyenesre, így megakadályozzuk a köröm benövését.
– Ne vágjuk ki a köröm sarkait! Használjunk finom reszelőt az éles körömszélek tompítására.
– Sose vágjuk túl rövidre a lábkörmöket.
– Első alkalommal hagyjuk, hogy szakember végezze a körmök karbantartását, így látjuk, hogyan végezzük később magunk, otthoni környezetben.
#5+1 CIPŐ ÉS ZOKNI
A lábfej érzékenysége a cipő folyamatos viselésével elkerülhető. A cipő kiválasztása tudjuk, hogy nem egyszerű feladat, mégis érdemes törekedni a kényelmes, lábunkhoz jól illeszkedő, jól szellőző surranó beszerzésére. Kerüljük a műbőr, vagy műanyag lábbeliket és a nyitott szandálokat, a flip-flop papucsokat, valamint az elöl nyitott szandálokat, és – tudjuk, hogy szomorú ezt olvasni – a magassarkú topánokat is.
A zokni viselése nagyon fontos, hiszen cipőbe bújtatva lábunkat a bőr így nem közvetlenül a cipő belsejével érintkezik, mégis törekedjünk az optikai környezetszennyezés elkerülésére, és próbáljuk a praktikumot ötvözni a kellemes megjelenéssel. A zokni kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy 100% pamutból készüljön, és lehetőleg ne legyen gumi része, ami könnyen elszoríthatja az ereket.
Fontos, hogy a cipőt rendszeresen cseréljük. Egyrészt, hogy megfelelően szellőzve kiszáradjon, másrészt lábfejünk is élvezze a változatosságot. A cukorbetegség, és a hozzá kapcsolódó lábápolás nem tréfa. Érdemes azt komolyan venni, és kikérni egy bőrgyógyász szakember véleményét, hogy akár a prevencióra, akár a probléma kezelésére kellő figyelmet fordítva mielőbb tehessünk egészségünk érdekében.
Forrás: healthline.com
Fotó: #cover diabetesselfmanagement.com, #1 http://welcome2poland.eu, #2 onhealth.com, #3 gluxus.com, #4 completefeetusa.com
Szerző: Eat, Move & Smile