Hogyan segít a gyomortükrözés a lisztérzékenység felismerésében és a diagnózis megerősítésében?

A cöliákia (lisztérzékenység) egy olyan, az egész szervezetet érintő, örökletes autoimmun-betegség, amikor a kalászos gabonafélékben lévő glutén fehérjéi a szervezetben káros immunreakciót váltanak ki, amelynek következtében sérül a vékonybél nyálkahártyája, ami emésztőrendszeri panaszokat és súlyos tápanyag-felszívódási zavarokat okoz.
A betegség számos, más emésztőrendszeri problémára is jellemző tünettel járhat, ezért gyakran nehéz felismerni, így a pontos diagnózishoz több vizsgálatra is szükség lehet. A legmegbízhatóbb módszer a cöliákia kimutatására a vékonybél belső állapotának vizsgálata gyomortükrözéssel, amelynek során egy vékony, hajlékony csövet (endoszkópot) vezetnek le a nyelőcsövön és a gyomron keresztül a vékonybél felső szakaszába (patkóbél), ahol mintát (biopszia) vesznek a bélbolyhokból.
Mit mutat meg a bélbiopszia?
A lisztérzékenység esetén a glutén fogyasztása a vékonybél belső felszínén lévő bélbolyhok károsodását okozza. Ezek a normál esetben hosszú és dús bélbolyhok hatékonyan segítik elő a tápanyagok felszívódását, de a cöliákiás betegeknél ezek ellaposodhatnak, vagy teljesen eltűnhetnek, ami felszívódási zavarokat és csökkent enzimtermelést eredményezhet. A bélbiopszia során vett minták szövettani vizsgálata kimutathatja a következő elváltozásokat:
- A bélbolyhok elsorvadása (atrófia)
- Gyulladásos sejtek jelenléte a bélfalban.
- A nyálkahártya szerkezetének elváltozásai. (pl. mirigyek megnagyobbodása a fokozott regenerációs próbálkozás hatására)
Amennyiben a biopsziás vizsgálat eredménye megerősíti a vékonybél károsodását és a vérvizsgálat kimutatja a cöliákia esetén termelődő ellenanyagok jelenlétét a szervezetben, továbbá ha szükség esetén pozitív genetikai vizsgálatra is sor került, és annak is pozitív az eredménye – az orvos megbízhatóan diagnosztizálhatja a lisztérzékenységet.
Gyomortükrözés vagy vérvizsgálat? Melyik pontosabb?
A vérvizsgálat komoly segítséget jelent a cöliákia gyanújának felvetésére, de önmagában nem elég a diagnózishoz, mert nem minden esetben 100%-os pontosságú, mivel előfordulhatnak álnegatív és álpozitív eredmények is.
Ezért a gyomortükrözéses biopszia az egyetlen biztos módja annak, hogy közvetlenül megvizsgálják a bélfal állapotát, és kimutassák a lisztérzékenységre jellemző bélkárosodást, különösen olyan esetekben, amikor:
- a vérvizsgálat eredménye bizonytalan vagy nem egyértelmű.
- A betegnek atipikus tünetei vannak. (pl. bőrproblémák, idegrendszeri tünetek, meddőség)
- Gyermekeknél, akiknél a diagnózis késlekedése fejlődési problémákhoz vezethet.
Fontos tudni, hogy ha cöliákia gyanúja merül fel, nem szabad önállóan elkezdeni a gluténmentes diétát, mert az befolyásolhatja a vizsgálati eredményeket. Ha a szövettani vizsgálat igazolja a lisztérzékenységet, az orvos gluténmentes diétát javasol, ami nem csak a tünetek enyhítésében segít, hanem hosszú távon javítja a beteg egészségi állapotát és életminőségét, mivel a bélfal idővel képes regenerálódni gluténfogyasztás teljes elkerülése esetén. A pontos diagnózis érdekében ezért minél előbb szakorvoshoz kell fordulni, mivel a lisztérzékenység felismerése és megfelelő kezelése csökkenti a további károsodások kockázatát is.
Magánklinikánkon empatikus hozzáállással – nyugodt környezetben – altatásban is biztosítunk Önnek gyomortükrözést, jelentkezzen be hozzánk telefonon vagy online!