Hogyan kezelhető a benőtt köröm?
A benőtt igen gyakori, fájdalmas elváltozás, amelyet azonban megfelelő körömápolással hatékonyan megelőzhetünk. De mit lehet tenni, ha már kialakult a probléma, és az otthoni praktikák helyett valódi, orvosi segítségre van szükség?
A benőtt köröm kialakulása
A benőtt köröm (azaz a körömsánc alá benőtt körömszél) általában a lábujjakon, és főleg a nagylábujjon a helytelen körömvágás, illetve körömápolás következményeképpen jelenik meg. A betegség nagy fájdalommal is járhat, hiszen lágyrészgyulladást okoz, és a folyamatos mechanikus irritáció miatt megfelelő kezelés hiányában a gyulladás mértéke könnyen fokozódhat. A kezeletlen benőtt köröm a körömágy duzzanatát és sarjszövet kialakulását eredményezi, amelyet nem csak állandó, lüktető fájdalom, de váladékozás is kísérhet.
A benőtt köröm oka legtöbb esetben nem más, minthogy a páciens lekerekítette lábkörmei szélét, és a kéz körmeihez hasonló íveket szeretett volna kialakítani. Emellett gyakori kiváltó oknak számíthat az olyan, túlságosan szűk cipők gyakori viselése is, amelyek nem biztosítanak elegendő helyet a lábujjak számára, nyomást helyezve a körmökre.
Hogyan előzzük meg a benőtt köröm kialakulását?
A körmök benövésének megelőzésére a lábujjak rendszeres ápolása, a helyes körömvágásra való odafigyelés, valamint a kényelmes cipők viselése jelentik a leghatékonyabb módot. A kéz körmeivel ellentétben a lábujjak körmeit érdemes minden esetben egyenesre vágni, és nem hagyni, hogy túl hosszúra nőjenek meg. A tágabb, jobban szellőző lábbelik mindemellett elegendő helyet biztosíthatnak az ujjak számára, így is támogatva a körmök egészséges növekedését.
Kezelhető házilag a benőtt köröm?
Amennyiben a betegség még nincs előrehaladott állapotban, úgy a lábujjak fájdalma gyulladáscsökkentő krémek segítségével enyhíthető lehet, azonban mielőtt a páciens maga szeretné megoldani a problémát, érdemes szakorvost is felkeresni. Az első tünetek megjelenésekor sokan a lábkörmök még rövidebbre vágásával akarják megszüntetni a kellemetlen érzést, azonban ez a legtöbb esetben hosszú távon csak még súlyosabb tünetek megjelenéséhez vezet.
A benőtt köröm sebészeti kezelése
Amennyiben komoly tünetek tapasztalhatók, úgy a legtöbb esetben a sebészi beavatkozás jelentheti az egyetlen hatékony beavatkozást. Ez ma már csak a legritkábban jelenti a köröm teljes eltávolítását, hiszen a köröm keskenyítésével látványos eredmények érhetők el. A sebészeti kezelés során eltávolítjuk a lágyrészeket nyomó körömszakaszt, valamint a begyulladt körömsáncot, leszűkítve a körömágyat, és elegendő helyet biztosítva a bőr és a köröm növekedésének.
Ön is kényelmes körülmények között, várakozás nélkül kezeltetné benőtt körmét? Jelentkezzen be sebészetünkre rendelésünkre online!