Hogyan ismerhető fel a gluténérzékenység, és mit tehetünk ellene?
Noha a különböző gabonafélék évezredek óta az emberiség egyik fő táplálékforrásnak számítanak, a bennük található gluténre többen is érzékenyek lehetnek. Lássuk, milyen betegségekre utalhat a gluténtartalmú ételek fogyasztása után tapasztalható kellemetlen tünetek!
Lisztérzékenység vagy gluténallergia? Mi a különbség?
A modern ember étrendje rengeteg gabonafélét tartalmaz, így akár búza-, rozs- vagy árpatartalmú ételekről van szó, számos élelmiszer tartalmazhat glutént, amelyet azonban nem mindenki képes megemészteni. A gluténérzékenység ugyanakkor nem feltétlenül jelent allergiát – az egyes kellemetlen tünetek egyaránt utalhatnak cöliákiára (lisztérzékenységre), nem-cöliákiás gluténérzékenységre, valamint allergiára is.
Ahogy más élelmiszerintolerancia, a gluténérzékenység kialakulása sem kötött életkorhoz, így az felnőtt embereknél is szinte bármikor megjelenhet. Éppen ezért fontos, hogy odafigyeljünk a tünetekre, de semmiképpen se bocsátkozzunk öndiagnózisba. A gluténtartalmú ételek helyettesítése gondos diétát igényelhet, amihez elengedhetetlen a pontos szakorvosi diagnózis.
Cöliákia vagy lisztérzékenység
A gluténérzékenység leggyakoribb formája a cöliákia, amely egy örökletes autoimmun betegség. A cöliákiás betegek szervezete nem képes feldolgozni az élelmiszerekben található glutént, pontosabban annak egyik összetevő elemét, a gliadin nevű fehérjét. A feldolgozatlan gliadin ellenanyag termelésére készteti az immunrendszert, ami a vékonybél károsodásához vezet, gyengítve annak tápanyagfelszívó képességét, valamint növelve a gyulladások esélyének kialakulását. Legyen szó glutén tartalmú ételek vagy alkoholos italok fogyasztásáról, a cöliákia tünetei között egyaránt szerepel a nagymértékű puffadtság vagy éppen a nagy mennyiségű, hasmenéses széklet. A cöliákiás tünetek figyelmen kívül hagyása hosszú távon akár laktózintoleranciához is vezethet.
Nem-cöliákiás gluténérzékenység és allergia
A nem-cöliákiás gluténérzékenységet nem genetikai hajlam okozza, hanem a legtöbb esetben az emésztőrendszer valamilyen betegsége után jelenik meg. A cöliákiás és a nem-cöliákiás gluténérzékenység tünetei rendkívül hasonlók egymáshoz, de fontos különbség, hogy utóbbi esetben általában enyhébb panaszokkal kell számolni.
A gliadin fehérje ugyanakkor a két fenti betegség mellett allergiás tüneteket is képes kiváltani. A búzaallergia tünetei nem csupán a gluténtartalmú ételek fogyasztása esetén jelentkezhetnek, de bármilyen érintkezés hatására is, így akár légúti tüneteket is okozhat. A búzaallergia jellegzetes tünetei között szerepelhetnek a szájüregben megfigyelhető duzzanatok, az orrnyálkahártya irritációja, a szemviszketés vagy éppen a bőrkiütések.
A tünetek megjelenése esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz!
Mivel a gluténérzékenység számos, különböző panaszt okozhat, és ezek megjelenése több betegségre is utalhat, minden esetben pontos kivizsgálásra van szükség. A gasztroenterológiai vizsgálatok segítségével megállapítható, hogy milyen diéta vagy egyéb kezelés javasolt, esetleg milyen egyéb betegségek befolyásolhatják a későbbi terápia sikerességét.
Jelentkezzen be gasztroenterológia magánrendelésünkre online, néhány kattintással!