Hogyan előzhető meg a benőtt köröm sportolás közben?

2025-05-26 by nposition
pexels-olly-3756042.jpg

Ugye ismerős az érzés, amikor edzés után leveszi a cipőjét, és egy halk „ajj” kíséretében konstatálja: valami nincs rendben a lábujjánál. Talán még látni se kell, elég az az alattomos, lüktető fájdalom, ami jelzi, hogy a köröm – egész pontosan a nagylábujjon lévő – megint úgy döntött, hogy rossz irányba nő tovább. De miért csinálja ezt? Hogy lehet, hogy egy kis darab köröm ennyit tud rontani az ember komfortérzetén, sőt, a sportteljesítményén is?
A válasz gyakran a nem megfelelő sportcipőnél keresendő.

A lábujjak csapdában

Sportoláskor – legyen az futás, foci, edzőtermi tréning vagy túra – nem ritka, hogy az ember olyan cipőt húz, amit nem sajnál, amit már ezer éve nyúz, vagy ami csak nagyjából jó méretű. Egy-egy szűk orrú, kemény anyagból készült cipő olyan nyomást gyakorolhat a körmökre, mintha egy mini satupadban lennének. Ilyenkor a körömnek nincs hova nőnie, és szépen, lassan befordul az oldalsó bőr alá. Innen pedig már csak egy lépés a gyulladás, a pirosodás és a fájdalom spirálja.

Mire figyeljen?

Először is arra, hogy a sportcipője ne csak felületesen legyen kényelmes! Egy minőségi sportcipő a következőket tudja:

  • Elég helyet ad a lábujjaknak, még akkor is, ha hajlamos a lábdagadásra;
  • Rugalmas, de nem túl puha orrú;
  • Stabilan tart, de nem szorít sehol.

Fontos, hogy sportcipő vásárlásnál ne csak állva próbálja fel, hanem lehetőség szerint mozogjon benne, sétáljon egy kört az üzletben. Ha bármelyik lábujja „beszélni szeretne” – azaz nyomást, dörzsölést érez –, akkor az a cipő nem Önnek való.

És a körömápolás?

Sokan nem gondolnak rá, de a körömvágás is lehet „hibás technika”. A lekerekített, „szép formájú” köröm helyett inkább egyenesen vágja le, és hagyjon meg egy pici sarkot – így nem tud befordulni a bőr alá. Ne vágja túl rövidre sem! A köröm a test természetes védelme, ha teljesen „lenullázzuk”, könnyen befordul a bőr alá vagy begyullad.

Egy kis plusz: sport utáni rutin

Edzés után jólesik ledobni a cipőt és fellélegezni, de ilyenkor érdemes egy gyors ellenőrzést is végezni. Ha bármelyik köröm érzékeny, piros, meleg, az már jel lehet. Egy kis lábfürdő, fertőtlenítő krém és pihentetés sokat segíthet – és ha a fájdalom nem múlik, ne várja meg, míg komolyabb gond lesz belőle. Irány a pedikűrös vagy a bőrgyógyász, mert a benőtt köröm problémájával mindenképp foglalkozni kell!
A benőtt köröm nem válogat. Futó, focista, kondibajnok, vagy hétvégi kiránduló életét egyaránt megkeserítheti. A kulcs a megelőzésben rejlik: megfelelő cipő, tudatos körömápolás, és egy kis odafigyelés minden edzés után. Mert ha a lába jól van, Ön is jobban fog teljesíteni – és még a cipőfűzőt is mosolyogva köti majd meg.

Magánklinika a 10 – 16 kerület határán

 

Az Ezüstfény Magánklinika 2014 augusztusában indult. Büszkék vagyunk arra, hogy három és fél év alatt több mint 31000 páciens közel 49000 alkalommal fordult hozzánk egészségügyi problémájával és tisztelt meg minket bizalmával. Családi vállalkozásként mindig a magas színvonal megtartására törekszünk, ezért a páciensközpontú betegellátás mellett, folyamatos fejlesztésekkel és bővítésekkel garantáljuk orvosaink és betegeink számára a lehető legjobb körülményeket a gyógyításhoz és gyógyuláshoz egyaránt. Személyes jelenlétünkkel mindig igyekszünk figyelemmel kísérni pácienseink reakcióit, véleményeit és azt, hogy miben lehetnénk még jobbak. Talán ez az, ami megkülönbözteti magánrendelőnket a többitől. Köszönjük a rengeteg pozitív visszajelzést, ezek sok energiát adnak nekünk a mindennapokban! 2017 ben 24 000 betegellátást végeztünk melyek kapcsán 31 negativ észrevételt kaptunk vagyis a betegek 0,129 % élt kifogással. Sajnos egy kifogásolt eset is sok de mi minden nap azon dolgozunk, hogy betegeink elégedetten távozzanak tőlünk.

Kérjen időpontot online

Kövess minket a Facebookon!

Facebook Pagelike Widget

Copyright © 2018 Ezüstfény Magánklinika

Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal cookie-kat használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsuk Önnek. A cookie-adatok a böngészőben tárolódnak, és olyan funkciókat látnak el, mint amikor felismerik Önt, amikor visszatérnek webhelyünkre, ezzel segítünk csapatunknak megérteni, hogy a webhely melyik része a leghasznosabb.