GYEREKSZÁJ – ELSŐ LÉPÉSEK A FOGORVOSNÁL
Hogyan ne féljünk a fogorvosnál? Kezdjük mindjárt az elején! A fogorvostól félünk. Ez alap. Az okát valójában nem tudjuk, felnőttként már csak az érzés jön, hogyan halogassuk látogatásunkat a fogorvosnál. Ha valamiben, hát ebben profik vagyunk. Pedig el kéne mennünk, tudjuk. Még ha nincs is akkut fájdalom, évente egyszer illő lenne tiszteletünket tenni a fogdokinál.
De vajon hogyan alakult ki bennünk ez a fajta félelem? A fogorvos olyan, mint Indiana Jones; mintha megszállottan valami lyukas kincs után kutatva vadászna a szánkban, amit persze meg is talál. Ekkor jön a „Jolika a hátsó hatost megnézzük, készítse kérem elő a Hiltit”, majd előkerül a fúró, a fújó, az eperzselé és a nyálszívó. Érkeznek a „mostegykicsitnemozgassa”, a „mindjártkészenvagyunk-ugyenemisvoltolyanszörnyű” és a feloldozó „öblítsenkérem” vezényszavak, amitől mi minden erőnkkel másfél óra alatt vérhólyagot szorítunk a karfára, és végérvényesen beégetjük testünk teljes lenyomatát a bőrszékbe. Pedig nem kéne.
A FOGORVOS NEM AZ ANTIKRISZTUS
Felnőttként pontosan tudjuk, mennyire fontos fogaink és szánk épsége, rendszeres karbantartása. Egyrészt az evés, másrészt megjelenésünk szempontjából elengedhetetlen, hogy a napi fogmosással és tisztítási procedúrával megelőzzük a betegségeket, fertőzéseket és fogaink elszíneződését. De nézzünk néhány példát arra, hogyan lehet már gyerekkorban felkészíteni az ember fiát-lányát arra, hogy a fogorvostól egyrészt gyerekként se féljünk, másrészt felnőtt korban gyomorgörcs helyett pozitív érzésekkel induljunk a fogorvoshoz, amiről tudjuk, hogy csakis a magunk fülig érő mosolygós világáért tesszük.
KEZDD EL IDŐBEN!
A kicsik fogorvoshoz való szoktatását érdemes elkezdeni 1 éves korban, de legkésőbb 6 hónappal azután, hogy az első foga kibújt. Az első látogatás alkalmával nagy dolgok még nem történnek. Ez inkább az ismerkedés időszaka az orvossal, a procedúrával, a fogápolási tudnivalókkal. Általános vizsgálat keretében ellenőrzésre kerülnek a kibújt fogak, az állkapocs, és a harapás milyensége, átbeszélve ezek estleges problémáit. A szülőnek a fogorvosi székben ülve, ölében tartva a gyermeket lehetősége van részt venni a folyamatban, de ha a gyerek már nagyobb, várakozhat odakint is, meghagyva az orvosnak a bizalmi kapcsolat könnyebb kialakítását kis páciensével.
JÁTSSZUNK DOKTOROST!
Sokat segít, ha a fogorvosi vizitet megelőzően már időben elkezdünk szituációs játékokat gyakorolni otthon a kicsikkel. Egy fogkefe és egy tükör tökéletesen elég a játékhoz. Egyéb eszközökre, zajokra nincs szükség, csak hagyjunk időt a gyerkőcöknek, hogy ráérezzenek a játékban rejlő mulatság-faktorra, és végig tisztogathassák aztán babáik, plüss figuráik fogait. Ezek egyikét nyugodtan magunkhoz is vehetjük, ha a fogorvoshoz tartunk. Megnyugtató lesz a picik számára, hiszen ha plüss-Rudi túlélte a fogorvost – amit bizonyára élvezett -, akkor nekünk is jó sorunk lesz. Jó szolgálatot tehet egy fogápolással kapcsolatos mesekönyv is, ami lehetőleg kevésbé elvetemült módon nyújt betekintést szívünk csücskeinek a vizsgálatról.
AZ ÉN ORVOSOM A TE ORVOSOD?
Még ha sikerült tökéletes fogorvost is választanunk saját magunk részére, akiben évek óta megbízunk és bármikor rá mernénk bízni fogaink hófehér királyságát, gyermekünk számára célszerű kifejezetten gyermek fogorvost választani. Ennek két oka is van. Az egyik, hogy ezáltal elkerüljük azt a hibát, hogy egyszerre „lezavarjuk” a fogászati vizsgálatot, kitéve ezzel csemeténket különböző stressz-forrásoknak, mint a saját magunkért való aggodalom, az innen-onnan lógó csövek, a nyálszívók, zajok és egyéb negatív élmények, amik esetleg megrémíthetik őt, lerombolva ezzel a gondos munkával felépített eredményeinket.
A másik jelentős ok, hogy a gyerekek részére kialakított rendelő kifejezetten a kicsikre fókuszál mind kialakításában, mind felszereltségében és hangulatában. Szánjunk rá időt, hogy szerelmünk gyümölcse jól érezze magát a fogorvosnál töltött idő alatt, és jókedvvel, pozitív tapasztalatokkal vértezve gondoljon fogai egészségének megőrzésére.
Amennyiben fogorvosi kezelésre lenne szükséged, keresd fel az Ezüstfény Magánklinika szakembereit!
Forrás / Fotó: webmd.com, parents.com, Google, Pinterest,
Szerző: Eat, Move & Smile