Szédülés

Szédülés

Ez a jegyzetem unalmas lesz, tükrözi a kapcsolatom a szédülés diagnosztikával. 

Az alapokat megtanultam, van orvosi diplomám és szakvizsgám is, de azt gondolom hogy az otoneurológiát külön szakvizsgához kellene kötni, rendkívül bonyolult és sok gyakorlatot igényel. Ebben a témakörben Dr. Nguyen Nguyet Anh-t ajánlom, klinikánkon dolgozik és a téma egyik nagy szakértője. Számomra hihetetlen, de még szereti is ezt a szakterületet.

Amit viszont, egy mezei fül-orr-gégésznek is fel kell tudni ismernie akut esetben, hogy központi idegrendszer vagy belsőfül eredetű a szédülés.  Első esetben azonnal mentőt hívunk, CT, neurológiai szakvizsgálat. Második esetben ugyan kellemetlen a tünet de megnyugodhatunk, belsőfül betegségben még senki nem halt bele. Összeírtam, milyen otoneurológiai vizsgálatok vannak nálunk. Röviden: minden. A legkorszerűbb eszközökkel dolgozunk. 

Csak pár szó a szédülésről: fülorrgégészeti eredetű szédülés diagnosztikájával  és kezelésével az otoneurológia foglalkozik, feladata a belsőfül rendszer és az azt beidegző neurológiai hálózat vizsgálata.

A központi idegrendszer érzékeli a szédülést mint tünetet, melynek hátterében lehet PRIMER: (az agy, mint organikus szerv önálló betegsége) pl.: Sclerosis Multiplex, jó- és rosszindulatú tumoros folyamatok, epilepszia, ér- szűkület/elzáródás/ruptúra-bevérzés. Valamint  lehet SECUNDER eredet (más szervi betegség okozta idegrendszeri tünet) melyeket leggyakrabban kardiális (pl.: szív frekvencia zavar, vérnyomás ingadozás), belgyógyászati betegségek (pl.: cukorbetegség, máj-vese-pajzsmirigy elégtelenség, gyógyszer mellékhatások, endokrinológiai kórképek) okoznak. Említésre méltó még a nyaki gerinc rendellenességek (melynek hátterében nyaki izomtónus fokozódás, helytelen fejtartás okozta csigolyaporc  kopások következtében kialakult ér kompressziók, következményes idegrendszeri vérellátási zavar, hypoxia alakul ki). A szédülés további külön entitása a periférás idegrendszer eredet, mely alatt a belsőfül labyrintus rendszer valamint  a szervet ellátó ideg- és érhálózat kórképeit értjük.



Gyakori otoneurológiai kórképek:

-BPPV: helyzetváltoztatás hatására kialakuló pár másodpercig tartó forgó jellegű szédülés, amit általános gyengeség, rossz közérzet követ. Kórkép hátterében a gravitációt-gyorsulást érzékelő kristály az utriculusból a labyrintus rendszerbe kerülve fals ingereket ad le az agy számára.  Kezelés: tornával, manőverekkel

-Meniére betegség: 1-2 órán át tartó heves, rohamszerű forgó jellegű szédülés, melyhez füldugulás és/vagy fülzúgás társul. Kórkép hátterében endolymphaticus zsákban kialakult nyomásfokozódás. Kezelés: gyógyszeres vagy sebészi úton.

-Neuronitis vestibularis: napokig tartó forgó jellegű szédülés, vegetativ tünetekkel. Panasz hátterében egyik oldalon levő egyensúlyszerv ideg begyullad, átmenetileg funkciója kiesik így az ellenoldali ideg túlsúlyba kerül mely okozza a heves szédülést. Kórkép hátterében leggyakrabban infekció áll. Kezelés: osztályos felvétel, tüneti terápia.

-Vesztibuláris migrén: Migrénhez társuló szédülés. Kórélettana ismeretlen. Kezelés: neurológiai szakrendelésen.

-Bilaterális vestibulopathia: kezdetben szédülés majd tartós bizonytalanságérzés alakul ki.Kórkép hétterében ototoxikus gyógyszer vagy autoimmunfolyamat következtében kialakult kétoldali teljes és végleges vestibulopathia. Kezelés: rehabilitáció.

-Felső ívjárat dehiscencia szindróma:erősebb hang hatására forgó jellegű szédülés indul valamint vezetéses hallásvesztés alakul ki tartósan. Kórkép lényege, hogy a felső ívjárat csontos fala megnyílik így a perilympha az intracraniális tér fele közlekedik. Kezelés: sebészi.

-Labyrinthitis: Tünete hasonlít a neuronitis vestibularishoz, de ezt jellemzően még halláspanasz, tinnitus, fülfájdalom, láz kísérheti. Ez esetben nem csak az ideg, hanem a teljes belsőfül be van gyulladva. Kórkép hátterében leggyakrabban fertőzés áll.  Kezelés:sz.e antibiotikum, gyulladáscsökkentő.



Otoneurológiai kivizsgálás:

-Alap szédüléses vizsgálat, első feladata annak tisztázása, hogy a szédülés hátterében belsőfül betegség vagy egyéb kórkép gyanúja merül fel. Része a vestibulo-oculáris reflex vizsgálata mely a szemmozgást végző ideg és az egyensúly szerv közti kapcsolat épségét ellenőrzi (nystagmus, kalorikus ingerlés, Halmágyi teszt), optokinetikus reflex felelős hogy egy mozgó tárgyat a beteg végig a foveáján tud fixálni, eltérés során központi idegrendszeri zavar gyanú merül fel. Fixáció gátlás vizsgálata mely az egyik legbiztosabb jel perifériás eredetű szédülésben. Statokinetikus próbák az egyensúly rendszer és az izomrendszer kapcsolatáról adnak információt. 

-vHIT vizsgálat:az alap vizsgálat részeként jelenlevő vestibulo-oculáris reflexet objektivizálja ez az ICS Impulse eszköz, mely által a „szem EKG-jának” fele meg. Speciális fejmozdításokkal ingerületbe hozzuk az egyensúlyszervet mely több szinten is kapcsolódik a kompenzáló szemmozgásért felelős idegpályákhoz, az eszköz végül bulbus mozgást detektálja (az apró mikrosecundumos szemmozgást is tudja érzékelni, amit a vizsgáló orvos szabad szemmel nem látna). A kóros szemmozgások és azok  iránya korrelál a vele összeköttetésben levő labyrintus rendszer beteg alegységével. Tehát számunkra a patológiás szemmozgás tükörként mutatja az egyensúlyozó szerv betegségét. 


Magánklinika a 10 – 16 kerület határán

 

Az Ezüstfény Magánklinika 2014 augusztusában indult. Büszkék vagyunk arra, hogy három és fél év alatt több mint 31000 páciens közel 49000 alkalommal fordult hozzánk egészségügyi problémájával és tisztelt meg minket bizalmával. Családi vállalkozásként mindig a magas színvonal megtartására törekszünk, ezért a páciensközpontú betegellátás mellett, folyamatos fejlesztésekkel és bővítésekkel garantáljuk orvosaink és betegeink számára a lehető legjobb körülményeket a gyógyításhoz és gyógyuláshoz egyaránt. Személyes jelenlétünkkel mindig igyekszünk figyelemmel kísérni pácienseink reakcióit, véleményeit és azt, hogy miben lehetnénk még jobbak. Talán ez az, ami megkülönbözteti magánrendelőnket a többitől. Köszönjük a rengeteg pozitív visszajelzést, ezek sok energiát adnak nekünk a mindennapokban! 2017 ben 24 000 betegellátást végeztünk melyek kapcsán 31 negativ észrevételt kaptunk vagyis a betegek 0,129 % élt kifogással. Sajnos egy kifogásolt eset is sok de mi minden nap azon dolgozunk, hogy betegeink elégedetten távozzanak tőlünk.

Kérjen időpontot online

Kövess minket a Facebookon!

Facebook Pagelike Widget

Copyright © 2018 Ezüstfény Magánklinika