Hallójárati ekcéma

Hallójárati ekcéma


Biztos mindenki hallott már a pillangó-effektusról, Ray Bradbury 1952-ben írt novellájában kissé túlreagálta’ az effektust, vázolta egy véletlen elpusztított pillangó következtében kialakult láncreakciót, mely végül az amerikai politika gyökeres változását eredményezte. A hallójárati ekcéma nem Sci-fi, nem is fikció, hanem valós és gyakori probléma, viszont a példát nem hiába írtam, sokszor az ekcéma kialakulásához is elég egy kisebb behatás ami egy önmagát gerjesztő ördögi körbe kezd, krónikusan fenntartva az állapotot. Ebben a bejegyzésben az ekcéma okait, kezelését nézzük át.

Dr. Szentner Kinga vagyok, allergológus, fül-orr-gégész, immunológus, fej- nyaksebész.

 

Akinek ekcémás a füle, tudja mik a tünetek de a teljesség kedvéért röviden összeírnám:

Így néz ki egy súlyosabb esetnél,


hallójárati ekcéma


nem minden Betegnél látjuk ezt, viszont ami gyakori, hogy az intenzitása változó, van hogy napokig teljesen elmúlik majd ismét fellángol. “Legidegesítőbb” hogy viszket, sokszor nem hagyja a Beteget még aludni sem, vakarás miatt pedig könnyen felülfertőződhet és hallójárat gyulladás alakulhat ki  (Nő Betegeimtől tudom, hogy ez a fájdalom  “rosszabb mint a szülés”). 

Az ok lehet exogén (külső behatás) és/vagy endogén (szisztémás eredet).

EXOGÉN: ritka az irritatív ok (ha bőrt károsító vegyszer pl sav, lúg kerül a beteg fülébe, befolyik a dauer víz) és szintén ritkán találkozunk fototoxicitás, fotoallergiával. Ami viszont gyakori az allergiás kontakt dermatitis, ezen belül is a IV-es tipusú hypersenzitivitás. Patomechanizmusát az immunológia jegyzetemből fotóztam. (Hogy mindez kialakuljon kell egy adott antigénre allergiás hajlam valamint egy sérült bőr barrier vagy genetikailag a bőr szerkezete gyengébb vagy külső károk miatt. (akinek van ideje javaslom a fülzsír jegyzet átfutását, röviden: fülzsír védi a bőr integritását! Ne piszkáljuk, mert kiszárad és sérülni fog a hallójárati hám.)




Ebben arról van szó, hogy egy allergén mikor találkozik a bőr Langerhans immunsejtjével, akkor a sejt hátára veszi az allergént és a környező nyirokcsomókba szállítja, ott gyulladásos sejteknek prezentálja/bemutatja, akik vérszemet kapva osztódni kezdenek és az adott bőrterületre vándorolva egy heves reakciót indítva a maradék antigéneket is pusztítják, eltakarítják (ami a bőrünk, kötőszövetünk károsodásával is jár ez okozza a panaszt) de nem ez a fő probléma (ez hamar meggyógyulna) hanem hogy memória sejtek is képződnek és a gyulladt területen “sátrat vernek”  és figyelnek, amint újra jelentkezik az allergén, azonnali támadás, gyulladás alakul ki,  a probléma meg az hogy a Beteg sokszor nem tudja pontosan mi az (melyik allergén) ami ezt okozza.

Ami gyakori: kezdhetünk egy párnacserével, lehet hogy abban poratka, gombaspóra van amik indítják a gyulladást, fülbevalók-fémallergia, arckrémek és a hajfesték is, ugyan azt nem a fülünkbe kenjük, de az immunsejtek néha célállomást tévesztenek és máshol alakítják ki az ekcémát, aztán még ami provokálja illóolajok, gyanták, tartósítószerek, latex, perubalzsam, mobiltelefon, gyógynövényes fülcseppek, sampon, füldugó, fülhallgató, pollenek, és ehhez a mechanizmushoz tartozik a seborrheas dermatitis: Mallessezia gomba tanyázik a bőrön és tartja gyulladásban. Ha mindezeket kizártuk akkor még kérhetjük bőrgyógyász segítségét, aki tesztekkel (prick teszt, labor) próbálja kideríteni a bűnös antigént. Az is előfordul, hogy sikerül megtalálni a kiváltó antigént és mégsem gyógyul a folyamat, ennek leggyakori oka hogy kialakult egy krónikus lokális bakteriális fertőzés, ami fenntartja a gyulladást, tehát azt antibiotikummal ki kell onnan takarítani ezt követően már  várhatjuk a gyógyulást.

ENDOGÉN: Itt már át kell mennünk Columbo-ba, ez igazi nyomozó munka, nem egyszerű. A beteg segítségére is szükség van, hogy megfigyelje mihez köti a panasz fellángolását. Mikor szisztémás eredetű a bőrelváltozás, akkor általában nem csak a fülnél van bőrpanasz hanem testszerte. Ennek egy fül-orr-gégész már nem szokott nekiállni, bőrgyógyászati konziliumot kér.

Differenciál diagnosztikai szempontból fontos kórképek a psoriasis, scabies, gyógyszer mellékhatás, hyper IgE szindróma, Wiskot-Aldrich szindróma, ectodermális dysplazia,  cután T-sejtes lymphoma, lupus, ezek a kórképek csak hasonlítanak (“kinézetre”) az ekcémára. Az ételek felnőtt korban általában nem okoznak ekcémát de a folyamat fellángolását előidézhetik, leggyakoribb ilyen étel a tej, tojás, búza, mogyoró. Szisztémás okok közül leggyakrabban az atópiás hajlam okoz még hallójárati ekcémát, itt a fő gond hogy a felszíni hámsejteket összekötő fillagrint kódoló gén hibás, ezért a sejtek egymástól szétválnak így a bőr dehydratálódik (kiszárad), változik a Ph ami a sejtek működés zavarát okozza és kialakul egy steril gyulladás ami hamar felül is fertőződik  majd indul a krónikus fázis.

Egyéb dermatitisek, ezek már kevésbé jelentkeznek a hallójáratban: dyshidrotikus ekcéma, nummuláris ekcéma, stasis dermatitis, exsiccatiós dermatitis, neurodermatitis.

KEZELÉS: a kiváltó okot kell megszűntetni. Tudom, könnyű ezt mondani, sok tényező van a háttérben. De jó esetben tényleg erről van szó, kerülni a kárt okozó faktort majd szükség esetén egy lokális vagy szisztémás antibiotikummal a háborús területet “feltisztítjuk” és indulhat a gyógyulás. Amíg nincs meg a kiváltó tényező addig javasolt: bőr barrier támogatása, hidratálása (korábban írtam a fülzsír tranaszplantációról), lehetőleg “mindenmentes” hámosítót használjunk, bőrpuhítót, időnként lehet pár napig helyileg steroidos krémet, helyileg ható immunterápiák is vannak kenőcs formában, “Fület víz ne érje”– bár ezt ha van ekcéma, ha nincs akkor is mindig elmondjuk. 

Összességében nem lehetetlen a dolog (a gyógyulás) de sok türelem és kitartás kell mire a kiváltó okot megtaláljuk. 

Zárásként Dr. Bubo-t idézném: 

“Milyen bölcs meglátás az, amelyet Nagyalaptan Professzor így fogalmazott meg: a kis baj akkor válik jelentéktelenné, ha egy nagyobbat is sikerül a beteggel beszereztetni. “

Az ekcéma valóban nem a világ legsúlyosabb betegsége, de komoly hatással van az életminőségre. Kezdetben lehet próbálkozni tüneti terápiával viszont ha nem megy, akkor neki kell állni a kivizsgálásnak. 

Irodalom:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10239928/
  2. https://www.mdpi.com/2073-4409/13/5/425
  3. https://dermnetnz.org/topics/dermatitis

Kép:

1. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21842-ear-eczema


Magánklinika a 10 – 16 kerület határán

 

Az Ezüstfény Magánklinika 2014 augusztusában indult. Büszkék vagyunk arra, hogy három és fél év alatt több mint 31000 páciens közel 49000 alkalommal fordult hozzánk egészségügyi problémájával és tisztelt meg minket bizalmával. Családi vállalkozásként mindig a magas színvonal megtartására törekszünk, ezért a páciensközpontú betegellátás mellett, folyamatos fejlesztésekkel és bővítésekkel garantáljuk orvosaink és betegeink számára a lehető legjobb körülményeket a gyógyításhoz és gyógyuláshoz egyaránt. Személyes jelenlétünkkel mindig igyekszünk figyelemmel kísérni pácienseink reakcióit, véleményeit és azt, hogy miben lehetnénk még jobbak. Talán ez az, ami megkülönbözteti magánrendelőnket a többitől. Köszönjük a rengeteg pozitív visszajelzést, ezek sok energiát adnak nekünk a mindennapokban! 2017 ben 24 000 betegellátást végeztünk melyek kapcsán 31 negativ észrevételt kaptunk vagyis a betegek 0,129 % élt kifogással. Sajnos egy kifogásolt eset is sok de mi minden nap azon dolgozunk, hogy betegeink elégedetten távozzanak tőlünk.

Kérjen időpontot online

Kövess minket a Facebookon!

Facebook Pagelike Widget

Copyright © 2018 Ezüstfény Magánklinika