PARACELSUS: “Isten addig nem adott betegséget az emberre, amíg előbb a gyógynövényt, (amely elmulasztja a betegséget,) meg nem teremtette a Földön.”
Kanadában élő orvos kollégámtól tudom, hogy náluk az egészségügyi ellátás alanyi jogon jár, nem kell érte fizetni, cserébe egy fülmosásra a várólista kb másfél év, komolyabb probléma esetén is több hónap mire a Beteg sorra kerül. Nincs B-terv, nem jellemző hogy ott lenne magánellátás (hiába van az embernek pénze nincs hova menni, max más országban műtteti magát) viszont minden második sarkon természetgyógyász van. Ott ez a módi. Az átlag életkor 82,5 év felett van. Aki szeretne, ezen gondolkodhat.
Tárgyra térnék, ebben a jegyzetben a gyógynövényekről lesz szó (pár éve jártam fitoterapeuta képzésre, a jegyzeteimből szedtem össze az adatokat). Sorra venném a felső légúti panaszokat és az ajánlást, hogy milyen gyógynövény teát érdemes fogyasztani, vagy inhalálni, párologtatni ami segíti a szervezetet a gyógyulásban. (Biztonság kedvéért írom, ha a panasz nem enyhülne vagy fokozódna, akkor forduljunk orvoshoz.)
Antibakteriális hatású: fokhagymát is ide sorolhatjuk (mert hivatalosan gyógy- és fűszernövénynek számít), kakukkfű, szurokfű, borsikafű- forrázatot készítve megisszuk.
Fertőtlenítő: majoranna, izsóp, levendula, rozmaring, édeskömény, ánizs, koriander, bazsalikom- szintén forrázatot szoktunk készíteni.
Egy kis tudomány, PubMed forrásból: A gyógynövények farmakológiai aktivitása többnyire a másodlagos metabolitokban rejlik, ezek felelősek antimikrobiális tulajdonságokért. Ezek a metabolitok támpontokat kínálnak új antimikrobiális és gombaellenes gyógyszerek előállításához. A metabolitok osztályai a flavonoidok (flavonok, flavonolok, flavanolok, izoflavonok, antocianidinek), fenolsavak (hidroxibenzoe-, hidroxifahéjsavak), sztilbének, kinonok, tanninok, kumarinomarinok, terpenoidok (szeszkviterpén laktonok, diterpének, triterpének, politerpének), alkaloidok, glikozidok, szaponinok, lektinek, szteroidok és polipeptidek. Ezek a vegyületek az antimikrobiális aktivitást blokkolják,felszakítják a mikrobiális membránokat, gyengítik a (kórokozó)sejtanyagcserét, szabályozzák a biofilm képződését, gátolják a baktérium sejtfal szintézist, gyengítik a baktérium terjedést, csökkentik a mikrobiális toxintermelést.
Száraz köhögés: 2ek fehérmályva gyökér. 4dl vízben 8 órán át áztatjuk, 2-3 adagokban megisszuk
Hurutos köhögés: édeskömény+kakukkfű+majoranna 1-1 ek, 2dl vízben 3 percig főzzük, 15 percig állni hagyjuk és 2-3 részletben megisszuk
Láz-gyulladás csökkentés:kakukkfű, borsmenta, kankalinvirág, hársfa, feketebodza, ezekből forrázatot lehet készíteni, megisszuk.
Megint egy kis tudomány: A nagy aktivitású flavonoidok, a kvercetin csökkentik a lipidszintet a kórokozó kétrétegű sejtfalában ami kiszáradáshoz vezet, valamint a megnövekedett membrán permeabilitás támogatja az intracelluláris fehérje és ionok szivárgását S. aureusban és S. mutansban. Ezek a vegyületek hozzájárulnak az ampicillinnel és a tetraciklinnel való szinergikus hatáshoz. Gyönyörű. Nekem legalább is tetszik.
Védőréteg képzés gyulladásban: fehérmályva gyökér, papsajt virága, lenmag. 1-1 ek, 8 órát áztatni. 2dl vízben és ezzel kell gargarizálni.
Hörgőtágító: pemetefű, kakukkfű, cickafarok virág, forrázat
Nyákoldó: édesgyökér- forrázatot készíteni, iszogatni
Arcüreg gyulladás: öblítéshez: angyalgyökér, bazsalikom, levendula, majoranna, szegfűszeg- forrázat, lehűtve, higítva! gőzöléshez: kakukkfű, borsmenta, szurokfű, édeskömény
Hát ennyi lenne, akinek megjött hozzá a kedve, kellemes bogarászást a gyógynövények világában, jó kotyvasztást és mielőbbi gyógyulást kívánok.
Irodalom:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6963422/