A migráció üteme nem teljesen ismert, és sebességét az állkapocs mozgása nem befolyásolja, ahogy azt korábban gondoltuk. Ha a beteg több fülzsírt termel (mint korábban írtam, ennek oka még ismeretlen, táplálkozás? hormonok? külső klíma?), mint amennyit a migrációs folyamat el tudna szállítani a hallójáratból, (vagy ha fülpiszkálóval visszatömeszeljük, headset, füldugót, hallókészüléket viselünk) akkor a fülzsír felhalmozódik és már kész is a fülzsírdugó, melynek eredménye a füldugulás, időnként jelentkező fülzúgás kíséretében. (Ritkán száraz torok felöli köhögést is okozhat, a korábban leírt X-es agyideg látja el a hallójárat de többek közt az algatat gége beidegzését és ezek közös pályán egymással kapcsolódva okozhatják a panaszt, még ritkábban szédüléssel is találkozunk)
Norvég kollégámtól tudom, hogy országukban mindenki felejtse el a fülmosás, olajat javasolnak, ami pár hónap alatt “feloldja” elfolyósítja” a zsírt ami szép lassan kifolyik a a beteg füléből. De hát ki szeret hónapokig bedugult füllel lenni?
Fülzsír eltávolításra, zsír állagától függően többféle technika van. Egy száraz, alapjához nem tapadó zsírdugót horoggal is ki tudunk szedni, fülzsír mögé kerülve könnyedén kibillentjük a cerument, másik a fülmosás, illetve szívókészülékkel “kiporszívózzuk” a fület. Nem csak a zsír állagától függ hogy melyik megoldást választjuk, számít a hallójárat tágassága, van e gyulladás, vagy dobhártya perforáció. A beavatkozást mindig úgy kezdjük, hogy először körülnézünk, mivel is állunk szemben. (zárójel: akár egy gombás externa is okozhat füldugulást! amit véletlenül se mossunk, mert ilyenkor nem ritka hogy a folytamat már a dobhártyát kilyukasztotta és bemossuk a gombás váladékot a dobüregbe) majd a megfelelő technikával megszabadítjuk a betegek. És itt még nincs vége. Ezt követően alaposan átnézzük a járatot van e más teendőnk, majd a bőrcsövet fertőtlenítővel ecseteljük.
A fülpiszkáló a fülkagyló tisztítására való, szögezzük le. De ha már valaki mindenképpen szeretne a hallójáratába nyúlni akkor ami szóba jöhet a
- fülgyertya: ez nem hozza ki a fülzsírt de legalább nem árt és az
- olaj: ez sem fog gyors megoldást hozni de legalább nem gyullad be a füle.
Hydrogéperoxid vagy vizes bázisú oldatokkal pedig azt érjük el, hogy a fülzsír megszívja magát vízzel, alatta a hám felázik majd a normálflóra szépen a kötőszövetbe jutva gyulladást indít, a hallójáratban fülpiszkálóval való machinálást mindezek után gondolom már nem kell bemutatni, egyszerű fizika: egy tompa eszközzel a zsírt csak befele tudjuk tolni.
Cerumen “barátunknak” nagyon sokat köszönhetünk (ezt csak az tudja igazán, akinek nincs) valamint sok galibát is okozhat, így némi tisztelet is jár neki. Ha aktívabb a kelleténél akkor bízzuk szakemberre. A fülzsír nem játék, ha azt kibillentjük az egyensúlyából akkor annak (elhúzódó) következményei lehetnek.
A nagyon szorgalmasoknak ami szóba jöhet, hogy hetente 2-3x olajozza a hallójáratait (pl fültisztítás után, amikor tudjuk, hogy tiszta a járat) rendszeres olajozásnál a fül “azt hiszi” hogy zsíros és talán nem termel annyi fülzsírt.
Irodalom:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6455578/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448155/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10302614/
Képek:
- https://m.haber7.com/saglik/haber/2826434-kulak-kiri-nedir-kulak-temizligi-nasil-olur
- https://www.istockphoto.com/hu/vektor/emberi-fül-anatómiája-fülek-belső-szerkezete-a-hallásvektor-ábrája-gm1150305939-311345915
- https://www.researchgate.net/figure/Microscopic-view-of-the-external-ear-canal-after-2-months-of-irrigations-reveals-the_fig1_221723003