Fülzsír eltávolítása

A fülzsír eltávolítása


Üdvözlet!

Ebben a bejegyzésben, a fül-orr-gégészeti ellátás egyik leggyakoribbi panaszát járjuk körül, a fülzsírt, avagy amikor “a jóból is megárt a sok”.

Dr. Szentner Kinga vagyok, fül-orr-gégész, immunológus, fej- nyaksebész, allergológus.


fülzsír eltávolítás

Fül az egyik leglogikusabban felépített szervünk, az általa termelt fülzsír képezi az első védelmi kaput, mely a fertőzések számára átjárhatatlanná teszi hallójárat bemenetet, ezáltal védi a külső fül, dobhártya integritását. A fülzsír fontossága évek óta ismert, már az 1980-as években a Laryngoscope-ban is megjelent egy cikk melyben leírásra kerül, hogy a seborrheas dermatitist fülzsír transzplantációval sikeresen kezelték, helyre állította a sejtek közti kapcsolatot, Ph-t, antibakteriális hatása miatt csökkent a gyulladás, megakadályozta a bőr kiszáradását és gyógyulásnak indult a krónikus folyamat. Másik véglet, egy fülzsír tisztítás kapcsán olvastam, hirtelen szívmegállás alakult ki a betegnél. Ennek oka, hogy a hallójáratban, főleg a dobhártya mentén az X-es agyideg egyik kisága, az Arnold ideg tekereg, mely a X-es főideg szív beidegzését megzavarta, ez extrém ritka, ami gyakoribb hogy a beavatkozás megköhögtetheti a beteget illetve a belsőfülre gyakorolt hatás miatt szédülés jelentkezhet.


De hagyjuk a szélsőségeket, lássuk a fülzsír, latinul: cerumen, gyerekeknek: “mini manók” száraz patofiziológiáját:


Az elhalt hámsejtekből származó keratin a cerumen tömegének nagyjából 60%-át teszi ki, a maradék lipidekből és peptidekből áll, amelyeket a külső hallójárat faggyú- és zsírtermelő mirigyei választanak ki. Pontosabban, hosszú szénláncú telített és telítetlen zsírsavak, alkoholok, szkvalén és koleszterin alkotják az acelluláris komponenst. Van akinek szárazabb és van akinek nedvesebb zsírosabb cerumen alakul ki a hallójáratában, hogy ez mitől függ, már számos vizsgálat boncolgatta de még érdemi leírás erről nem született. Sajnos vannak olyan zsírösszetételek is melyek hajlamosíthatnak gombás (Aspergillus terreus) vagy bakteriális (Staphylococcus aureus) fertőzésre, ezt a celluláris komponens és leginkább az antibakteriális peptidek aránya  (béta-defenzin-1, béta-defenzin-2, katelicidin, lizozim, laktoferrin, MUC1, az IgA szekréciós komponens )határozza meg. 

Még ha néha hiba is van a “gépezetben” összességében azt gondoljuk, hogy egy kiszáradt védtelen hallójáratnál messze jobb ha jelen van fülzsír.   


És jöhet a várva várt kérdés,
Mitől lesz a fülzsírdugó?



A hallójárati bőrcső hám migrációja a dobhártya közepétől az Umbotól indul. Új bőrsejtek képződnek az Umbóban, és kifelé mozognak a dobhártya széléig, majd a hallójárat csatornában a külvilág fele tartanak, mint egy szállítószalag.  A külső harmadban a hám alatti kötőszövet puha, felette a bőr ráncosodik és a hámsejtek alapjukról leválva keverednek a mirigyek által termelt lipidekkel. Ebből lesz a klasszikus fülzsír, ami jó esetben a bementben vékonyan körkörösen jelen van mint egy vár körüli védelmi árok (a behatolók ellen).



A migráció üteme nem teljesen ismert, és sebességét az állkapocs mozgása nem befolyásolja, ahogy azt korábban gondoltuk. Ha a beteg több fülzsírt termel (mint korábban írtam, ennek oka még ismeretlen, táplálkozás? hormonok? külső klíma?), mint amennyit a migrációs folyamat el tudna szállítani a hallójáratból, (vagy ha fülpiszkálóval visszatömeszeljük, headset, füldugót,  hallókészüléket viselünk) akkor a fülzsír felhalmozódik és már kész is a fülzsírdugó, melynek eredménye a füldugulás, időnként jelentkező fülzúgás kíséretében. (Ritkán száraz torok felöli köhögést is okozhat, a korábban leírt X-es agyideg látja el a hallójárat de többek közt az algatat gége beidegzését és ezek közös pályán egymással kapcsolódva okozhatják a panaszt, még ritkábban szédüléssel is találkozunk)


Most mi lesz?


Norvég kollégámtól tudom, hogy országukban mindenki felejtse el a fülmosás, olajat javasolnak, ami pár hónap alatt “feloldja” elfolyósítja”  a zsírt ami szép lassan kifolyik a a beteg füléből. De hát ki szeret hónapokig bedugult füllel lenni?

Fülzsír eltávolításra, zsír állagától függően többféle technika van. Egy száraz, alapjához nem tapadó zsírdugót horoggal is ki tudunk szedni, fülzsír mögé kerülve könnyedén kibillentjük a cerument, másik a fülmosás, illetve szívókészülékkel “kiporszívózzuk” a fület. Nem csak a zsír állagától függ hogy melyik megoldást választjuk, számít a hallójárat tágassága, van e gyulladás, vagy dobhártya perforáció. A beavatkozást mindig úgy kezdjük, hogy először körülnézünk, mivel is állunk szemben. (zárójel: akár egy gombás externa is okozhat füldugulást! amit véletlenül se mossunk, mert ilyenkor nem ritka hogy a folytamat már a dobhártyát kilyukasztotta és bemossuk a gombás váladékot a dobüregbe)  majd a megfelelő technikával megszabadítjuk a betegek. És itt még nincs vége. Ezt követően alaposan átnézzük a járatot van e más teendőnk, majd a bőrcsövet fertőtlenítővel ecseteljük.


Mi az amit otthon fülzsír ellen tehetünk?


A fülpiszkáló a fülkagyló tisztítására való, szögezzük le. De ha már valaki mindenképpen szeretne a hallójáratába nyúlni akkor ami szóba jöhet a 

  • fülgyertya: ez nem hozza ki a fülzsírt de legalább nem árt és az 
  • olaj: ez sem fog gyors megoldást hozni de legalább nem gyullad be a füle. 

Hydrogéperoxid vagy vizes bázisú oldatokkal pedig azt érjük el, hogy a fülzsír megszívja magát vízzel, alatta a hám felázik majd a normálflóra szépen a kötőszövetbe jutva gyulladást indít, a hallójáratban fülpiszkálóval való machinálást mindezek után gondolom már nem kell bemutatni, egyszerű fizika:  egy tompa eszközzel a zsírt csak befele tudjuk tolni. 


Összefoglalva, Szeretjük a fülzsírt? IGEN! Vigyázzunk rá!


Cerumen “barátunknak”  nagyon sokat köszönhetünk (ezt csak az tudja igazán, akinek nincs) valamint sok galibát is okozhat, így némi tisztelet is jár neki. Ha aktívabb a kelleténél akkor bízzuk szakemberre. A fülzsír nem játék, ha azt kibillentjük az egyensúlyából akkor annak (elhúzódó) következményei lehetnek. 

A nagyon szorgalmasoknak ami szóba jöhet, hogy hetente 2-3x olajozza a hallójáratait (pl fültisztítás után, amikor tudjuk, hogy tiszta a járat) rendszeres olajozásnál a fül  “azt hiszi” hogy zsíros és talán nem termel annyi fülzsírt. 

 

 

Irodalom:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6455578/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448155/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10302614/

Képek:

  1. https://m.haber7.com/saglik/haber/2826434-kulak-kiri-nedir-kulak-temizligi-nasil-olur
  2. https://www.istockphoto.com/hu/vektor/emberi-fül-anatómiája-fülek-belső-szerkezete-a-hallásvektor-ábrája-gm1150305939-311345915
  3. https://www.researchgate.net/figure/Microscopic-view-of-the-external-ear-canal-after-2-months-of-irrigations-reveals-the_fig1_221723003


Fülzsír eltávolítása, vagy egyéb fül orr gégészeti problémával szeretettel várjuk a hét minden napján.

X. Kerület, Pesti Gábor utca 26.

 


+36-1/467-5030


Magánklinika a 10 – 16 kerület határán

 

Az Ezüstfény Magánklinika 2014 augusztusában indult. Büszkék vagyunk arra, hogy három és fél év alatt több mint 31000 páciens közel 49000 alkalommal fordult hozzánk egészségügyi problémájával és tisztelt meg minket bizalmával. Családi vállalkozásként mindig a magas színvonal megtartására törekszünk, ezért a páciensközpontú betegellátás mellett, folyamatos fejlesztésekkel és bővítésekkel garantáljuk orvosaink és betegeink számára a lehető legjobb körülményeket a gyógyításhoz és gyógyuláshoz egyaránt. Személyes jelenlétünkkel mindig igyekszünk figyelemmel kísérni pácienseink reakcióit, véleményeit és azt, hogy miben lehetnénk még jobbak. Talán ez az, ami megkülönbözteti magánrendelőnket a többitől. Köszönjük a rengeteg pozitív visszajelzést, ezek sok energiát adnak nekünk a mindennapokban! 2017 ben 24 000 betegellátást végeztünk melyek kapcsán 31 negativ észrevételt kaptunk vagyis a betegek 0,129 % élt kifogással. Sajnos egy kifogásolt eset is sok de mi minden nap azon dolgozunk, hogy betegeink elégedetten távozzanak tőlünk.

Kérjen időpontot online

Kövess minket a Facebookon!

Facebook Pagelike Widget

Copyright © 2018 Ezüstfény Magánklinika