Ha egy szóval szeretném őket jellemezni, akkor olyanok mint egy gépezet, senki és semmi nem érdeki, más sejtekkel nem kommunikál csak fut a program hogy osztódjon, terjeszkedjen.
Míg a baktériumok világa sokkal színesebb, ők kontaktban vannak egymással, a szervezet sejtjeivel – citokinek útján, szervezkednek, változatos stratégia alapján terjeszkednek, pl kötőszövet bontó enzimet termelnek, hogy kialakítsák maguknak az “autópályát”, vagy használják a vírusok által korábban kitaposott utat, jobban összetartanak. A vírust az ilyen közösségi szervezkedés nem érdekli.
A vírus önmagában életképtelen (maximum virionként vegetál, mint egy genetikai bank) valójában egy parazita, minden esetben szüksége van más élőlény sejtjeire, csak intracellulárisan tud aktív életet élni, genomját a sejtjeink DNS-ébe építi és gyakorlatilag a általa legyártat magából több milliót majd mikor már sokan vannak, a sejtmembránja felszakad és a kiszabaduló vírusok újabb sejteket fertőznek.
De hogy melyik sejtbe “mászik”, az receptor függő, és ez ad nekünk segítséget.
Pl.: az orrgarat sejtjeinek receptorához a rhinovírus tud kötődni, míg az influenza vírusok inkább a légcső nyálkahártya sejtjeinek receptorához. Ezért fontos, hogy mivel kezdődött a panasz: orrfolyással? vagy torokfájással? Vagy egyből légcső felöli köhögéssel? – ebből tudjuk, hogy nagyjából melyik vírus lehet.
Felső légúti nyálkahártyához kötődik: Rhinovírus, Adenovírus, Metapneumovírus(ez az alsó légúthoz is kötődik),
Légcső, bronchusok nyálkahártya sejtjeihez kötődik: Koronavírus, Influenza, Parainfluenza, RSV
Rhinovírus: egész évben jelentkezhet, általában orrdugulás orrfolyással (vizes jellegű, sűrű sárga is lehet) kezdődik, 40%-ban lehet torokfájdalom, izomfájdalom, száraz köhögés torok felől, gyermekeknél láz, 10-14 nap alatt tüneti terápiára gyógyul. Lehetséges szövődmények: fülkürthurut, serosus otitis, postinfekciós állapot: ugyan a vírus már nincs jelen de kialakul egy hetekig tartó száraz köhögés, valamint ha a baktériumok kiszimatolják hogy a vírus itt garázdálkodik, akkor megtörténik a felülfertőződés: kb a 7. napon elindul egy állapot romlás, leggyakoribb baktériumok: Streptococcus pneumonie, Haemiphilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus. Ekkor antibiotikum válhat indokolttá, leggyakrabban amoxicillin, makrolidet, cefiximet, cefuroximot indítunk a jelenleg ismert rezisztencia alapján.
Megyünk egy emelettel lejjebb.
Adenovírus: Ezzel a vírussal inkább nyáron találkozunk, garat-algatati nyálkahártyához kötődik ÉS a gasztrointesztinális traktus sejtjeihez, tehát lesz egy torokfájásunk és hasi panaszok. Ezt a betegséget már jobban megérezzük, indul a torokfájás majd jön a vizes orrfolyás, száraz torok- aztán légcső felöli köhögés, láz, conjuctivitis! , megnagyobbodott nyirokcsomók, szövődményként minimum mint a rhinovírusnál de akár még egy pneumóniába is belecsúszhatunk.
Szabály: kezdetben nincs gyógyszer, felülfertőződés esetén jöhet az antibiotikum (mondjuk nagyjából minden vírusnál ez a menet). Nem kell tőle annyira tartani, egy egészséges ember ezt is simán kiköhögi magából.
Coxackie: Inkább a gyerekeket betegíti, nyáron- kora ősszel terjed. Leginkább a csecsemők érintettek, a vírus képes átjutni a vér-agygáton valamint a máj, szívben is van receptora így kiterjed panaszokat, tüneteket okozhat, gyakori a bőrelváltozás is (ami segít a diagnosztikában) ez a kéz-láb-száj betegség. Felnőttekkel szemben már nem olyan erős, általában hordozzák és a kicsiknek átadják. Ha mégis van tünet: torokfájás, gyengeség, elesettség, herpangina, sebek hólyagok a szájüregben, lágyszájadon de a bőrön is jelentkezhet.
Jöhetnek a trachea felső szakaszát és az alsó légutakat érintő vírusok
Parainfluenzavírus: Ősztől tavaszik találkozunk vele, a felnőttek 90%-a már átesett ezen a fertőzésen. Szokás szerint a csecsemők, idősek és a tüdőbetegek vannak nagyobb kockázatnak kitéve.
Száraz légcső felöli köhögéssel indul, ami erőteljes és a kiszáradt nyálkahártya fájdalmassá válik, majd indul a láz, orrfolyás, nehézlégzés, vége fele megjelenik a hurut, váladékot köhögünk fel (ami akár zöld is lehet, vagy sűrű sárga ez még nem jelenti hogy felülfertőződött, ha kezd javulni a közérzetünk, nincs láz akkor nem kell antibiotikum) indul a tisztulási/gyógyulási szakasz, max egy kis hurutoldó, párásítás jól jöhet.
Influenza: ezt a vírust nagyjából már a reklámokból is ismerjük, fáj mindenünk. Télen jellemző hogy terjed, virulens tehát könnyen elkaphatjuk. Általában fejfájással kezdődik, testfájdalom (izom izületek csontok), láz, rossz közérzet, majd jönnek a tipikus náthás panaszok vizes huruttal. Hasonlít egy “megfázásra” de azért nem illik összekeverni a kettőt, nem is szoktuk, influenzánál komolyabb panaszok vannak. Szokás szerint, a rizikó faktorral élőknél számolnunk kell a szövődmények lehetőségével.
Gyógyszer nincs, védőoltás van.
A rendelőbe általában vagy akut panasszal jönnek a betegek az inkubációs idő után pár nappal vagy hetekkel később mikor megunják hogy “még mindig köhögök”.
-Első esetben meggyőződünk arról hogy semmi kétség ez jelenleg egy vírusos fertőzés, életmódbeli tanácsokkal ellátjuk.
-Második esetben a leggyakoribb opciók:
postinfekciós állapot: már rég nincs fertőzés, csak a nyálkahártya még nem tért magához (a vírusok reverzibilisen károsítják a nyáltermelő mirigyeket emiatt szárazság van, a cilliumok sem mozognak mert nincs a nyálkahártya felszínen szokásos nyákos filmréteg amiben vígan “lubickolnának”, és ha ez nem lenne elég, köhögés miatt gyakran a gyomorsavunk is feljön ami sokáig fent tarthatja a steril gyulladt állapotot.
Nem is vírus volt!, már kezdetektől atípusos fertőzés okozza a panaszt: pl Chlamydia, Mycoplasma- ekkor jöhet az antibiotikum.
A felső légúti bakteriális fertőzésnek, egy külön bejegyzést szentelek.
Irodalom:
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12342-common-cold
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/11129-hand-foot-and-mouth-disease
- https://courses.lumenlearning.com/suny-microbiology/chapter/the-viral-life-cycle/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560719/
- https://www.chop.edu/conditions-diseases/adenovirus-infections
Kép:
https://www.slideshare.net/slideshow/virology-94670696/94670696