Már Kr. e. 300-ban, Hippocrates javasolta tanítványainak, hogy meztelenül vizsgálják a betegeket. Nálunk ilyesmire nem kell számítani de a lényeg ebben az, hogy amennyire lehet egészében lássuk a beteget, vegyük észre az apró árulkodó jeleket is. A Beteg nem csak egy fülből vagy egy mandulából áll, mondás szerint minden fül ‘végén’ ott van egy ember. A belső szisztémás rendszer károsodása sokszor megmutatja magát a periférián. Például egy visszatérő dermatitis, necrotizáló hallójárat gyulladás vagy fülkagyló porchártya gyulladás hátterében állhat egy lokális fertőzés de lehet hogy egy gyulladt vékony-vastagbél az alapja, ahol a barrier nem jól működik és emésztetlen nagy molekulasúlyú antigének kerülnek a keringésbe onnan a szövetekbe és okozzák a panaszt valamint hosszú távon a belső szervek károsodását, leírtak IBD, Chron betegséget is a háttérben. Sajnos nem tudunk mindig eléggé résen lenni, annál azért bonyolultabb a szervezet, de legalább igyekezzünk.
Dr. Szentner Kinga vagyok, immunológus, fül-orr-gégész, allergológus, fej- nyaksebész.
Összeírtam néhány-, a leggyakoribb autoimmun kórképeket amik szinte minden esetben fül-orr-gégészeti panaszokkal (is) járnak. Hallójárat dermatitis, eczéma szorosan nem kapcsolódik a témához, arról majd egy külön jegyzetben írnék. (Az autoimmun betegség azt jelenti, hogy az immunrendszer a saját sejtjeinket, szöveteinket idegennek tekinti, nem ismeri fel őket és támadást indít ellene. )
Sjögren szindróma:
Autoimmun gyulladásos folyamat következtében könny- nyál- külső elválasztású mirigyek károsodása alakul ki. A mirigyet elöntik a pusztításra programozott citotoxikus T lymphocyták, mely a szövetek lassú de folyamatos pusztulását okozza. Ezzel párhuzamosan gyakran aktiválódnak még az immunglobulin(kis jelölő fehérje molekula) termelő B lymphocyták is melyek terméke mirigyen kívüli szövetekben lerakódhatnak, okozva érgyulladást, tüdő-veseérintettséget. Jellemző klinikai tünet, hogy a fej-nyak régióban levő nagy nyálmirigyek megduzzadnak, fájdalmassá válnak, száj- szemszárazság alakul ki, későbbiekben gyakori a hasnyálmirigy gyulladás, bőrön purpurák, atróphiás gyomornyálkahártya gyulladás, tüdőgyulladás, perifériás idegek érellátása károsodik melynek következtében trophikus zavar, pszichés érintettség alakulhat ki, vesegyulladás, raynaud szindróma.
Diagnózis: Schirmer teszt, szövettan, nyálmirigy stimulációs vizsgálat, képalkotó vizsgálat, labor (SS-a, SS-b, süllyedés, IgM és IgG vizsgálat) Kezelés: steroid, cyclosporin A, és már hatásosan alkalmazzák az immunterápiákat is, a B- és T lymphocyta blokkoló antitesteket.
Vasculitis:
A kórkép az erek falának gyulladásával járó, necrotikus (kifekélyesedő szövetelhalás) betegség. Hátterében leggyakrabban immunkolplexek (kis fehérje molekulák összecsapódnak, mint egy kis kristállyá alakulva) lerakódnak, (ritkábban T sejtes reakció áll). Klinikum attól függ, hogy mekkora méretű ereket érint a betegség és mely szervekben. Fül-orr-gégészetben a kisereket érintő, Wegener granulomatózis (granulomatózis polyangitis) kórképpel találkozhatunk. A betegségben közel 100%-os az orrnyálkahártyát érintő necrotizáló folyamat, orrsövény perforáció, gyakori gennyes orr-melléküreg gyulladás, (emellett károsodhat a tüdő (gyakori tüdőgyulladás, vérköpés, röntgen leleten üregképződés, infiltráció látható) és a vese (proteinúria, haematúria), ritkán érintettek az izületek, szaruhártya, megjelenhetnek a bőrön purpurák és megfigyelhető a raynaud jelenség is).
Diagnózis: szövettani mintavétel (melyben látható a perivasculáris granulomatosus gyulladás, necrotizáló vasculitis), vizelet vizsgálat, tüdő képalkotó vizsgálata, labor (cANCA- proteináz 3 elleni antitest, myeloperoxidáz elleni antitest) Kezelés: steroid, Cyclophoshamid, intravénás immunglobulin (IVIG)
Polychondritis:
A betegség a porcszövetet érinti, fellángoló, progrediáló gyulladásos, porcot destruáló folyamat. A diagnózis feltétele, hogy a következőkből legalább 3 szerepeljen az anamnézisben: két oldali fülkagyló chondritis, nem erozív –szeronegativ- polyarthritis, orr porc chondrosis, cojuctivitis-uveitis, trachea-larynx chondritis, cochlearis-vestibuláris zavar. (Magyarul, fülkagyló porc gyulladásán kívül még érintheti a gégeporcokat, szédülést és hallásvesztést okozhat, izületi gyulladás is jelentkezhet)