Autoimmun betegségek

Autoimmun betegségek fül orr gégészeti manifesztációi


Már Kr. e. 300-ban, Hippocrates javasolta tanítványainak, hogy meztelenül vizsgálják a betegeket. Nálunk ilyesmire nem kell számítani de a lényeg ebben az, hogy amennyire lehet egészében lássuk a beteget, vegyük észre az apró árulkodó jeleket is. A Beteg nem csak egy fülből vagy egy mandulából áll, mondás szerint minden fül ‘végén’ ott van egy ember. A belső szisztémás rendszer károsodása sokszor megmutatja magát a periférián. Például egy visszatérő dermatitis, necrotizáló hallójárat gyulladás vagy fülkagyló porchártya gyulladás hátterében állhat egy lokális fertőzés de lehet hogy egy gyulladt vékony-vastagbél az alapja, ahol a barrier nem jól működik és emésztetlen nagy molekulasúlyú antigének kerülnek a keringésbe onnan a szövetekbe és okozzák a panaszt valamint hosszú távon a belső szervek károsodását, leírtak IBD, Chron betegséget is a háttérben. Sajnos nem tudunk mindig eléggé résen lenni, annál azért bonyolultabb a szervezet, de legalább igyekezzünk.

Dr. Szentner Kinga vagyok, immunológus, fül-orr-gégész, allergológus, fej- nyaksebész.

Összeírtam néhány-, a leggyakoribb autoimmun kórképeket amik szinte minden esetben fül-orr-gégészeti panaszokkal (is) járnak.  Hallójárat dermatitis, eczéma szorosan nem kapcsolódik a témához, arról majd egy külön jegyzetben írnék. (Az autoimmun betegség azt jelenti, hogy az immunrendszer a saját sejtjeinket, szöveteinket idegennek tekinti, nem ismeri fel őket és támadást indít ellene. )

Sjögren szindróma:

Autoimmun gyulladásos folyamat következtében könny- nyál- külső elválasztású mirigyek károsodása alakul ki. A mirigyet elöntik a pusztításra programozott  citotoxikus T lymphocyták, mely a szövetek lassú de folyamatos pusztulását okozza. Ezzel párhuzamosan gyakran aktiválódnak még az immunglobulin(kis jelölő fehérje molekula) termelő B lymphocyták is melyek terméke mirigyen kívüli szövetekben lerakódhatnak, okozva érgyulladást, tüdő-veseérintettséget. Jellemző klinikai tünet, hogy a fej-nyak régióban levő nagy nyálmirigyek megduzzadnak, fájdalmassá válnak, száj- szemszárazság alakul ki, későbbiekben gyakori a hasnyálmirigy gyulladás, bőrön purpurák, atróphiás gyomornyálkahártya gyulladás, tüdőgyulladás, perifériás idegek érellátása károsodik melynek következtében trophikus zavar, pszichés érintettség alakulhat ki, vesegyulladás, raynaud szindróma.

Diagnózis: Schirmer teszt, szövettan, nyálmirigy stimulációs vizsgálat, képalkotó vizsgálat, labor (SS-a, SS-b, süllyedés, IgM és IgG vizsgálat) Kezelés: steroid, cyclosporin A, és már hatásosan alkalmazzák az immunterápiákat is, a B- és T lymphocyta blokkoló antitesteket. 

Vasculitis:

A kórkép az erek falának gyulladásával járó, necrotikus (kifekélyesedő szövetelhalás) betegség. Hátterében leggyakrabban immunkolplexek (kis fehérje molekulák összecsapódnak, mint egy kis kristállyá alakulva)  lerakódnak, (ritkábban T sejtes reakció áll). Klinikum attól függ, hogy mekkora méretű ereket érint a betegség és mely szervekben. Fül-orr-gégészetben a kisereket érintő, Wegener granulomatózis (granulomatózis polyangitis) kórképpel találkozhatunk. A betegségben közel 100%-os az orrnyálkahártyát érintő necrotizáló folyamat, orrsövény perforáció, gyakori gennyes orr-melléküreg gyulladás, (emellett károsodhat a tüdő (gyakori tüdőgyulladás, vérköpés, röntgen leleten üregképződés, infiltráció látható) és a vese (proteinúria, haematúria), ritkán érintettek az izületek, szaruhártya, megjelenhetnek a bőrön purpurák és megfigyelhető a raynaud jelenség is).

Diagnózis: szövettani mintavétel (melyben látható a perivasculáris granulomatosus gyulladás, necrotizáló vasculitis), vizelet vizsgálat, tüdő képalkotó vizsgálata, labor (cANCA- proteináz 3 elleni antitest, myeloperoxidáz elleni antitest) Kezelés: steroid, Cyclophoshamid, intravénás immunglobulin (IVIG)

Polychondritis:

A betegség a porcszövetet érinti, fellángoló, progrediáló gyulladásos, porcot destruáló folyamat. A diagnózis feltétele, hogy a következőkből legalább 3 szerepeljen az anamnézisben: két oldali fülkagyló chondritis, nem erozív –szeronegativ- polyarthritis, orr porc chondrosis, cojuctivitis-uveitis, trachea-larynx chondritis, cochlearis-vestibuláris zavar.  (Magyarul, fülkagyló porc gyulladásán kívül még érintheti a gégeporcokat, szédülést és hallásvesztést okozhat, izületi gyulladás is jelentkezhet) 




A központi idegrendszer etiológiája nem ismert, 3%-os gyakorisággal fordul elő, viszont ez a leggyakoribb halálozási ok ebben a kórképben. (Nincs specifikus labor markere.) Kezelése: steroid, cyclosprin, protézisekkel helyreállító műtét.

Pajzsmirigy autoimmun betegségei:

-Graves-Basedow kór: a szervezetben antitest termelődik a pajzsmirigy sejteken levő TSH receptor ellen, mely fokozott-kontrollálatlan hormontermelésre kényszerítik a sejteket, melyek következtében hyperthyreosis alakul ki. Tünete: Basedow írta le a merseburgi triászt: pajzsmirigy megnagyobbodás, szapora szívverés, előredülledő szem. Mindezek mellet gyakori az idegrendszerei tünetek (nyugtalanság),  meleg-nedves bőr, hajhullás, hajtöredezettség, lábszár elülső felén a bőr megvastagodása (narancshéjhoz hasonló-mixoedema).

Diagnózis: labor (TSH szint alacsony, tiroxin (fT4) és a trijódtironin (fT3) szint magas, képalkotó (ultrahang, izotópvizsgálat). Kezelés: Társszakmák bevonásával döntünk a kezelés módjáról, mely lehet gyógyszeres (pl.: Metotyrin), izotópos (jódizotópont jutattunk a beteg keringésébe, amit a pajzsmirigy sejtek felvesznek és az ott sűrűsödő sugárzó anyag elpusztítja a szövetet) és sebészi terápia (a pajzsmirigy jelentős részét eltávolítjuk, a bent maradó kis szövetmennyiség elegendő a normál hormonszint eléréséhez). 

-Hashimoto thyreoiditis: a pajzsmirigy elhúzódó fájdalom mentes gyulladásához és végül pusztulásához vezet. A kórképért az immunrendszer egyik sejtje a lymphocyta felelős, mely hibás működése során a pajzsmirigy sejtekben levő fehérjék (tireoperoxidáz, tireoglobulin) ellen termel antitestet (anti-TPO),  az antitestek a sejtekhez kötődve azt a jelzést adják az immunrendszer többi sejtjeinek hogy a pajzsmirigy egy idegen szövet, amit el kell pusztítatni. A betegség családon belül halmozódik, tehát hátterében állhat genetikai tényező, továbbá stressz, vírusos fertőzés, mellék-vese betegség, környezeti hatások (egyes tanulmányok alapján a kórkép visszavezethető a csernobili atomkatasztrófához), a túlzott jódbevitel betegség okozó hatása vitatott. Tünetek: alacsony testhőmérséklet, ödéma hajlam, izomgyengeség, izomgörcs, száraz bőr-haj, hízás, emésztési zavarok, depresszió, memóriazavar, meddőség, fáradtság.

Diagnózis: labor (anti-TPO, THS) nyaki lágyrész ultrahang. Kezelése: jelenleg a pajzsmirigy szövetet nem tudjuk megmenteni de élethosszig tartó szájon át szedhető tabletta formájában a hormont tudjuk pótolni, a glutén tartalmú ételeket kerüljük mert az gyorsítja a betegség lefolyását.

Mint látható egy kórkép nem csak egy szervet betegíthet meg, ezért kell figyelni minden apró jelre tünetre (ami lehet hogy csak a jéghegy csúcsa) ha valami gyanús akkor teszteljünk, vegyünk mintát, járjunk utána, leggyakoribb betegségektől haladva a ritkábbak fele. 

Irodalom: 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3972997/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6031254/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7730146/
  4. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/graves-disease/symptoms-causes/syc-20356240
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448195/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK221541/

Kép:

1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1297319X14000025


Magánklinika a 10 – 16 kerület határán

 

Az Ezüstfény Magánklinika 2014 augusztusában indult. Büszkék vagyunk arra, hogy három és fél év alatt több mint 31000 páciens közel 49000 alkalommal fordult hozzánk egészségügyi problémájával és tisztelt meg minket bizalmával. Családi vállalkozásként mindig a magas színvonal megtartására törekszünk, ezért a páciensközpontú betegellátás mellett, folyamatos fejlesztésekkel és bővítésekkel garantáljuk orvosaink és betegeink számára a lehető legjobb körülményeket a gyógyításhoz és gyógyuláshoz egyaránt. Személyes jelenlétünkkel mindig igyekszünk figyelemmel kísérni pácienseink reakcióit, véleményeit és azt, hogy miben lehetnénk még jobbak. Talán ez az, ami megkülönbözteti magánrendelőnket a többitől. Köszönjük a rengeteg pozitív visszajelzést, ezek sok energiát adnak nekünk a mindennapokban! 2017 ben 24 000 betegellátást végeztünk melyek kapcsán 31 negativ észrevételt kaptunk vagyis a betegek 0,129 % élt kifogással. Sajnos egy kifogásolt eset is sok de mi minden nap azon dolgozunk, hogy betegeink elégedetten távozzanak tőlünk.

Kérjen időpontot online

Kövess minket a Facebookon!

Facebook Pagelike Widget

Copyright © 2018 Ezüstfény Magánklinika