Nézzük erre mit mondd a 2020-as Delphi metódus (9 pontból áll, a lényeg:
-komplikált dentális eredetű sinusitis esetén, mikor már a szemüregbe vagy agykoponyán belül terjed a purulens folyamat akkor azonnali ESS (tehát elsőként a fülorrgégész takarít, idegsebészeti támogatással) ezt követően történik szájüreg felől az infekció forrás lezárása.
– Abban az esetben, mikor kezelhető a fogászati betegség és csak enyhe arcüreg folyamat látható a CT-n, akkor a fogászat kezd és leggyakrabban ezzel a Beteg meg is gyógyul. A fülorrgégésznek még két hónapig követnie kell a Beteget, ellenőrizve hogy az arcüreggyulladás megszűnik, ha nem így történne akkor az arcüreg szájadékot fel kell tágítani, hogy egy szellőző drainazst alakítsunk ki. Olaszországban mind a két beavatkozást egy ülésben megcsinálják. Az a biztos.
Összefésülve, mit mond a szakirodalom:
Először is diagnosztizáljuk: -fogászati/szájsebészeti szakvizsgálat ( itt nem csak nézelődés van, speciális képalkotás is ilyenkor szóba jön mint a periapikális röntgenfelvétel, ortopahntomográfia), aztán alap az arckoponya CBCT és az orr endoscopia. Ebből nagyjából már összeáll a kép. Plusz a kórokozó tenyésztése elegáns lehet, hiszen a fogászati eredetű folyamatnál más patogén szerepel mint a sima rhinosinusitisnél.
Kezelés: Nagy ellentmondások vannak, pl egyes szerzők ördögtől valónak mondják, hogy a dentális arcüreggyulladásnál egy fülorrgégész kontárkodjon (szerintük a fogászati gócot szanálni kell, majd antibiotikum), míg más szerzők a FESS-t elengedhetetlennek tartják, minimum egy drenázs kialakítás céljából (osteomeatalis komlex helyreállítása). Azért van ilyen nagy vita a dentális sinusitis körül, mert olyan mint egy nagy galaxis, minden csillag/minden eset más és más.
Ami biztos, szájsebésznek látnia kell honnan indul a fertőzés (pl.: periapicalis fertőzés, fogszuvasodás, ki nem tört fogak, fertőzött odontogén cysta, oroantrális / szájüreg-arcüreg közti átjárás)
-Ha a szájüreg-arcüreg közt van átjárás (vagy fogászati szanálásnál nagy eséllyel nyílik az arcüreg) akkor egy ülésben javasolt fülorrgégészeti beavatkozással.
-Ha nincs átjárás a szájüreg-arcüreg közt és enyhe a folyamat akkor elegendő a fogászati kezelés, ha kiterjedt akkor kezd a fülorrgégész majd zár a fogászat. (És akkor egy kis csavar: szájüreg-arcüreg megnyílása nélkül is terjedhet fogászati fertőzés az arcüregbe, méghozzá az arcüreg elülső fala mentén (itt vékonyabb a csont, mint a bázison.)
Zárszóként, fontos hogy kezeljük még az enyhébb dentogén eredetű sinusitiseket is, mert krónikus esetben a baktériumok, pl a Pseudomonas lipooligosacharidokat termel mely az azonos oldalon levő orrmelléküregekben blokkolja a csilló mozgást valamint a fertőzés miatt termelődő TNF alfa és IL8, IL13 is blokkolja a cilliáris tisztulást ami további kórképek meleg ágya.
Irodalom:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8172100/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9319441/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5915825/
https://jkamprs.springeropen.com/articles/10.1186/s40902-019-0196-2